štvrtok , 24 júna 2021
Home / Dieťa / Batoľa / Pobyt dieťatka v nemocnici: Priebeh pobytu, práva a povinnosti rodičov a lekárov

Pobyt dieťatka v nemocnici: Priebeh pobytu, práva a povinnosti rodičov a lekárov

Pobyt dieťatka v nemocnici nie je nikdy jednoduchý, ani pre samotné dieťa, ani pre rodičov. 

Pokiaľ ide len o “bežné úrazy”, je to viac-menej znesiteľné. Je veľká šanca, že to ostane bez následkov. No následky po operáciách úrazov spôsobených ťažkou haváriou, či operáciách nádorov vedia byť neočakávané, občas ťažšie, než sa zdá. Trošku si priblížime, mierne pololaicky, aj keď s pomocou ľudí, ktorí sa na procese príjmu pacienta a  starostlivosti o neho podieľajú, ako to pred operáciou a po operácii vyzerá a aké práva rodič má. Predsa len je lepšie, mať informácie od ľudí, ktorí sa na tom podieľajú a ktorí v tejto oblasti pracujú a vedia, o čom hovoria. 🙂

ambulance-1822457_960_720
Na sále je prítomný len potrebný personál. Niektoré operácie dokážu trvať aj niekoľko hodín, prípadne aj dlhšie.

Diagnóza dosť ovplyvní celý proces

Premedikácie. Sú to lieky, ktoré sa dávajú pacientom pred odvezením na sálu. Spôsobujú úplnú, alebo aspoň čiastočnú anestézu. Mávajú rýchly účinok, aj keď nie vždy dlhotrvajúci (nie je to potreba). Ale udržia pacienta v potrebnom stave dovtedy, kým zaspí, takže si nič nepamätá, necíti. Je v úplnom stave spánku.

Pokiaľ ide o deti mladšie, než 10 rokov, je tá spolupráca asi ľahšia. Nie preto, že sú maličké, ale preto, že si následky ešte príliš neuvedomujú. V prípade neurochirurgických úrazov  a úrazov všeobecne, napríklad, ak dieťa prežije nehodu, či si úraz spôsobí samo hrou vonku, mení sa druh premedikácie. Je dôležité znecitlivieť miesta, kde úraz, či akýkoľvek zásah vyžadujúci operovanie, je (myslím, že tu ide o Infrakčnú anestéziu, teda anestéziu akejkoľvek fraktúry v a na tele). V prípade operácií nádorov a iných ochorení, pri ktorých ide o priamejší zásah do telíčka a vnútorných orgánov, tam je ich slovo však väčšie. Na sálu ide dieťatko tým pádom omámené.

Komunikácia s malými pacientami je viac, než potrebná a dôležitá. Deti ešte nerozumejú úplne všetkému, čo sa s nimi a okolo nich deje
Komunikácia s malými pacientami je viac, než potrebná a dôležitá. Deti ešte nerozumejú úplne všetkému, čo sa s nimi a okolo nich deje

Pred operáciou. Rodičia idú s ním na predsálie, kde si pacienta prevezme sestrička. V každom prípade sa pred operáciou, tak, ako u každého pacienta, robí magnetická rezonancia. Slúži na to, aby lekári vedeli presne, kde sa čo nachádza a kde majú rezať. Znie to síce nepríjemne, ale slúži to len a len k dobru pacienta.

Komunikácia pred operáciou. Samozrejme v prípade detičiek ide o aktívnu komunikáciu. Nielen medzi dieťatkom a sestričkou, ale aj lekárom a pacientom. Keďže ide o deti, ide skôr o to, ako ich upokojiť.

Aké premedikamenty sa používajú?

Thiopental sodný- na celkovú anestézu, Propofol, Relaxant svalový (pôsobí na stuhnutie svalov), podľa veku občas aj Sufentanyl

Práva a povinnosti zúčastnených strán

Samozrejme platí, že informovanosť rodičov je potrebná na 100 %. Každý rodič má právo vedieť, čo sa s jeho dieťatkom ide robiť, dokonca majú obaja nárok nahliadnuť do dokumentácie. Veľakrát sa im povie aj viac, než by niekto očakával. Pravidlo: Všetko na rovinu. Výnimku, podľa môjho názoru, možno urobiť len v prípade, ak rodič ohrozuje priebeh hospitalizácie pacienta. Predsa len, život dieťatka je dôležitejší, ako všetko ostatné.

Teda lekár má povinnosť informovať rodiča, ak tým neohrozí pacientovo zdravie a priebeh jeho hospitalizácie, rodič tým nadobúda právo informovanosti. Zároveň má ale povinnosť nenarúšať priebeh operácie, hospitalizácie, neohrozovať ani dieťa, ani personál (platí to aj opačne, samozrejme). Ak sa pozrieme bližšie na možnosť pobytu rodiča s dieťaťom na izbe, všetko záleží od stavu pacienta a druhu operácie. Pri detičkách s onkologickým ochorením je to ťažšie. Rovnako to platí aj v otázke toho, ako dlho trvá, kým rodiča pustia k dieťatku. Na Áre s dieťatkom rodič byť nemôže, pochopiteľne.

Najťažšie nielen pre rodičov, ale aj pre ľudí na oddeleniach je vidieť trpieť maličké bábätko
Najťažšie nielen pre rodičov, ale aj pre ľudí na oddeleniach je vidieť trpieť maličké bábätko

Nie je to ľahké pre nikoho

Celý priebeh udalostí pred operáciou, aj po operácii má dopad na psychiku nielen dieťaťa, ale aj rodiča. A nielen to. Neobíde to ani zdravotné sestry. Samozrejme, je jasné, že to berú profesionálne, ale ani ich neobíde citový prejav. Nie vždy to môžu dať úplne najavo, ale neznamená to, že to neprežívajú. Najhoršie to je vtedy, keď sa na sále ocitne niekoľkomesačné bábätko. Tlak kvôli tomu, ako operácia prebehne a ako dopadne, informovať rodiča o komplikáciách, či úmrtí dieťatka, nie ešte bábätka, pohľad na bezvládne telíčka, ktoré sa nemajú ako brániť, nie je len tak pre hocikoho. Nemalo by sa zabúdať, že spolu s rodičmi trpia aj ostatní naokolo.

Ale o tom až niekedy inokedy.

Za pomoc pri písaní článku a cenné informácie ďakujem Mirke a Ľubke. 🙂

zdroj: Pixabay

Komentáre

komentáre