sobota , 20 október 2018
Home / Tehotenstvo / Nástup menštruácie po pôrode je individuálny – čo to ovplyvňuje?

Nástup menštruácie po pôrode je individuálny – čo to ovplyvňuje?

Menštruácia po pôrode nastupuje u každej ženy inak. Čiastočne to súvisí s dojčením, ale predovšetkým s hormonálnym systémom nášho tela.

A tak je celkom normálne, že jedna dojčiaca mama dostane menštruáciu už štyri mesiace po pôrode, kým iná si od menzesu “oddýchne” aj celý rok.

Nástup menzesu po pôrode

Každá sme iná a aj naše telo funguje trochu odlišne. Preto, ako rozdielne prežívame tehotenstvo i pôrod, aj s popôrodným obdobím to má každá mama trochu ináč. To platí aj pri opätovnom nástupe popôrodnej menštruácie. Rozpätie návratu menzesu je skutočne široké, od niekoľkých týždňov po šestonedelí až po niekoľko týždňov po ukončení dojčenia.

Menštruácia po pôrode býva iná

V každom prípade, na čom sa väčšina mamičiek zhodne, je to, že menzes po pôrode je iný, než býval predtým. Zväčša je menej bolestivý, zmení sa i intenzita krvácania, ako aj celková dĺžka počtu dní, počas ktorých žena krváca.

Aj toto je však nanajvýš individuálna záležitosť, takže ak práve nesúhlasne krútite hlavou, že u vás sa menzes po pôrode naopak zintenzívnil, je to celkom normálne. Vplyvom hormonálnych zmien sa tiež môžu striedať silnejšie menštruačné kŕče so slabším a menej intenzívnym krvácaním.

Žiadna menštruácia – ochrana pred otehotnením?

V každom prípade, to, že dojčíme a nemáme menštruáciu, vôbec neznamená, že sme chránené pred ďalším tehotenstvom. Dojčenie, ani absencia menzesu nie je účinná antikoncepcia! Potvrdia to mnohé, už viacnásobné mamičky, ktoré opätovne otehotneli aj bez menštruácie a počas dojčenia.

zdroj obrázkov: Pixabay

Som mama, rada píšem a málokedy niečo stíham…
O to viac sa teším, že sa s vami na našej stránke vsetkopremamu.sk môžem deliť o svoje pocity, názory, skúsenosti a prinášať vám zaujímavé informácie a novinky nielen zo sveta materstva.

Komentáre

komentáre