streda , 23 júna 2021
Home / Dieťa / Batoľa / Pohybové poruchy u detí: Kedy začínajú a ako pri nich postupovať?

Pohybové poruchy u detí: Kedy začínajú a ako pri nich postupovať?

Pohyb u detí je veľmi dôležitým, rovnako ako zrak a sluch, prostriedkom pre komunikáciu s okolím. Ak sa niekde stane chyba, komunikácia viazne a dieťatko stráca schopnosť správneho vývinu.

Dôvody poruchy a závažnosť?

Samozrejme, máme tu určité tabuľky, ktoré majú aj pediatri, aj fyzioterapeuti, aj neurológovia k dispozícii a práve vďaka nim dokážu predvídať mnohé poruchy a ochorenia. Dôvodov pre poruchy je mnoho. Genetika, odchýlka vo vývine, asymetria orgánov, sústavy. Podľa profesora Vojtu už v 60- tych rokoch minulého storočia vyšlo najavo, že približne 30 % detí má odchýlku vo funkcii pohybového ústrojenstva. No len u necelých 2 % sa táto odchýlka preukázala ako dlhodobá. U zvyšných 28 % šlo o zlé nastavenie telíčka počas sedu, ľahu, nesprávne zdvíhanie končatín, nesprávne držanie telíčka, nesprávna poloha končatín pri jednotlivých úkonoch a podobne, kedy sa správnou stimuláciou a cvikom dalo napätie uvoľniť a dieťatko nielenže začalo správne zdvíhať hlavičku a hýbať sa, ale aj prejavovalo emócie smiechom, začalo komunikovať zrakom (dokázalo sa vďaka zdvihnutiu hlavičky pozrieť cvičiteľovi do očí, či si upraviť reflexy a reagovať).

Kedy je však už potrebné zaoberať sa vývinom motoriky u detičiek, čo sú také náznaky, že niečo nie je v poriadku?

Viac už vo videu, kde pani doktorka Terézia Nováková vysvetlí, kedy nastávajú prvé príznaky, ako dokážeme predísť najhoršiemu a kedy sa máme vážne báť.

zdroj: pixabay, You Tube

Komentáre

komentáre