streda , 18 mája 2022
Home / Dieťa / Porovnanie materských vo svete. Ako sme na tom?

Porovnanie materských vo svete. Ako sme na tom?

Je známe, že materské príspevky na Slovensku nedosahujú príliš veľkú sumu a samotné mamičky určite priznajú, že si z tej mesačnej “almužny”, ak sa to dá tak nazvať, príliš veľa neužijú oni, ani deti.

No v porovnaní s inými krajinami to možno až také hrozné zas u nás nie je.

A ak vezmeme do úvahy fakt, o akých sumách sa bavíme, je to celé jedna veľká tragédia..

Sú krajiny, kde dbajú o to,aby deti neprichádzali o čas strávený s otcom a vzťah s ním utužovali aj s pomocou "oteckovských" dovoleniek...
Sú krajiny, kde dbajú o to,aby deti neprichádzali o čas strávený s otcom a vzťah s ním utužovali aj s pomocou “oteckovských” dovoleniek…

Vo svete to funguje inak

V porovnaní s inými krajinami má Slovenská republika jednu z najdlhších materských “dovoleniek”. Dokopy podľa oficiálnych zdrojov 36. Napriek tomu to nie je najviac, dokonca ani v Európe. V Európe medzi priekopníkov v tejto oblasti patrí Švédsko, Veľká Británia, či dokonca Albánsko a Bulharsko. A zvyšok sveta? Slovenské mamičky by boli asi sklamané, ich 36 týždňov je vo zvyšku sveta veľakrát 36 dní..

Ak vezmeme do úvahy fakt, o akých sumách sa bavíme, je to celé jedna veľká tragédia

Suma sumárum, na čo sa vlastne taká slovenská matka sťažuje, ak ani v USA by nemala zaistené financie na výchovu dieťaťa? (Mierna irónia)

Výška materskej? A čo materská pre oteckov?

Porovnávaním výšok materských príspevkov by sme sa museli zaoberať dlhšie, ale v podstate sme na tom aj tak ešte celkom dobre. Inak povedané, keď si to vezmeme ako celok, je celá materská záležitosť tragická a rodičia naďalej ostávajú diskriminovaní. Ak je totiž náš príspevok dobrým, čo môžu vravieť zvyšné štáty sveta?

Švédsko, podobne ako iné severské krajiny, je rajom pre rodičov a tvorbe vzťahu medzi nimi a ich deťmi
Švédsko, podobne ako iné severské krajiny, je rajom pre rodičov a tvorbe vzťahu medzi nimi a ich deťmi

A čo oteckovia? Môžu si ísť asi “pískať”. Slovensko, Česká republika, ale aj iné krajiny stále patria na zoznam tých krajín, kde otcovia príliš veľké nároky na materskú nemajú. A to nehovorím len o príspevku, ale aj o nároku na vzatie “voľna”.

Poďme bližšie k sumám a spoločne sa “jedujme”

Prinášame vám rebríček krajín, kde platia najvyššie materské a kde majú rodičia v oblasti nároku na voľno a príspevok najlepšie podmienky

1.Fínsko. Nárok nastúpiť na materskú máte 7 týždňov pred plánovaným pôrodom, a výška materskej je nezávislá od toho, či ste študent a či ste predtým pracovali. Teda suma je fixná.

2.Dánsko. Okrem nároku na materskú dovolenku a  plného platenia majú oteckovia nárok vziať si dva týždne platenej materskej tiež. Čo vie celkom fajn pomôcť. Nie?

3.Švédsko. Mamičky sa tu majú perfektne. 18 týždňov plateného obdobia, kedy môžu byť len oni a detičky. Okrem toho oteckovia tu majú nárok na 3 mesiace platenej oteckovskej dovolenky. Myšlienka vznikla ako pokus upevniť vzťahy otcov a detí.

4.Belgicko. Do výchovy sú zatiahnutí aj oteckovia a tak im štát, rovnako ako mamičkám, platí 75 % sumy z platu, ktorý mali predtým, než na materskú vôbec nastúpili. Teda rodinná kasa neutrpí žiadnu stratu.

5.Island. 9 mesiacov. 3 venované mamičke, 3 oteckovi, 3 zvyšné ostávajú na nich. Samozrejme, plne platené(80 % z platu)

6.Srbsko. Mamičky majú 20 týždňov plne platenej materskej dovolenky, neskôr si ju môžu predĺžiť o rok. Oteckovia získajú týždeň materskej. Platená je od 75 do 35 % z platu( obaja rodičia, samozrejme sa suma znižuje podľa dĺžky obdobia pobytu rodiča na materskej)

7.Nórsko. Dokopy, nezávisle od toho, či ide o otecka, či mamičku, majú rodičia platených 52 týždňov pobytu doma s ratolesťami (80 % platu rodiča)

8.Maďarsko.24 týždňov materskej a neskôr 156 týždňov rodičovskej dovolenky rozdelenej medzi rodičov. (80% sumy zo mzdy)

9.Estónsko. Je ovplyvnené severskými krajinami, takže oteckovia hrajú významnú úlohu a môžu dokonca využiť dva týždne pred plánovaným termínom pôrodu, aby ostali doma, čo majú tiež platené.

10.Litva. Rodičia môžu ostať doma dokopy 156 týždňov, kedy im najskôr platia 100 % sumu zo mzdy, po dobu 52 týždňov, alebo si vyberú platených 104 týždňov 70 % sumou zo mzdy.

zdroj: businessinsider.com

zdroj obrázkov: pixabay

Komentáre

komentáre