štvrtok , 18 augusta 2022
Home / Zaujímavosti / Celebritné mamičky / Michaela Salák: Chcem byť milujúcou mamou, ktorá nastavuje svojím deťom mantinely

Michaela Salák: Chcem byť milujúcou mamou, ktorá nastavuje svojím deťom mantinely

Byť manželkou, byť matkou na plný úväzok a ešte si popritom nájsť čas len pre seba, aby sa žena nezbláznila, to dá zabrať. O tom vie asi každá mama na svete.

Michaela Salák, manželka českého hokejistu Alexandra Saláka, momentálne hrajúceho za klub Lokomotiv Jaroslavľ v KHL, by o tom tiež vedela povedať svoje. Je mamičkou štyroch krásnych detí, synčekov Fredericka, Sebastiánka, dcérok Charlottky Mii a Beatrice Anny.

Ako každá maminka zvláda všetky povinnosti, starostlivosť a výchovu a popritom byť aj veľkou podporou svojmu manželovi.

Už nejaký ten piatok žije s rodinkou kvôli manželovej práci v Rusku. Nám porozprávala, aké je to, sledovať osobný rast štyroch bytôstok, ako si zvykala na život v Rusku , čo ju dokáže najviac dobiť energiou a aké má ciele pri výchove svojich detičiek. Príjemné čítanie 🙂

Miška má doma spolu s manželom 4 krásne detičky 🙂 @Instagram/MisaSalak

1.Už dlhšiu dobu žijete v Rusku. Boli prvé roky ťažké pre vás, zvyknúť si? Vnímali ste nejako extra rozdiely v mentalite a zvyklostiach ľudí? Ako sa adaptovali do prostredia deti?

V Rusku žijeme už niečo vyše 5 rokov a zvyknúť si nebolo pre mňa vôbec ťažké. Vnímala som tam v mnohých ohľadoch podobnosť, čo sa týka mentality, a časom som vlastne prišla na to, že Rusi mi v mnohých prípadoch sedia omnoho viac, než ľudia doma. Bola som veľmi milo prekvapená, čo sa týka zvykov a toho, ako to v Rusku funguje. Rusko je špecifická krajina a vôbec sa nedivím, že je v mojom okolí plno ľudí, ktorí ten život tu nezvládnu. Žiť v Rusku nie je jednoduché. My sme mali s mužom ale šťastie na pekné mestá. Či už to bol Petrohrad, Novosibirsk, alebo teraz Jaroslavľ. Každopádne , máme to asi v povahe, na každom si hľadáme to krásne a tak sme to našli aj na Rusku a postupne sme sa doň zamilovali. Rusko sa stalo jedným z našich domovov .

Čo sa týka detí, všetky deti väčšinu svojho doterajšieho života prežili v Rusku, dve sa tu narodili. Pre ne je Rusko domovom.

@Instagram/MisaSalak

 

2.Mať štyri deti je síce veľká radosť, ale to aj zaberie veľa energie. Dá sa všetko zvládať okolo nich? Kde naberáte energiu, keď už cítite, že (ako u každej maminky občas) dochádza?

Mať štyri deti je obrovská radosť a veľké požehnanie. Ale čím sú staršie, tým je to s nimi náročnejšie. Väčšinou mám dosť síl, keďže si možno dokážem nájsť vždy chvíľku pre seba, ale prichádzajú aj chvíle, kedy mi aj moje telo povie Stop a odpočívaj.

Nebojím sa požiadať o pomoc. Takže ak u mňa nastane taký pocit, že už to nedávam, že na deti kričím, poprosím o pomoc opatrovateľku, dám sa dokopy a viem, že zase bude dobre. Odpočinok a tiež naučiť sa mať rada sama seba a venovať sa sama sebe je podľa mňa niečo, bez čoho nie je možné túto materskú nálož plnú povinností zvládať.

3.Na druhej strane to musí byť zaujímavé sledovať štyri rôzne osobnosti pobehovať po dome. Začínate si už všímať prvotné charakterové znaky na detičkách? Viete už postupne usúdiť, ktoré dieťa sa podalo na ktorého rodiča?

Je to veľmi zaujímavé, keďže každý z nich je úplný originál. Jeden druhému sa vôbec nepodobajú. Vzhľadom áno, ale inak vôbec. Napríklad Charlottka, staršia dcérka, je celá ja a celá moja mama. Napríklad cez Charlottku ma mohol môj muž lepšie pochopiť a tak sa aj stalo. Ona má rovnako ako ja komplikovanú povahu. Pre mňa bude veľkou úlohou jej na tej jej ceste pomôcť, aby sa vyvarovala chýb, ktoré som robila ja. Nevidím na tom nič zlé, ale zase úplne nechcem, aby si potom vďaka tomu prechádzala niečím, čím som si musela prejsť ja. Sebík, mladší syn, sa zase v mnohom podobá na môjmu mužovi. Úplne neznámou je pre mňa najmladšia dcéra, ktorá sa narodila už ako človek, ktorý si prišiel život užiť a nič ju v tom nezastaví, tak to podľa mňa bude mať v živote najjednoduchšie a ja jej to moc prajem.

