streda , 20 októbra 2021
Home / Dieťa / Prečo sú mamy s väčším počtom detí menej náchylné na stres?

Prečo sú mamy s väčším počtom detí menej náchylné na stres?

Toto je otázka, ktorá občas trápi mnoho mamičiek, ale zaoberá sa ňou aj zopár vedcov a je vedených niekoľko psychologických výskumov.

Častejší stres?

Podľa prieskumu portálu Today.com , mamičky, ktoré majú doma tri deti, sú pod stresom najčastejšie. Čím to je?

Podľa ďalších informácii získaných od pozorovaných matiek tým, že zatiaľ čo mali dve deti, šlo to ako – tak ustáť. Výchova, financie, starostlivosť. Tretie dieťa do počtu už znamenalo, že sa celý systém absolútne obrátil hore nohami. Najmä vonku, kedy ustrážiť dve deti a chytiť ich za ruku je viac menej zvládnuteľné, ale kde sa podeje tretie dieťa, ak nie je v kočiari, to je už ťažší oriešok (samozrejme, závisí to určite od mnohých faktorov, ako je vek detí a zázemie).

Nehoviriac o tom, že pri troch deťoch na voľný čas , či na domáce práce načas a v takom stave, ako to vyžaduje spoločnosť, už absolútne neostáva, možno o ňom len snívať.

A keď príde už štvrté, väčšina opýtaných matiek tvrdí, že zatiaľ čo pri troch ešte ako tak riešili aj maličkosti a nezrovnalosti, po pribudnutí štvrtého člena súrodeneckej partie je to už akoby len o “preplávaní”. Jednoducho prestali riešiť to, čo riešili pri prvých deťoch a tým prestali mať väčšie nároky na seba a na deti a na všetko, čo a ich týkalo. Hlavne sa medzi nimi vytvorila schopnosť tímovej spolupráce a medzi súrodencami spojenie síl.

A kde môže byť ešte tajomstvo zakopané? Doktorka Jennifer Wider má na toto odpoveď:

“Pre niektoré rodiny je mať tri deti ťažké, pretože som sa zhovárala s rodičmi, ktorí mi tvrdili, že pri dvoch mali veci ešte pod kontrolou, bolo to na princíp “muž proti mužovi”. Ale pri troch už stáli v zónovej obrane a to vyžadovali premyslenejšie taktiky. ”

A aké máte skúsenosti vy? 🙂

zdroj: www.mother.ly, foto: Pixabay

Komentáre

komentáre