streda , 20 októbra 2021
Home / Dieťa / Pravdy o materstve, ktoré sa nepočúvajú ľahko

Pravdy o materstve, ktoré sa nepočúvajú ľahko

Byť matkou je akiste posolstvom a túžbou snáď každej ženy. Skôr či neskôr sa jednoducho dostaneme do veku, kedy pocítime potrebu priviesť na svet svojho vlastného potomka, avšak máloktorá z nás je pripravená na všetky úskalia, ktoré so sebou táto zodpovedná (a úprimne, aj veľmi nedocenená) úloha prináša.

Toto je varovanie najmä pre zatiaľ bezdetné či práve očakávajúce mamičky, budúce prvorodičky. Ak sa nechcete vystrašiť, nasledujúce riadky ani nečítajte!

Neoddýchnete si ani na záchode

Mamičky vedia,  že akonáhle začne ich batoľa liezť či trochu viac vnímať svet, dovalí sa za vami všade, nehľadiac na vaše právo na súkromie (aspoň tých päť minút na toalete). Preto je lepšie si zvyknúť, že najbližších XY rokov (počtom detí sa to logicky násobí) nebudete sama nikde! Ani sekundu. Pokiaľ vášho drobca „neuväzníte“ v postieľke či ohrádke (väčší vám však ani na to neskočia), okamžite je pri vás. Nepomôže ani pribuchnúť dvere. Síce budete zdanlivo nerušené, ale zvonku sa pripravte na zúfalý krik, buchot a odhodlané vešanie sa na kľučku.

Večne sa na vás niekto vešia a skáče

Akosi prirodzene asi počítame s tým, nech už s deťmi nemáme žiadne skúsenosti, že im najbližšie mesiace, roky obetujeme väčšinu svojich dní (i nocí). Napriek tomu však mnoho mám zaskočí, že si z nich ich drobčekovia urobia trampolínu aj vešiak v jednom.  Deti to nemyslia zle, jednoducho milujú, keď na vás môžu vyskočiť, nechať sa nosiť na rukách a nenechať vás ani na chvíľku vydýchnuť.

mamy tit

Nočné smeny

Čo na tom, že sa celý deň nezastavíte a večer netúžite po ničom inom, iba teplej perine a niekoľkých hodinách nerušeného spánku? Možno sa vám aj podarí uspať svoje dieťa relatívne rýchlo a skoro a vy ste so sebou náramne spokojné. Akurát, že deti vám nič neuľahčia a sú všetko, len nie predvídateľné. Preto sa pripravte na to, že v momente, keď spokojne zaspávate, zrazu sa do ticha ozve krik. A vám začína nová smena.

Čo v takýchto chvíľach pomáha? Stopercentne asi nič, myslite predovšetkým na to, že ste presne po tom túžili (myslíme dieťa) a ako všetko, aj toto niekedy skončí.

Večerný únik z materskej

To znie lákavo, však? Kamarátka vás ťahá večer von a vy jej ponuku rada využijete. Byť aspoň na chvíľu sama, môcť sa pekne obliecť a cítiť sa ako za starých čias, po tom v istom okamihu zatúži každá z nás.

Opojný pocit sa ešte znásobí, keď manžel nenamieta a ochotne deti postráži.

Ale pozor! S alkoholom pomaly. Vaše deti totiž nezaujíma, že ste boli v noci na záťahu. Hneď ráno sa na vás vrhnú a vy musíte jednoducho fungovať. Jedine, že máte úžasného muža, ktorý za vás vezme aj „rannú šichtu“.

mamy 1

Nonstop neporiadok

Je ešte jedna vec, ktorá vás bude stáť veľa nervov. Nech sa aj zoderiete, vaša domácnosť vám bude stále pripomínať bojisko. Poutierate monitor aj zrkadlá, no o chvíľu už budú zasa obchytané. Pozbierate hračky a v zápätí ich nájdete zasa rozhádzané kade-tade po byte.

Oblečenie, krásne uložené v zásuvkách, vám drobec s radosťou vyhádže, rovnako tak misky, varechy a iný riad z kuchynskej linky.

Musíte to nejako prežiť, inak to skrátka nejde. Stane sa toho ešte veľa, čo vás nepríjemne zaskočí. Skončia vaše nerušené posedenia pri rannej kávičke, zabudnite aj na dlhé telefonáty s kamarátkou či organizovanie si svojho času podľa seba.

Teraz je vaším šéfom dieťa a všetko mu musíte podriadiť, respektíve naučiť sa s ním žiť v čo najväčšej harmónii a vydržať jeho útoky na vašu psychiku aj domácnosť.

Každá mama však verí, že raz sa to zlepší… A aj sa zlepší. 🙂

foto: Flickr, Pixabay

Komentáre

komentáre