nedeľa , 1 októbra 2023
Home / Dieťa / Moje bábo už vyrástlo! 4 spomienky, ktoré si každá mama navždy uchová v srdci

Moje bábo už vyrástlo! 4 spomienky, ktoré si každá mama navždy uchová v srdci

Čas s bábätkom je časom, ktorý uteká rýchlo a je neopakovateľný. A hoci je počas jeho prvých mesiacov mnoho mám na konci so silami i nervami, lebo bábo nespí, plače, nerozpráva a ona len dojčí, uspáva, kočíkuje a prebaľuje (a tak stále dookola), keď je dieťatko konečne väčšie a už čo-to povie, spapá aj sa samo zahrá, ba dokonca prespí celú noc, zrazu si nejedna z nás zarazene uvedomí: “Hej, môj drobček už nie je bábätkom! A chýba mi to…” 🙂

Áno, materstvo je stav ako radostný, tak náročný, ale bez pochýb je časom jedinečným, ktorý často naplno oceníme, až keď je to najťažšie za nami (teda, keď konečne aspoň trochu spíme a robíme aj niečo iné, okrem starostlivosti o dieťa). A čuduj sa svete, práve vtedy nám to, čo nás najviac vyčerpávalo, zrazu najviac chýba.

Ktoré 4 okamihy si z čias, kedy bolo jej dieťa celkom maličké, každá mama navždy zapamätá a je jej za nimi dokonca ľúto??

1. Dojčenie

Bábätko mamu potrebuje, celú a bezvýhradne. Je jeho svetlom, istotou, zdrojom živín. Keďže milujúca mama nechce svojho drobca o nič ukrátiť, ide aj na 110 percent, len nech bábu nič nechýba. A vraví si: “Vydržím, teraz ma potrebuje, musím tu byť preň.”

Napriek všetkej láske a radosti z dojčenia sa však väčšina z nás občas neubráni myšlienke, aké to bude neskôr, keď už na nás dieťatko nebude také závislé. O koľko to bude pohodovejšie, jednoduchšie… A máloktorá si uvedomíme, ako veľmi nám ten čas úplnej odovzdanosti a dôležitosti bude chýbať.

babo 1

2. Uspávanie

Šťastné mamy spokojných bábätiek nepoznajú prebdené noci, ani náročné hojdanie dieťatka, len nech konečne zaspí. My ostatné vieme, ako dokáže malý nespavec potrápiť. A preto po tom niekoľkomesačnom/ročnom uspávaní, nosení či hojdaní logicky snívame o pokojnejších nociach i dňoch, aj o šanci tiež lepšie spať.

O to čudnejšie zrazu je, že nám je, napriek všetkému prebdenému času, za uspávaním našich bábätiek akosi ľúto.

babo 3

3. Prvý úsmev

Jajaj, prvý úsmev dieťatka, ako by sa naň dalo zabudnúť? Možno ho máte zvečnený na fotke, možno si ho stále premietate v mysli a nostalgicky spomínate, aký nádherne nevinný a srdečný bol. O prvom skutočnom smiechu bábätka ani nehovoriac… 😀

babo smile

4. Nový zmysel života

Dieťa celý náš dovtedajší život prevráti naruby. Zmení hodnoty, nastaví priority, konečne dá všetkému význam. Byť tu pre niekoho, kto nás bezvýhradne miluje a potrebuje, je vari niečo dôležitejšie a cennejšie? Nie, každá mama vie, že nič nemá väčší zmysel, ako dať život. A s láskou sa o dieťa obetavo starať najlepšie, ako vie.

Aj preto za obdobím, kedy nás naše dieťatko – bábätko tak veľmi potrebovalo a liplo na nás, zväčša smútime a uchovávame si ho navždy vo svojom srdci.

dat citat N12

zdroj foto: Pexels, Pixabay

Komentáre

komentáre