utorok , 29 novembra 2022
Home / Pôrod / Ľudmila Tóthová: Strach je jeden z najväčších nepriateľov krásneho, hladkého pôrodu

Ľudmila Tóthová: Strach je jeden z najväčších nepriateľov krásneho, hladkého pôrodu

Keď sa povie jednoduchý pôrod, každá si pod týmto pojmom predstavuje niečo iné. A dá sa vôbec takýto pôrod prežiť? Existuje nejaký návod, alebo nejaký spôsob, ako dosiahnuť jednoduchý pôrod? A čo vlastne všetko tento pojem obsahuje a zastupuje?

Zhovárali sme sa s pani Ľudmilou Tóthovou z poradne Jednoduchý pôrod . Nielen o tom, čo ten “Jednoduchý pôrod” znamená, ale aj ako jej poradňa vznikla, čo všetko radí mamičkám a čo je jej cieľom v oblasti poradenstva nastávajúcim mamičkám. Príjemné a verím, že aj prínosné čítanie 🙂

1.Čo bolo podnetom pre štart poradenstva pre nastávajúce mamičky z Vašej strany? Ako ste začala a čo bolo prioritným cieľom?

Bol to môj prvý pôrod, ktorý bohužiaľ vôbec nedopadol tak, ako som si ho predstavovala, napriek svedomitej príprave. Dobehla ma realita v slovenských pôrodniciach a vďaka personálu pôrodnice som prežila naozaj otrasný, traumatizujúci pôrod plný bolesti, poníženia, opovrhovania, stresu, strachu a tiež hádok. To všetko kvôli personálu, ktorý bol pri mojom pôrode. Tie najhoršie chvíle v živote mi spravili ešte horšími a tie najkrajšie chvíle už s dieťaťom v náručí mi skazili, keď som musela doslova bojovať za svoje práva. Tento pôrod ma zlomil… Nikdy v živote personálu nemocnice nezabudnem, že môj syn v prvých chvíľach svojho života zo mňa namiesto lásky a neskutočnej radosti cítil nervozitu, stres a hnev! Na tú bolesť pri pôrode som zabudla v momente, keď mi dali syna do náručia – je to čistá pravda, ako sa hovorí, ale na jeho správanie asi nezabudnem nikdy! Ešte aj teraz po dvoch rokoch mám slzy na krajíčku, keď si na ten deň spomeniem… Našťastie som porodila zdravého, krásneho chlapčeka a vďaka príprave a boji o svoje práva som nemala žiadne popôrodné komplikácie, no trauma na duši ma ťaží doteraz. A po tomto všetko som si povedala: NIKDY VIAC!!! Nie, že nikdy viac nechcem rodiť, ale že nikdy viac nedopustím to, čo sa mi stalo. A nechcem, aby sa to stávalo ani iným ženám, ktorým naozaj záleží na prirodzenom pôrode, aby prebehol jemne s láskou a úctou, tak ako to dokonale naplánovala matka príroda. To ma naštartovalo a začala som niečo robiť. Dala som dokopy všetky moje vedomosti, čo som sa naučila o prirodzenom pôrode od skúsených poväčšine zahraničných doktorov a pôrodných asistentiek, tiež svoje skúsenosti, ale tiež skúsenosti mnohých iných mamičiek na Slovensku. A tak vznikol môj online kompletný návod – ebook Ako JEDNODUCHO, prirodzene PORODIŤ BEZ Zbytočných Komplikácii a BOLESTI! Došlo mi, že ja sama môžem meniť svet vďaka tomu, že budem tehotným ženám dávať nové postupy ako sa pripraviť na pôrod svojho bábätka, aby to namiesto klasickej traumy bol nádherný zážitok na celý život, na ktorý budú ženy spomínať s úsmevom na tvári.

