nedeľa , 2 októbra 2022
Home / Dieťa / Menej pracovne vystresovaný rodič znamená viac zdravotných benefitov pre dieťa

Menej pracovne vystresovaný rodič znamená viac zdravotných benefitov pre dieťa

Stres je v živote človeka jedným z najväčších nepriateľov. Platí to v práci, aj v súkromnom živote.

V rodičovstve by to pokojne mohlo platiť dvojnásobne. Nie je neobvyklé, že rodičia chcú pre svoje dieťa len to najlepšie a občas sa to neobíde bez stresových situácii. Ideálne je nájsť rovnováhu a naučiť sa riešiť situácie v kľude.

Nielen doma

Neplatí to len doma, platí to aj pri rodičoch, ktorí sú už zamestnaní. Podľa štúdii rodič, ktorý má v pracovnej sfére všetko pod kontrolou a nie je pod neustálym tlakom a stresom, môže zdravotne prospievať aj dieťaťu. Menej pracovne vystresovaný rodič je proste zdravotným blahobytom pre svoje dieťa.

Podľa výsledkov štúdií práve to, že “máte možnosť kontrolovať, ako vykonáte svoju prácu, namiesto toho, aby ste mali určené , ako ju máte vykonávať, je lepšie pre dieťa”(Doktorka  Christiane Spitzmueller, profesorka industriálne organizačnej psychológie).

Všetko je podľa nej v zmysle pre kontrolu. A ponúka aj riešenia, ako môžu firmy a organizácie dospieť k tomu, aby tento zmysel viac rozvíjali.

Výsledok ukázal, že nie príjem je zásadným určovateľom stresu, ale to, v ako  pracovnom prostredí rodič funguje.

Štúdia , ktorá bola vykonaná na dvoch skupinách rodín, kde jedna bola nízko príjmová a tá druhá bohatšia, zisťovali na deťoch v teenegerskom veku, ako vnímajú oni finančnú situáciu rodiny a ako sa s ňou vyrovnávajú, či aký vplyv má príjem rodičov na vnútorné fungovanie v rodine. Výsledok ukázal, že nie príjem je zásadným určovateľom stresu, ale to, v ako  pracovnom prostredí rodič funguje. Teda nie výška príjmu, ale to je určujúce, kde sa na príjme pracuje, za akých podmienok.

Odpovede detí z oboch skupín jednoducho neboli príliš odlišné na základe príjmu, ale vyvstalo, že podiel kontroly, ktorú má rodič vo svojej práci nad svojím pracovným výkonom, je rozhodujúcim činiteľom pre vznik stresu a následne pre zhoršenie zdravia dieťaťa.

Doktorka ďalej potvrdzuje už dávno známu pravdu, že práve veľký nával stresu zabraňuje vzniku sebakontroly.

Doktorka odporúča, aby si rodičia nechali pre seba pár momentov po tom, čo opustia pracovný priestor, aby sa stihli reštartovať a nasmerovať v pokoji myšlienky na rodičovstvo.

Jednoducho aby rodič neprešiel rýchlo z módu zamestnanca na mód rodiča.

zdroj/foto: Psychcentral.com/Pixabay

Komentáre

komentáre