štvrtok , 9 decembra 2021
Home / Dieťa / Batoľa / Návod, ako dieťatko úspešne odplienkovať

Návod, ako dieťatko úspešne odplienkovať

Cenné rady, ako dieťatko konečne zbaviť plienky, sa mamičkám vždy zídu. Najmä v prípade, že sa s tým trochu trápia a dieťa nespolupracuje tak nadšene, ako si predstavovali.
Ako teda drobca raz a navždy zbaviť plienky? Ak sa dá bez stresov, účinne a čo možno najrýchlejšie???

Nočník nie je strašiak

Máte už prebaľovania plné zuby? Alebo vám neustále dopĺňanie plienkových zásob až tak neprekáža, no blíži sa čas začlenenia vášho dieťaťa do škôlkarskeho kolektívu?

Nech už je váš dôvod na odplienkovanie dieťatka akýkoľvek, je dobré rátať s tým, že to možno nepôjde až tak hladko a rýchlo, ako by ste si želali. Dôvodov môže byť hneď niekoľko, najčastejšími bývajú nepripravenosť dieťatka, neochota obsedieť na nočníku, ako aj vyslovené odmietanie života bez plienky.

Veru tak, nie každé dieťa totiž sníva o živote bez plienky. Mnohým naopak pohodlné piškanie a mamino prebaľovanie úplne vyhovujú a nechcú o to prísť, minimálne nie do času, kedy prirodzene dospejú do veku, že sa samy vypýtajú na nočník. To však môže byť omnoho neskôr, ako by si mamičky predstavovali… 🙂

Dôležitá otázka znie: “Kedy je správny čas na učenie dieťatka na nočník? Existuje vôbec? A ako to jemu i sebe čo najviac uľahčiť???”

Návod na úspešné odplienkovanie

V prvom rade majte na pamäti, že vaša úloha je v tomto procese nezastupiteľná. Ako vy, rodičia, pristúpite k procesu odplienkovania, tak k tomu bude pristupovať i samo dieťa.

Dobré je si preto okrem zachovania pokoja a rozvahy ozrejmiť aj niekoľko základných zásad, ktoré pri učení na nočník fungujú:

  1. Dieťatko dáme sadnúť na nočník a krátky čas čakáme. Môžeme mu pustiť peknú pesničku, prípadne si prezerať obľúbenú knižku. Keď dohodnutý čas obsedí, interval sedenia postupne predlžujeme, bez ohľadu na to, či sa vycikalo alebo nie.
  2. Dieťaťu vysvetlíme, že mu prestaneme dávať plienky počas dňa. Aj s rizikom, že sa zabudne a pociká. Ak sa tak skutočne stane, je dôležité, aby samo pocítilo nekomfort pocikaného oblečenia.
  3. Nikto však učený z neba nespadol, a tak aj dieťaťu trvá nejaký čas, kým sa naučí zadržať nutkanie ísť na malú či veľkú potrebu. Zvyčajne to nejde inak, než absolvovať zopár nepríjemných nehôd, toto obdobie môže trvať aj niekoľko týždňov.
  4. Plienky dávame iba na spánok, najlepšie len na ten nočný.
  5. Môže sa stať, že dieťatko nočník zásadne odmieta. Niekedy pomôže vymeniť ho za podsedák a inšpirovať dieťatko sedením na záchode “ako veľký” a spoločným splachovaním.
  6. Podstatné je, aby si tohto medziobdobia a času učenia boli vedomí rodičia. Stres z už tretích pocikaných nohavíc nepomáha, rovnako tak ani krik a hnev na učiace sa dieťa. Namiesto toho zachovajme trpezlivosť, odhodlanie, vysvetľujme a plienok sa systematicky zbavujme.

Držíme prsty, vám i vašim malým bezplienkáčom! 🙂

zdroj: Parenting, Pixabay, Flickr

Komentáre

komentáre