Došlo mi, že ja sama môžem meniť svet vďaka tomu, že budem tehotným ženám dávať nové postupy ako sa pripraviť na pôrod svojho bábätka, aby to namiesto klasickej traumy bol nádherný zážitok na celý život, na ktorý budú ženy spomínať s úsmevom na tvári.

2,V čom vidíte prínos takéhoto poradenstva? Chodia si k Vám po rady nastávajúce mamičky aj súkromne?

Radím ženám, ako prežiť pokojné, zdravé tehotenstvo a ako sa pripraviť a prežiť nádherný, jemný pôrod s láskou, úctou a rešpektom. Mení sa tak povedomie žien o pôrode, ako má skutočne vyzerať a čo je pre jeho hladký, prirodzený priebeh skutočne dôležité a nevyhnutné. Zatiaľ mám poradenstvo len prostredníctvom internetu (email: ludka@jednoduchy-porod.sk , webstánka www.jednoduchy-porod.sk a na Facebooku – skupina Jednoduchý pôrod – poradňa , Jednoduchý pôrod – skupina a FB stránka Jednoduchý pôrod). Osobne si to momentálne neviem predstaviť, keďže mám dvojročného synčeka a ďalšie bábätko v októbri na ceste. No do budúcna plánujem robiť prednášky, kurzy a stať sa dulou.

3.Jednoduchý pôrod. Každá ho má zadefinovaný určite inak. Čo vyvoláva toto spojenie u vás?

Je to pôrod, ktorý je prirodzený, bez zbytočných zásahov, bez zbytočnej bolesti a námahy, ktorý žena prežije v pokoji, harmónii a láske. Pôrod, ktorý ju posilní, spraví z nej novú sebavedomú ženu – dokonalú matku pre svoje dieťa, ktorá mu úžasne rozumie a napĺňa jeho prirodzené potreby automaticky – inštinktívne, pretože pri takomto jednoduchom, prirodzenom pôrode prebehnú všetky správne procesy v jej tele, ktoré boli evolúciou dokonale vyladené, aby sa tak stalo. Matky, ktoré neprežili SKUTOČNE prirodzený pôrod, majú často rôzne problémy, nie len s dieťaťom ale aj so sebou. Strácajú svoje kompetencie, sebavedomie pri starostlivosti o dieťa, neriadia sa čo im hovorí inštinkt a spoliehajú sa na rady iných, ktoré často nie sú správne.

4.Čo je prioritnou radou pre nastávajúce mamičky ohľadom prípravy na pôrod? Myslím v oblasti psychiky, stravovania, celkového prežívania tehotenstva? Väčšina žien totiž nastávajúci blížiaci sa pôrod vníma dosť negatívne a bojí sa.

Základom zdravého tehotenstva je zdravá strava a pozitívne myslenie. Ženy často majú tendenciu jesť za dvoch ako sa hovorí a tak to potom aj vyzerá, bohužiaľ. Majú rôzne strachy z neznámeho a obavy o dieťa, a tak podstupujú mnohé vyšetrenia, ktoré sú poväčšine neopodstatnené, zbytočné a častokrát aj škodlivé. To ich ešte viac stresuje a vôbec nepridáva na pohode. Mali by sa radšej zamerať na zdravý životný štýl, pokoj a dôverovať prírode a získavať správne informácie. Pôrodu sa netreba báť… Strach je jeden z najväčších nepriateľov krásneho, hladkého pôrodu. Od malička je však ženám ukazovaný a opisovaný pôrod väčšinou nesprávne. Plný bolesti, strachu, komplikácii a stresu. No ak má žena tie správne informácie a dostatočne sa na pôrod pripraví, tak pôrod môže byť jeden z najkrajších zážitkov v jej živote. Dá sa porodiť bezbolestne, s minimom námahy, či dokonca orgazmicky. Áno, je to možné 🙂 Len sa pozrite na celú živočíšnu ríšu (do ktorej patríme aj my, ľudia). Videli ste niekedy prirodzený pôrod zvieraťa, kde by ono “kričalo“ a zvíjalo sa v ukrutných bolestiach a po pôrode bolo úplne vyčerpané, ako to zvyčajne máme my ženy v pôrodniciach? Ja nie… Tak prečo by sme to mali mať my ako tie najdokonalejšie zvieratká na zemi inak?

