streda , 20 októbra 2021
Home / Zaujímavosti / Celebritné mamičky / Lujza Garajová Schrameková: “Deti som chcela, mám ich a snažím sa užívať si to všetko tak a také, aké to je”

Lujza Garajová Schrameková: “Deti som chcela, mám ich a snažím sa užívať si to všetko tak a také, aké to je”

Herečku Lujzu Garajovú Schramekovú som mala v hľadáčiku dlhšie. A nielen kvôli seriálom, v ktorých nedávno zahviezdila. Aj pre jej úžasne drsno-vtipné stand-upy o materstve, pre skvelú schopnosť zasmiať sa sama na sebe aj na rôznych stereotypoch a tiež preto, že popri tom všetkom stíha byť mamou dvoch detí. 

Na to všetko som sa jej tak trochu opýtala a ona mi ochotne odpovedala…

Začnime tak aktuálne. Dostali ste sa do top 7 herečiek v ankete OTO. Dobrý pocit?

Určite áno. Je to milé ohodnotenie práce, ktorú mám za sebou. Pred dvoma rokmi moje meno ani tvár nepoznalo veľa ľudí, teraz sa to trošku zmenilo. Mala som zatiaľ veľké šťastie na projekty, v ktorých som bola. Alebo tým projektom nosím šťastie ja? Neviem. Ono je to všetko dosť nepredvídateľné a ak sa mi teraz darí, nemusí to tak byť o pol roka.

Rozhodne je to zaslúžené. Veď okrem toho, že ste divadelná a seriálová herečka, ste aj skvelá stand-up komička. Čo z toho vás aktuálne napĺňa najviac a prečo?

Momentálne nič netočím, takže trošku hrám a veľa standupujem. Divadelné predstavenia mám  dve – Listy Emilovi v L+S a Kemping story, pôvodnú slovenskú hru Jakuba Nvôtu, s ktorou cestujeme po Slovensku. Najviac sa venujem standupu. Dosť sa to rozbehlo, záujem je veľký, so Silnými rečami Jána Gorduliča vystupujeme v mnohých kluboch tiež po celom Slovensku. A potom máme s Didianou takú vlastnú showku Sit DownLadies Comedy. Tiež nás volajú kade tade a my by sme aj veľmi rady išli, ale stále nemáme čas, takže zatiaľ vystupujeme iba v Bratislave.  Mám taký kočovný komediantský život.

lujza tit N

Je pre vás stand-up, keďže často hovoríte o materstve či partnerských vzťahoch, aj určitým ventilom? Kde sa najčastejšie inšpirujete? Lebo ste vážne veľmi vtipná, až tak pod kožu… 🙂

Ďakujem. Môj vlastný život je určite veľkou inšpiráciou, ale predsa len standuperka Lujza, je také moje drsnejšie alter ego. Ona je kritická, niekedy až krutá, myslím , že moje deti ani muž by to s ňou nevydržali. So mnou to zatiaľ vydržali, takže je to možno fajn, že na scéne zo seba vypustím dračicu a domov potom príde kľudná jašterička.

Standuperka Lujza, to je také moje drsnejšie alter ego. Ona je kritická, niekedy až krutá, myslím , že moje deti ani muž by to s ňou nevydržali. So mnou to zatiaľ vydržali… 🙂

Väčšina mimobratislavských diváčok – mamičiek vás však asi skôr eviduje ako seriálovú herečku. V seriáli Naši hráte mamu trom už dosť veľkým chalanom. Brali ste ponuku na túto úlohu trochu ako výzvu, aj z osobného hľadiska (ako predprípravu na to, čo aj vás raz doma čaká)?

