štvrtok , 24 júna 2021
Home / Dieťa / Miro Jaroš: “Som vďačný tomu hore, že mi to takto vymyslel”

Miro Jaroš: “Som vďačný tomu hore, že mi to takto vymyslel”

Pamätáte si na Mira Jaroša? Mnohé, dnes už mamičky, si zaspomínajú ešte na éru Superstar, z ktorej prešiel plynulo do éry samostatnej, úspešnej tvorby. Dnes sa okrem skladania a tvorby vlastných, dospeláckych piesní, venuje aj tvorbe pre malé deti. A veľmi úspešne. Vyšlo mu už 6 detských kníh aj hitové CD Pesničky pre (ne)poslušné deti, kde sa v textoch venuje tomu, ako sa dá hravou formou naučiť vážne všetko (napríklad pesnička Zúbky, poznáte?).

Aktuálne odštartoval svoje detské turné po slovenských mestách a pri tej príležitosti nám porozprával o tom, ako sa vôbec k tvorbe pre detičky dostal a čo ho inšpirovalo, ale aj čo ďalšie chystá a plánuje… 🙂

miro-j-2

1. Dlhšiu dobu sa venujete tvorbe pre deti. Ako ste sa vôbec k tvorbe tohto druhu dostal?

Úplne náhodou, nikdy som nič také neplánoval. Kamarátka ma požiadala, či by som pre jej projekt Veselé zúbky napísal pesničku. Nevenoval som tomu veľmi pozornosť a mal som to hotové za 10 minút. Páčilo sa jej to, nahralo sa to a stal sa z toho hit. Nikto z nás nečakal taký úspech. Všimol si to Ikar a dostal som ponuku na ďalšiu motivačnú básničku. Keďže mi vyhoveli, že nemusím vystupovať ako básnik, ale ako spevák a priložili ku knižke aj CD s pesničkou, tak sme sa dohodli. Bola to pesnička Čisté rúčky a stal sa z nej ďalší hit. Ikar aj iPark chceli potom ďalšie veci, a tak nejako pomaly a nečakane to vošlo do môjho života.

2. V čom sa detský divák, poslucháč odlišuje od toho dospelého? Vnímate nejaké rozdiely?

Myslím, že v tom až taký rozdiel nie je. Priznávam, že zo začiatku som napríklad ponuky na detské vystúpenia ignoroval. Písal som dospelácku tvorbu a nevidel som v tom cestu. Môj manažér ma však presvedčil a aj rodičia sa dožadovali ďalších vecí. Vždy je to o tom, čo chcú ľudia počuť. Môžete mať dobre dospelácke či detské pesničky. Iné je to akurát pri prezentácii. Obe majú svoje čaro. Tak, ako som kedysi odmietal detské koncerty, tak si ich dnes užívam. Niekedy život človeka prekvapí.

Som vďačný tomu hore, že mi to takto vymyslel.

miro-jaros-1

3. Pomohli Vám pri tvorbe textov pre deti aj nejaké deti vo vašom okolí? Inšpirovali Vás?

Moje neterky, ale aj známi, ktorí majú deti. Ale hlavne moje spomienky na detstvo, to, ako som ja vnímal svet, čo na mňa zaberalo. Učíme sa s deťmi užitočné veci do života. Ľahkou formou cez pesničku, že si samy potom začnú umývať ruky alebo zúbky.

4. Doteraz Vám vyšli 4 detské knihy. Chystá sa nejaká knižná novinka? Či ste skôr rozhodnutý venovať sa viac hudobnej tvorbe?

V skutočnosti vyšlo už 6 kníh. Posledná sa volá Neposlušník. Teraz vyšlo nové CD pre deti a už si robím radosť nahrávaním rodinného vianočného albumu. Vyzerá to tak, že v novembri poteším svojich fanúšikov ďalším albumom. Mám také tvorivé obdobie. 🙂

5. Pred dvoma rokmi vyšlo úspešné CD Pesničky pre (ne)poslušné deti, ktoré veľmi príjemne prekvapilo hudobne, ale aj textovo. Práve začínate turné Ťuki tour. Na čo všetko sa môžu deti a ich rodičia tešiť na tomto turné? Príde aj nejaký ten „Ťuki“?

Turné s Ťukim predstaví pesničky z posledného CD, zaspievame si aj zabehnuté pesničky. Bude viac interaktívne. Deti si budú môcť aj samy vybrať pesničku, ktorú budú chcieť počuť. A samozrejme tam bude s nami aj kohútik Ťuki. Už sa na to veľmi teším. 🙂

miro-j-3

Ďakujeme za rozhovor a želáme veľa úspechov a príjemných zážitkov na turné. 🙂

zdroj: Facebook/Miro Jaros – music

Komentáre

komentáre