Najstarší Frederick už hrá hokej 🙂 @Instagram/MisaSalak

4.Váš manžel je hokejista, športového prostredia máte teda dosť. Sú k športu vedené aj vaše deti? Sledujú hokej? (Tipujem, že tie staršie už aj hej). Alebo ich to ťahá skôr k iným záujmom?

Starší syn sa narodil ako hokejista. Vidí sa v mužovi a všetko, čo ho zaujíma,  je len a len hokej. Už odmalička, čo sa týkalo hračiek, nič nebolo také zaujímavé, ako hokejka. Hokej už začal hrať. Mladší sa doň pomaly dostáva, aj keď tvrdí, že radšej má futbal a dievčatká do športu tiež pomaly zapájame. Chceme, aby mali radi šport, keďže šport dá do života veľmi moc. Na druhej strane, nie sme, ani nikdy nebudeme tými rodičmi, čo deti budú k niečomu nútiť a reflektovať do nich svoje sny. Chceme, aby robili to, čo ich baví.

5.Považujete sa skôr za prísnejšiu, či viac benevolentnejšiu mamu?

Chcem byť milujúcou mamou, ktorá nastavuje svojím deťom mantinely. Do akej miery sa mi to darí, neviem. Deti majú samozrejme nastavené pravidlá, cez ktoré vlak nejde, ale tiež ich nechávam dýchať a žiť si tak trošku svoj život. Asi som viac benevolentnejšia mama, ak sa mám porovnať so svojím okolím. Nechcem vychovávať deti tak, ako diktuje spoločnosť. Samozrejme, chcem z nich ale vychovať dobrých ľudí plných lásky a to sa bez hraníc a mantinelov nedá.

6.Cestujete často domov do Čiech? Je niečo, čo vám v Rusku chýba, čo nachádzate len v Čechách?

Dalo by sa povedať, že dosť často. Hlavne v lete trávime v Čechách aspoň mesiac. Česko je nádherné, sú naším domovom a tak sa tam vždy s veľkou láskou vraciame. Chýba nám určite naša rodina, také tie typické rodinné oslavy. Deťom chýbajú babičky, dedkovia, sesternice…

S manželom Alexandrom 🙂 @Instagram/MisaSalak

7.Keď už sa podarí a nájdete si chvíľku času pre seba, čo najradšej robíte?

Pokiaľ nájdem chvíľku len a len pre seba, rada čítam, alebo si zájdem na masáž. Skôr ale väčšinou skončím len pri tej knihe. Pri knihách dokážem dokonale vypnúť.

8.Najstaršieho synčeka máte už v škole. Ako prebiehal prvý polrok? Navykol si na nový režim mimo škôlky?

Fredík nastúpil v Čechách do skvelej základnej školy, kde väčšina spolužiakov študuje online, rovnako, ako on. Učíme sa doma, je teda domškolákom. Tu v Rusku potom chodí do Montessori školy a škôlky. Momentálne máme za sebou prvý polrok a prvé skúšky, ktoré robil do skype – u a na samé jednotky.

@Instagram/MisaSalak

9.Ako maminka štyroch detí vyzeráte fakt skvelo. Je za tým nejaký zvláštny režim, alebo je to proste tými deťmi?

Ďakujem. Vlastne, až po prvom dieťati som začala byť spokojnejšia s tým, ako vyzerám. Dávajú mi zabrať a to je asi to najväčšie kardio. Ale určite si musím pomáhať aj sama. Takže mám obdobie, kedy chcem byť fit, schudnúť, spevniť sa, dokážem zatnúť zuby a naozaj napríklad aj každý deň cvičiť a dávať pozor na to, čo zjem. Naopak vie prísť aj obdobie, kedy nepohnem zadkom a som živo na sladkom a je mi v tom tak dobre. Nie som úplne schopná nájsť medzi týmto rovnováhu a viem, že keby začnem jesť zdravo a vyvážene dlhodobejšie, budem sa cítiť lepšie nielen na tele, ale aj na duši. Ale verím, že to raz tiež príde…

Ďakujeme za rozhovor a želáme všetko dobré 🙂

Photo Credit: Instagram/MisaSalak

Komentáre

komentáre