streda , 19 mája 2021
Home / Zaujímavosti / Prelomové rozhodnutie Škótska: Boj proti “menštruačnej chudobe”

Prelomové rozhodnutie Škótska: Boj proti “menštruačnej chudobe”

Konečne je na svete krajina, kde si ženy menštruáciu neodtrpia dvakrát. A za pomôcky, aby ju zvládli každý mesiac so cťou, nebudú musieť platiť!

Toto je veľká vec, ktorú by sme rozhodne prijali aj my tu – ženy na Slovensku. Zatiaľ však môžeme len tíško závidieť Škótkam a naďalej si menštruačné hygienické potreby zabezpečovať samy. 

Menštruácia konečne zadarmo

Schválené jednohlasne. To by sa zrejme na Slovensku stať nemohlo – súdiac podľa nedávneho kontroverzného schvaľovania interupčného zákona a polemiky okolo. Že o ženách bez nich a podobne… V Poľsku o tom tiež vedia svoje.

V Škótsku to vidia celkom inak. A namiesto komplikovania už i tak neľahkých životov žien sa im ich snažia aspoň o čosi zjednodušiť. Lebo predstava takejto každomesačnej úspory (náklady sa násobia priamoúmerne s počtom žien v jednej domácnosti) je viac než lákavá.

Skúsme sa trochu zasnívať (alebo sa presťahovať do Veľkej Británie)… Ku všetkým hygienickým potrebám, ktoré počas menštruácie použijeme, sa BEZPLATNE dostaneme v každej verejnej budove (aj v školách, na úradoch, v kultúrnych inštitúciách). Ach jaj, snívať sa mi páči!

foto: Pixabay

Hygienické potreby pre každú ženu bez výnimky

A čo Škóti daným opatrením sledujú? Nehľadajte za tým nijaké špekulácie či skryté dôvody – ide len o to, že dostupnosť daných potrieb by mala zmierniť stigmatizáciu menštruácie, respektíve tzv. “menštruačnú chudobu”. Prístup k základným hygienickým potrebám by totiž mal byť rovnaký pre všetky ženy – meštruáciu si predsa nevolíme dobrovoľne.

Ako uvádzajú štatistiky, až 15 % žien si vo Veľkej Británii nemôže dovoliť kúpiť ani základné hygienické potreby. Škótsko je prvou krajinou, ktorá takýto zákon zaviedla a snaží sa proti “menštruačnej chudobe” zabojovať.

Nech sú nám inšpiráciou.

Komentáre

komentáre