štvrtok , 24 júna 2021
Home / Novinky / Mariana Čengel Solčanská : “Únos je úspešný, lebo sa mu podarilo to, čo si predsavzal”

Mariana Čengel Solčanská : “Únos je úspešný, lebo sa mu podarilo to, čo si predsavzal”

Je to pár dní, čo do kín prišiel už dnes veľmi úspešný film Únos, ktorý láme všetky rekordy…

A ako sa aj čakalo, hneď rozvíril hladiny slovenskej filmografie, aj verejnosti globálne. Režisérskej stoličky sa ujala ostrieľaná Mariana Čengel Solčanská, s ktorou sme sa trošku porozprávali o tvorbe, o tom, ako ju ovplyvnilo materstvo a čo si myslí o svojom najnovšom filmárskom počine…

Môj pedagóg, Stano Párnický, nám ešte v roku 2003 vizionársky hovoril, že príde čas, keď sa umeniu budú venovať iba ženy.

1.Hoci sme v 21. storočí, stále je na Slovensku málo žien, ktoré sa odhodlajú na profesiu režisérky. Čím si myslíte, že to je?

Myslím, že na Slovensku je viac úspešných režisérok, než režisérov. Počty jednoducho nepustia, slovenskému filmu vládnu baby. Napríklad od začiatku roka mali premiéru tri celovečerné hrané filmy a všetky tri robili ženy. A všetky tri sú výborné. Môj pedagóg, Stano Párnický, nám ešte v roku 2003 vizionársky hovoril, že príde čas, keď sa umeniu budú venovať iba ženy. Ak si uvedomíte, že volebné právo sme dostali až v roku 1918 a vo Švajčiarsku dokonca až v roku 1971, spravili sme celkom slušnú kariéru, nie? Ak sa nestane niečo čudné a druhá polovica ľudstva nás nezačne násilím obmedzovať v právach na vzdelanie a slobodu, ukáže sa v priebehu niekoľkých storočí, že nám Pánboh nadelil všetko to, čo mužom a ešte o pár deka talentu a citu navyše.

"Keby nebolo Únosu, dnes by o zrušení amnestií nik ani nehlesol" (Mariana Solčanská)
“Keby nebolo Únosu, dnes by o zrušení amnestií nik ani nehlesol” (Mariana Solčanská)

2.Vo Vašej filmografii je mnoho žánrov. Je nejaký špecifický žáner, pri ktorého tvorbe sa cítite istejšie, spokojnejšie?

 Najšťastnejšia som, keď nakrúcam historickú drámu. Vtedy žijem svoj sen. Zhmotnený a dokonalý. Snívam o tom, že raz nakrútim drámu o láske Štúra a Ostrolúckej. Legenda o ich vzťahu by mohla byť základom nesmierne silného príbehu. V osemnástom storočí bolo aj naše územie plné osudov podobných Búrlivým výšinám alebo Jane Eyrovej. Len ich nemal kto napísať, lebo ženy v tom čase u nás stáli len v kúte pri hrncoch.

3.Prednedávnom prišiel do kín film Únos, ktorý teda príliš jemný nie je. Stretli ste sa pri začiatku jeho tvorby s nejakými negatívnymi reakciami? Mnoho ľudí v ňom vidí silný odkaz pre budúce generácie. Aký je Váš názor? Nebáli ste sa reakcií po premiére filmu?

 A vy si viete predstaviť, že by sa mafiáni v Únose rozprávali s citom a nehou? Každý film sprevádzajú negatívne reakcie z prostredia filmovej obce, lebo sme malá krajina, Audiovizuálny fond rozdeľuje málo peňazí a každý s režijnými ambíciami si myslí, že peniaze mal dostať on a nikto iný. Únos je úspešný, lebo sa mu podarilo to, čo si predsavzal. Zmeniť srdcia ľudí a citovo ich prebudiť.

Pani režisérka pri práci
Pani režisérka pri práci

Keby nebolo Únosu, dnes by o zrušení amnestií nik ani nehlesol. Stal sa proste zázrak. Ešte pred rokom nám každý vravel, že táto téma nikoho nezaujíma. Potom zomrel prezident Kováč a my sme vypustili prvý teaser. A odrazu to ľudí zaujímalo. A zaujíma ich to až natoľko, že amnestiám zvoní hrana. Verím slovenskému divákovi. Každý svoj film robím preň.

4.Mnoho ľudí vidí pod pojmom “režírovanie” rovno sekírovanie. Už ste mali aj nejakú negatívnu skúsenosť spojenú s touto profesiou? Nemali ste niekedy problém s predsudkami, či pocitom, že máte ako žena – režisérka menší rešpekt u mužských kolegov? Ovplyvnilo Vaše profesné fungovanie materstvo? (myslím pohľady na tvorbu+jej realizovanie+spôsob realizovania).

 Režisér je autor filmu. Sekíruje človek, ktorý sa volá asistent réžie. To je ten, čo kričí “akcia” a “stop” a “pohyb” a “poďme rýchlo”. Réžia nie je o rešpekte, ale o diele. Tí, čo sú na pľaci, vedia, že jediný dôvod, pre ktorý tam sú, je film. A nikto nevie, ako má ten film vyzerať, iba režisér. Keď napríklad ochoriem, film zastane, nenakrúca sa. Napísala som totiž každú vetu v scenári, povedala som, kto v ňom bude hrať a ja som ponúkla spoluprácu výtvarným profesiám. Ak by mali problém uveriť mojej idei, vôbec by do toho nešli. Ani za peniaze nie. Materstvo ovplyvní predsa všetko, nielen tvorbu. A samozrejme, ťažšie sa mi odchádza z domu na pľac.

Ďakujeme a želáme veľa ďalších úspechov.

zdroj: Facebook

Komentáre

komentáre