5.Môže za vznik tejto poradne aj vlastná skúsenosť? Odsledovali ste nejaké prvky, ktoré používate pri poradenstve, aj na sebe

Áno, bola to predovšetkým vlastná skúsenosť, ako som už spomínala. Veľa som sa počas svojho tehotenstva naučila a učím sa doteraz aj pri svojom druhom tehotenstve. Mnoho vecí, ktoré radím mám osobne prežité, no zbieram skúsenosti a rady aj ostatných mamičiek na Slovensku.

6.Veľa žien má skreslený pohľad aj na obdobie po pôrode. V čom to podľa vás je?

Všetci sme obete obetí. Dnešná generácia matiek väčšinou dáva na rady predchádzajúcej generácie, ktorá vyrastala v totalitnom režime, kde nebol prístup k správnym informáciám, pôrody sa na míle vzdialili prirodzenosti a tak isto aj obdobie po pôrode. Ženám v pôrodnici dávajú zvyčajne zlé informácie o kojení a starostlivosti o dieťa a keď prídu mamičky z pôrodnice domov, tak ich v tom ich mamy a babky utvrdia. Neriadia sa vlastnými inštinktami, ale počúvajú “skúsené“ mamičky, ktoré určite nechcú zle, no tiež nemajú správne informácie. No postupne sa to mení a ženy začínajú vidieť a chápať, že nie všetko je tak, ako to hovorí väčšina.

7.Dá sa vôbec dostatočne pripraviť na pôrod?

Ako sa hovorí, každý pôrod je iný a môže sa čokoľvek skomplikovať a pokaziť. No ak sa žena dostatočne, správne pripraví na pôrod, tak môže maximálne zvýšiť svoju šancu na krásny, jemný, jednoduchý, prirodzený pôrod bez zbytočných komplikácii a bolestí, na ktorý bude spomínať s úsmevom na tvári. Ak to v našich pôrodniciach nechá na náhodu, s najväčšou pravdepodobnosťou skončí s traumou na tele i na duši.

8.Od koho ste pri svojom prvom tehotenstve hľadala informácie vy sama? Mali ste nejaký zdroj, alebo to bolo o prísune informácii od kamarátok a rodiny?

Samozrejme, ešte pred samotným otehotnením som mala rôzne informácie od rodiny a kamarátok, ktoré už rodili, no keď som otehotnela, jednoznačne som vedela, že ja to takto nechcem. Chcela som prežiť krásne, zdravé tehotenstvo. Nechcela som nabrať 30 kg a fučať ku koncu tehotenstva ako lokomotíva. Nechcela som prežiť pôrod plný komplikácii a bolesti, ako som to od nich počula. Začala som teda študovať, ako má prebiehať zdravé tehotenstvo a skutočne prirodzený pôrod, prečítala som množstvo odborných kníh, pozrela kopec videí a filmov o pôrode od skúsených slovenských, ale predovšetkým zahraničných uznávaných pôrodníkov a pôrodných asistentiek a zbierala skúsenosti mamičiek. No podcenila som pár vecí, čo už nezmením, no vďaka tomu som sa poučila, nabrala skúsenosti a našla poslanie v mojom živote. Verím, že všetko zlé v živote má svoj význam a môj prvý pôrod dopadol ako dopadol aj preto, aby ma to nakoplo a mohla som pomáhať ďalším ženám pripraviť sa na krásny, jemný, prirodzený pôrod s láskou, úctou a rešpektom.

Pani Ľudke ďakujem a do ďalšieho obdobia želám všetko len to dobré 🙂

fotky: Ľ.T

Komentáre

komentáre