štvrtok , 9 decembra 2021
Home / Dieťa / Moderní starí rodičia: V čom sú dnešné babky iné?

Moderní starí rodičia: V čom sú dnešné babky iné?

Niekedy sa zdá, že snáď vo všetkom.

Dnešné babičky sú bez debát iné – Inak žijú, sú aktívnejšie ako kedykoľvek predtým a často majú aj k vnúčatám iný vzťah, než mali naše babky k nám.

Alebo je to len taký dojem???

Doba sa zmenila

A naše mamy/svokry s ňou. Mení sa životný štýl ľudí, ich priority, často počúvame (či sami hovoríme), že aj tie dnešné deti sú akési iné…

Takže je logické, priam nevyhnutné, aby sa všetkým tým zmenám prispôsobili aj babky.

Kým kedysi bola „správna“ babička zväčša ženou v domácnosti, najčastejšie v zástere, večne sa motajúca po kuchyni či záhradke a nemohlo sa stať, že by vnúčika neprivítala s čerstvo napečenými buchtami, dnes už nie je takou samozrejmosťou od babičiek očakávať, že ich len tak, kedy sa nám to hodí, zastihneme doma a na chvíľu im prenecháme našich rozbláznených drobcov.

Jednak veľa moderných babičiek stále pracuje, no ak aj nie, majú mnoho iných záujmov a aktivít, s ktorými je často zložité zladiť starostlivosť o vnúčatá.

babky 1

Moderné babičky

To je pravdaže pochopiteľné. Kedy inokedy, ak nie na dôchodku či po odchode všetkých detí z domu, má žena viac času sa venovať sama sebe a svojim zabudnutým koníčkom?

Možno si konečne môže dovoliť aj exkluzívnu dovolenku, navštevuje tanečné kurzy, aby sa udržala vo forme alebo veselo kávičkuje s kamarátkami.

Dnešné „starké“ teda rozhodne nepatria do starého železa, sú vzdelanejšie, fit, ovládajú najnovšie technológie a majú „cool“ slovník aj šatník.

Ak popri tom všetkom nemajú dostatok času na vnukov, respektíve s nimi zvládnu byť maximálne niekoľko dní počas prázdnin, z ktorých sa následne spamätávajú po zvyšok leta (a vy doma tiež, keď sa snažíte dať vaše rozjašené deti opäť do laty), čo narobíme?

Neostáva nám nič iné, len byť vďační aj za tú malú pomoc, čo nám babky, viac či menej ochotne poskytnú a veriť, že si napriek svojej zaneprázdnenosti dokážu k svojim milovaným vnúčatám, s ktorými sa chvália všetkým kamoškám, vytvoriť plnohodnotný vzťah.

babky 2

Nie je ich povinnosťou nám pomáhať

Napriek tomu sa mnoho mamičiek neraz posťažuje, aká je tá ich mama či svokra večne rozlietaná, že ani na jediného, vraj milovaného vnuka nemá čas.

O tom, že by ho k sebe vzala na viac dní alebo ho prišla postrážiť aspoň na noc, nech si mladí na chvíľu oddýchnu, ani nehovoriac.

Áno, babky to robiť nemusia, záleží len od dobrej vôle každej z nich, či nám z času na čas s deťmi pomôžu alebo nie.

Argument, že tým samy seba ochudobňujú o vzácne okamihy s vnúčatami, je možno na mieste, ale aj tak, povinnosť starať sa o deti leží v prvom rade na rodičoch. A tí môžu byť len radi, keď majú babičku ochotnú im vnukov postrážiť.

Máte to šťastie?

zdroj: en.wikipedia.org, pixabay.com

Komentáre

komentáre