štvrtok , 18 augusta 2022
Home / Novinky / Nika Macinská: Som kreatívny typ človeka a tvoriť niečo nové je pre mňa úplne prirodzené

Nika Macinská: Som kreatívny typ človeka a tvoriť niečo nové je pre mňa úplne prirodzené

Nika Macinská je mamou na plný úväzok, ale nebráni jej to v tom, aby si plnila svoje sny a ciele. Dokonca má rozbehnutých hneď niekoľko aktivít.

Určite sa mnohým z vás dostal do pozornosti blog Denník mamy, ktorý v aktuálnom ročníku Bloger roka získal 3. miesto v kategórii Nováčik. Je za ním jedna pozoruhodná, inšpiratívna mamina, ktorá okrem toho, že je mamou, je aj podnikateľkou, vedie svoje workshopy a jej tvorba a práca sa zameriava nielen na povzbudenie žien, ale aj na pochopenie emócií detí, v čom má určite mnoho skúseností aj sama, keďže tých svojich má 8. 🙂

Od úlohy mamy k vlastnej móde

Porozprávala nám nielen o tom, ako s blogovaním začala, ale aj o móde, ktorú navrhuje a tvorí, na čo sú jej workshopy zamerané, o svojich snoch a o svojej aktuálnej eKnihe Ako dať deťom to, čo naozaj potrebujú?

1.Ste mamičkou, ktorá materstvo nevzala ako prekážku v plnení si snov a cieľov a popri materstve podnikáte, máte vlastné projekty, vlastné aktivity a ešte ste v nich aj úspešná. Veľa mamín sa bojí, že to nezvládne pri jednom – dvoch detičkách, vy to zvládate pri 8. Máte nejaký vlastný manuál? Vlastný recept? Čo vás poháňa vpred? 🙂

Na túto otázku neviem jednoznačne odpovedať :). Vždy som bola veľmi aktívna a rada som rozbiehala nové projekty. Som kreatívny typ človeka a tvoriť niečo nové je pre mňa úplne prirodzené a keby som netvorila, asi by som sa v živote nudila. A tak sa to všetko pospájalo a pustila som sa do podnikania. Pri jednom alebo dvoch malých deťoch je to skutočne veľmi náročné a ja som nezačínala pri prvých deťoch. S každým ďalším dieťaťom to však ide o niečo ľahšie, lebo mnohé činnosti, ktoré sú pri prvom úplne nové a neznáme, sa stanú rutinou a nie je potrebné im venovať veľa pozornosti a tak zvýši čas na iné aktivity.

A čo ma poháňa vpred? Myslím, že je to nevyhnutnosť byť sama sebou vo všetkom, čo robím. Je to podstata môjho života a k tomu neodmysliteľne patrí moja tvorba, ktorá je vo forme hmatateľných produktov a tiež vo forme slov, ktoré píšem.

Keď sa zíde celá rodina… alebo aspoň väčšina 🙂

2.Portál startitup.sk si Vás vybral ako favorita z kategórie Nováčik roka v ankete Bloger roka. Kedy ste sa k blogovaniu dostala? Aké pocity ste po tomto výbere mala? Pamätáte si ešte na svoj prvý blogový príspevok, o čom bol?

Začala som aktívne blogovať koncom apríla tohto roka. Takže som skutočne nováčik, ktorý má ešte len pár mesiacov :). Môj prvý článok bol vlastne takou otvorenou spoveďou o tom, ako som padla na dno svojich síl a ako som sa z neho odrazila. Chcela som priniesť ženám reálny pohľad na život aj z pozície blogera, chcem písať o témach, ktoré sa málokomu chce otvárať verejne a pritom sú súčasťou našich životov. Keď ma kamarátka prihlásila do súťaže Bloger roka, ešte som sa s ňou vadila, že to je hlúposť, lebo veď som začala blogovať vtedy len pár týždňov dozadu. No ona sa nedala odbiť a ja som za to rada 🙂 .Asociácia Blogerov roka mi udelila 3. Miesto v kategórii Nováčik a už toto ocenenie ma veľmi potešilo. Až neskôr som sa dozvedela, že StartitUp vyberal aj svojho favorita a vybrali si práve mňa. Prišiel mi o tejto informácii mail a ja som neverila vlastným očiam. Bolo to pre mňa úžasným potvrdením toho, že som sa rozhodla správne, keď som sa odhodlala ísť „s vlastnou kožou na trh“ a tiež povzbudením, že to má zmysel pre tie ženy, ktoré čítajú to, o čom píšem.

