utorok , 5 júla 2022
Home / Dieťa / Aktivity / Pexeso oslávilo polokrúhle výročie

Pexeso oslávilo polokrúhle výročie

Vedeli ste, že okrem Deduška Večerníčka aj Pexeso vzniklo približne v rovnakom čase? A viete, čo slovo Pexeso vlastne znamená a kto s nápadom prišiel?

Slovo Pexeso vzniklo ako skratka z Pekelně se soustřeď a vynašiel ho výtvarník Zdeněk Princ. Ten, bohužiaľ, už rok nie je medzi nami. Svet opustil v septembri 2019. Na názov Pexeso prišiel náhodou.

Nápad z mozaikárskej dielne

K idei Pexesa sa dostal vo svojej prvej práci v mozaikárskej dielni v pražskej katedrále Sv.Víta začiatkom 50.rokov. Vtedy istotne netušil, že práve prišiel na hru, ktorá sa ponesie generáciami. Prvý súbor pexesa vyšiel v roku 1965 v náklade 10 tisíc kusov v nakladateľstve ČTK Pressfoto. Úplne prvý motív bol indiánsky (Vinnetou) a obsahoval 32 dvojíc. Nasledoval motív dopravný a rozprávkový, kde deti odhaľovali dvojice postavičiek z Večerníčkov.

Napriek úspechu a výnimočnému nápadu sa pánu Princovi dostalo viac problémov, než si predstavil a o ochrannú známku prišiel.

Vynálezca Pexesa, pán Zdeněk Princ s originálnym prvým pexesom s motívom Vinnetou (Foto: Dan Materna, Profimedia)

Názov Pexeso sa vytvoril náhodou. Ako sa pán Princ vyjadril v jednom z rozhovorov, jeho pôvodný nápad na názov Obrázková mozaika bol príliš dlhý, tak mu bolo nariadené prísť s niečím kratším. V TV vtedy bežala súťaž Pekelne sa sústreď a tak namiesto K použil X a vzniklo Pexeso.

Dnes je vo svete nespočetné množstvo motívov a druhov s neobmedzeným počtom dvojíc a aj po 50 rokoch sa teší obľube medzi staršími aj mladšími.

foto: Profimedia, MEGY

Komentáre

komentáre