utorok , 5 júla 2022
Home / Dieťa / Batoľa / Problémy so zápchou: Kedy sa už dá hovoriť o neurotickom stave a kedy ide len o prechodný jav?

Problémy so zápchou: Kedy sa už dá hovoriť o neurotickom stave a kedy ide len o prechodný jav?

Každý rodič si prežije toto obdobie. Obdobie, kedy sa naše ratolesti odpútavajú od plienok a nočníkov a zvykajú si na svet dospelých v podobe záchodov.

A to so sebou prináša množstvo ťažkostí a nepredvídaných momentov…

Treba na to ísť pomaly

Ak si však myslíme, že to je jednoduchý prestup, sme na omyle. Každé dieťa zažíva v tomto období stavy stresu a paniky. Odrazu nedočiahne nožičkami na zem, nemá plienku, teda si musí dávať pozor a priznajme si, keď si ten pozor nedá, nastáva čas výčitiek a napomínaní. A to na dieťa nevplýva práve najlepšie.
Dá sa tomuto predísť? Dokáže mamička odsledovať, kedy sa u dieťatka začínajú vážne problémy so zadržiavaním stolice a dokážeme tomu zabrániť? Úprimne, šanca je minimálna. Ale za pokus to stojí. Treba však zapnúť pozornosť na 100 %. A to nie je v dnešnej dobe také jednoduché.

Musíme si uvedomiť, že u detí, ktoré práve opustili „trend nočníkovania a plienkovania “ je potrebná neuveriteľná trpezlivosť. Treba od prvých dní podchytiť u dieťaťa čas, kedy treba ísť na záchod. A keď náhodou nestihne, netreba ho za to hrešiť, ani mu to vyčítať.

Z extrému do extrému

Mnoho odborníkov sa podujalo túto sféru skúmať a zhodli sa na tom, že prílišné nechávanie dieťaťa na nočníku, či na záchode, v rámci prevencie pred únikom stolice môže spôsobiť len jedno: dieťa dostane panický strach a začne stolicu zadržiavať. Len preto, aby náhodou neurobilo niečo, za čo je trestané či napomínané.

Existuje pár dôvodov, prečo zápcha môže vzniknúť:

– Ak je dieťa ešte dojčené a mamička zmení stravu, ktorá obsahuje príliš veľa vlákniny. Tá podporuje zápchu

– Po prekonaní hnačky. Tu je možnosť zápchy tiež veľmi vysoká. Ide o nepríjemný jav a dieťatko sa mu snaží predísť

– Zmena prostredia, denného režimu, ľudí v okolí, uponáhlaný denný režim…

– Zmena stravy u dieťaťa. V prípade, že dieťa učíte na pevnú stravu, treba brať do úvahy rýchlosť trávenia.

– Príliš skoré, ale aj neskoré učenie na nočník, najmä pod vplyvom okolia, alebo situácie – napríklad nástup do škôlky. To však neznamená, že ak dáte dieťatko na nočník už ako 1,5 ročné, že je to nesprávne. Priznajme si, veľakrát je lepšie skôr, ako ho nechať v plienke do 3 rokov.. Tam už postupne vzniká pocit pohodlnosti a ťažšie sa vsugeruje dieťatku, že je to nepríjemné, pretože si zvyklo.

Píšem to preto, aby sa nestalo to, čo sa stáva bežne. Maminky sú každá iná a každá má svoj režim aj spôsob výchovy a tak sa hravo môže stať, že jedna odplienkuváva už od 1,5 roka (s tým mám skúsenosť a chlapček vydrží bez plienky aj vonku) a druhá v 2,5 roka a potom sa dohadujú,ktorá je lepšia. To správne nie je.

– Zápcha ako prejav neurózy. Toto je už ale extrémnejší prípad. Vzniká v dôsledku zmeny prostredia, kedy si dieťa zle  zvyká, alebo v dôsledku nepríjemných zážitkov z minulosti.

Musíme brať ohľad na to, ako sa dieťa stravuje a či má dostatočný prísun tekutín. Neodporúča sa dávať v ranom detstve príliš veľa cereálnych pokrmov, ak aj dieťatku cereálie dáme, treba adekvátne množstvo tekutín.
Ak chceme u našich ratolestí predísť zápche, musíme si uvedomiť, a vyskúšať sa vcítiť do dieťatka, ako sa asi cíti ono, keď mu odrazu vezmeme plienku a ono stratí istotu. Čo treba robiť? Hlavne mu dať dostatok času na to, aby si zvyklo. Odúčať ho postupne. Skúsme mu vysvetliť už v útlom veku ten pocit, keď sa potreba objaví, čím bude dieťatko istejšie, pretože to “neznámo” už nebude neznáme. Pomôže to nielen predchádzaniu zápchy, ale aj pri učení sa na nočník, či záchod.

A aj keď mu ujde, alebo sa zašpiní, netreba ho napomínať. Treba mu adekvátne veku vysvetliť, že sa to tak nemá a že mu bude určite lepšie, a aj čistejšie, keď potrebu vykoná do záchoda. Netlačiť na neho. Vštepovať mu fakt, že ide o bežnú vec, ktorú bude vykonávať aj naďalej a nemusí byť vždy nepríjemná. A hlavne- dať mu dostatok času na vykonanie potreby. Čo sa v konečnom dôsledku najmä v škôlkach nedarí…
Samozrejme, pri dlhšom vynechaní stolice treba navštíviť lekára. Nesmieme totižto podceňovať možnosť poruchy čriev, či iné predispozície.

zdroj: Pixabay

Komentáre

komentáre