3.Nedávno vám vyšla eKniha s názvom Ako dať deťom to, čo naozaj potrebujú? Ako dlho kniha vznikala, o čom je, čo všetko tam na rodičov čaká a čo bolo podnetom pre jej vznik?

Kniha vznikala dlhé roky. Je za ňou množstvo mojich osobných skúseností a prežitých emócií. Mamou som už 20 rokov veľmi intenzívne, lebo pri 8 deťoch je stále niečo nové, čo ma prekvapí. Keby som mala 2 deti, bolo by to inak. Tiež by som bola mamou 20 rokov, ale chýbalo by mi to, čo viem teraz. Nedávno som bola svedkom mamičkovskej debaty, do ktorej som sa zámerne nezapojila 🙂 .Ženy si veľmi aktuálne vymieňali skúsenosti s tým, ako reagovať na malé dieťa, ktoré začína chodiť do škôlky. Každá mala svoju pravdu. Nepochybne to boli veľmi dobré rady a samy ženy ich prežili. Ale v prípade, že mali zatiaľ skúsenosť len s jedným svojim dieťaťom, nedajú sa tieto rady zovšeobecniť a je takmer isté, že nebudú platiť na všetky deti rovnako. A to je to, čo som získala s mojimi 8 deťmi. Nadhľad nad situácie a plné uvedomenie si jedinečnosti každého jedného človeka na zemi. Aj napriek tomu, že mám 8 detí, som si vedomá toho, že neviem všetko a nemám odpovede na všetky otázky. To čo mám, je množstvo osobných skúseností s rôznymi deťmi a následne množstvo skúsenosti so sebou samou v reakciách na to, čo som s nimi prežívala.

Táto prvá kniha je len malým výsekom z mojich skúseností s deťmi, špeciálne o emocionálnych potrebách detí a tiež nás rodičov. Popisujem v nej 10 rôznych emocionálnych potrieb a rôzne spôsoby ich napĺňania. Verím, že aj pomocou týchto informácií budú rodičia viac schopní identifikovať potreby svojich detí a budú vedieť nájsť vhodné spôsoby ich napĺňania svojim deťom. A to bol zároveň aj dôvod, prečo som ju napísala. Keby to bolo na mne, zaviedla by som podobné témy medzi povinné predmety už na základných a stredných školách 🙂 .Veď väčšina z detí raz bude mať svoje deti a je škoda, že o tak dôležitých veciach, ako je dávanie lásky druhým, sa učíme tak málo 😉

4.Venujete sa tvorbe oblečenia, ktoré nesie podnázov „móda s posolstvom“. Čo toto slovné spojenie vo vás vyvoláva? Aké boli začiatky tejto tvorby a kde beriete inšpiráciu pre jednotlivé kúsky, návrhy, nápady?

V procese tvorby módy som sa dlhší čas hľadala, no v posledných rokoch som našla svoj spôsob vyjadrovania aj v tejto oblasti. Nechcela som priniesť na svet len ďalšie šaty, tričká, či tuniky. Chcela som priniesť niečo viac. Chcela som, aby moje oblečenie rozprávalo príbeh. A preto vznikla značka IMANI – móda s posolstvom. Je pre ženy a je o ženách. Je odkazom pre každú ženu, že je dobrá taká aká je, že je hodná lásky a bezpodmienečného prijatia. To je to základné posolstvo. Keď som toto sama prežila vo svojom živote, prirodzene to vyplynulo do odovzdávania tejto skúsenosti ďalej. Pre mňa osobne je toto základom pochopenia lásky: Keď som lásku prijala, dokážem ju dávať ďalej. Stelesnením lásky je pre mňa Boh a jeho záujem o jednotlivca. Dlho mi trvalo, kým som prešla cez otázky o tom, ako Boh môže dopustiť to všetko zlo na svete, prečo tak veľa ľudí trpí, prečo som trpela ja… Ale toto je na dlhšiu debatu a na iné fórum. Faktom zostáva, že toto je inšpirácia pre tvorbu môjho oblečenia s posolstvom. 🙂

Nika sa venuje aj tvorbe a návrhom vlastnej značky oblečenia

5.Predpokladám, že pri toľkých aktivitách máte vlastný kalendár, ktorý je istotne každý deň plný, keďže titul Mama nepustí :D. No ak sa čo i len náhodou, najväčším šťastím pritrafí voľná chvíľka, čo najradšej robíte? A viete túto chvíľku hneď aj využiť? Mnoho mamičiek totižto napriek tomu, že majú čas vypnúť, nedokážu nasmerovať myšlienky inam, než na deti 😀 🙂