Pred tou robotou som mala veľký rešpekt. Mám tam obrovský priestor a trochu som sa čudovala režisérovi Petrovi Begányimu, že si trúfol zveriť to do rúk viac menej neznámej herečke… ale som mu za jeho odvahu vďačná. Scenáre sú veľmi dobre napísané, čo je pre hercov to najdôležitejšie. Celá chémia medzi všetkými zložkami na pľaci fungovala, robili sme to s radosťou, tak som rada, že to prešlo aj na divákov. Osobne som veľmi rada, že som spoznala chlapcov Maxa, Davida a Gregora, pretože som si prvýkrát uvedomila, že ak nechcem ostať úplne mimo, musím sa od nich veľa učiť. Každý deň sme sa s Majom naučili kopec nových pojmov, ktoré frčia medzi mladýmiJ. Snáď ku mne rovnako zhovievavé raz budú aj moje naozajstné deti a budú mi pomáhať nestratiť sa.

Aké sú vaše reálne deti? Po kom sú?

Viktor je druhák, bude mať osem a Gretka je škôlkarka „malkáčka“. Sú dosť odlišní, ale spája ich zmysel pre humor. Ten má u nás v rodine dôležité miesto a som strašne šťastná, keď ich počujem rehotať sa a robiť si navzájom srandičky. Viko je veľmi rozumný, rada si s ním aj pofilozofujem a Gretka je parádnica, ktorá vo mne akosi viac spustila ženskosť. Vždy som bola skôr chalanský typ a zrazu mi Gretka káže namaľovať si oči a nechty, nech som krásna.

Čo pre vás znamená byť mamou? Ako veľmi vás to zmenilo?

Nemám pocit, že by ma materstvo nejako zmenilo. Mám veľké šťastie, že mám zdravé deti a som obklopená rodinou, ktorá mi vždy vie pomôcť, ak mám viac práce. Uvedomujem si, že to nie je pre každého samozrejmosť. Netuším, aká by som bola, keby som nemala deti. Chcela som ich, mám ich a snažím sa užívať si to všetko tak a také, aké to je.

Humor má u nás v rodine dôležité miesto a som strašne šťastná, keď počujem deti rehotať sa a robiť si navzájom srandičky.

lujza s dcerkou

Dnes je materstvo často odkladané. Kvôli kariére, nedostatku peňazí na slušný život… Aký je váš názor na tento trend? Neboja sa len súčasní mladí ľudia viac záväzkov a zodpovednosti?

Netuším. Keď sme spolu začali chodiť s mojím mužom, mala som 22 a on 26. Vtedy som povedala, že by som chcela otehotnieť v 25… no a otehotnela som v 25. Nejako sme nad tým všetkým nešpekulovali, Slavo mi prišiel ako super chlap a stále mi taký príde. Pridalo sa k tomu, že je aj super tato. Teraz začínam mať viac roboty, tak to je tiež taká zaťažkávajúca skúška pre vzťah a rodinu, ale snáď sa nám podarí nastaviť to všetko tak, aby sme to ustáli.

Spomeniete si ešte na svoju „materskú dovolenku“? Čo vám v tej dobe, okrem normálneho spánku, najviac chýbalo?

Áno, spánkový deficit bol zjavný 🙂 . Viko bol nespavé dieťa, s ktorým sme pretancovali a prefitloptovali celé noci, Gretka potom prišla ako odmena a spala ako dudek. No a čo mi ešte chýbalo? Som veľmi spoločenský typ a mamičkovské stretávačky pri hojdačkách mi na naplnenie spoločenského života nestačili. Nemala som extra rada debaty o hovienkach, mrkvičke a príkrmčekoch, takže hneď ako to bolo možné, som išla na stretnutia s dospelými ľuďmi, ktorí nepoužívajú zdrobneninky a nehovoria si v množnom čísle. Stand-upové prostredie sa veru zdrobneninkami nehemží, možno preto som sa v tom trošku drsnom chlapskom prostredí našla.

Ďakujem za ochotu a spoluprácu. Nech sa naďalej darí, doma aj na javisku. 🙂

foto: Facebook/LujzaNaFejsbuuku, Waldemar Švábenský

zdroj: YouTube

Komentáre

komentáre