Ja som bola na tom úplne rovnako. Nevedela som vypnúť a ak by som aj mala na to priestor, nevedela som to už. Ale v priebehu rokov som sa takmer úplne vyčerpala a potom mi to došlo. Mať čas na seba a pre seba, starať sa o svoje telo aj dušu, je to najlepšie, čo môžem urobiť pre svoje deti. Moje deti potrebujú mamu, ktorá nenaplní iba ich nevyhnutné fyzické potreby, ale aj všetky ostatné. Ale ako by som to mohla zvládať, keď ja sama ich nemám naplnené? A tak som sa postupne začala učiť, ako dokázať vypnúť. Dnes to nie je o náhode, že mi v kalendári vznikne samovoľná diera 🙂 .Je to o poctivom naplánovaní si voľného času pomedzi všetky povinnosti. Dokonca som sa naučila oddychovať nič nerobením, aj keď to je veľmi zriedkavé, ale aj to som si už dopriala. Najradšej čítam alebo maľujem. To je moja psychohygiena. Je to čas, kedy vypnem. Doprajem si aj pravidelné cvičenie mimo domu. Alebo dobré jedlo s priateľmi.

Ťažko by niekto na pani Niku povedal, že je mamou 8 ratolestí 🙂

6.Máte 8 detičiek, stíhate si všímať na nich ich osobnosti, povahy, rozdiely, či vývoj ich pohľadov? Musí to byť zaujímavé, sledovať vývoj osobností 8 malých aj väčších ľudí. Vedia vás niečím prekvapiť?

To je to najviac fascinujúce v mojom živote. Vidieť tú jedinečnosť v každom z nich. Je úžasné, že je to 8 ľudí s rovnakými rodičmi, s rovnakým genetickým základom a pritom sú tak rozdielni. A práve to je to, čo ma najviac učí. Neplatí tu žiadne také, že vychovávať ich rovnako. Každý z nich potrebuje niečo iné a iným spôsobom. Niekedy mi to príde ako celá veda, ale jednoducho je to tak a vo svojej podstate je to nádherné.

A áno, vedia ma aj prekvapiť. Tí starší asi menej ako tí mladší. Pri mladších stále poznávam ich osobnosti, ktoré sa postupne rozvíjajú s pribúdajúcim vekom. A pri starších je to viac o tom, že im pomáham rozumieť ich vlastnej individualite a vediem ich k sebaprijatiu.

7.Rozbehli ste sériu workshopov zameraných na emocionálne potreby detí. Vedela by ste nám o nich povedať čosi viac? Budú všetky na podobné témy? Alebo to bude skôr súbor viacerých tematických celkov na seba nadväzujúci?

Mnoho žien mi písalo po spustení môjho blogu a chceli vedieť viac. To bol prvotný impulz k tomu, aby som začala robiť workshopy. Konalo sa ich v priebehu leta niekoľko s rovnakou témou – Ako rozpoznať a napĺňať emocionálne potreby svojich detí.

Postupne pracujem na ďalších témach (time manažment ženy, manželská kríza, podnikanie a rodina), ktoré budem postupne prinášať na verejnosť.

8.Je nejaký sen, ktorý ste si chcela dávno splniť a ešte sa vám to nepodarilo? Ste človek , ktorý plánuje na dlhodobo, alebo skôr ten typ, ktorý síce plánuje, ale na menšie časové obdobie?

Plány sú veľmi dôležité, ale tak isto je dôležité nerobiť paniku, keď sa neplnia presne tak a presne vtedy, keď sme si to vysnívali. Ja som viac vizionár, takže rada snívam a plánujem na dlhé obdobia. Neviem fungovať v každodennom krátkodobom plánovaní, potrebujem mať smerovanie v širšom kontexte. A dnes sa už nenechávam stresovať nenaplnenými plánmi a oveľa viac pozornosti venujem prehodnocovaniu toho, či moje plány sú zrealizovateľné alebo sú viac utópiou. 🙂 A nesplnené sny? Moje sny a želania sa postupne plnia a ja som vďačná Bohu za to, že to môžem zažívať. Po tomto dlhom pracovnom období momentálne snívam o dovolenke, niekde ďaleko, kde nebudem musieť robiť nič a budem len oddychovať. Bolo by skvelé, keby sa nám podarilo s manželom ísť na dovolenku samým, zatiaľ sme ešte takú možnosť nemali 🙂

Ďakujem krásne pani Nike a želám ešte veľa kreatívnych nápadov a úspechov 🙂

zdroj:IMANI Fashion, Denník mamy 8 detí

Komentáre

komentáre