streda , 22 septembra 2021
Home / Radíme / Pedagogika / Lucinka Pusinka: Škola výslovnosti pre najmenších

Lucinka Pusinka: Škola výslovnosti pre najmenších

Deti vo vašom okolí už rozprávajú, spievajú, a to vaše stále nič? Rozpráva rečou, ktorej rozumiete iba vy?

Diagnostikovali vášmu dieťatku oneskorený vývin reči? Nezúfajte, na pomoc prichádzajú DVD Lucinka Pusinka. O dôvode ich vzniku, skúsenostiach a probléme s rečou sme sa porozprávali s ich autorkou, Mgr. Silviou Bartelt.

Ste autorkou jedinečných DVD pre detičky ktoré sa učia rozprávať, alebo majú problém s výslovnosťou, ktoré ste uviedli na trh pod názvom  Lucinka Pusinka. Čo Vás priviedlo k myšlienke vytvoriť takéto pomôcky na trénovanie výslovnosti pre deti a ich rodičov? Boli podnetom aj prípady vo Vašom okolí?

Naše DVD vznikli pred 3 rokmi. Podnet prišiel prirodzenou cestou. Ako mama som  sama riešila s našim synom problém s rečou. Od 2,5 roka mal diagnostikovaný oneskorený vývin reči, v 3 rokoch vedel povedať približne 10 veľmi krátkych slov. Nakoľko je bilingválny, pripisovala som určitú dobu tento problém práve sťaženej situácii vnímať 2 reči, napriek tomu sme v jeho 3 rokoch začali navštevovať logopedičku.

Materská škola, kolektív detí, práca učiteliek spojená s návštevami logopedičky urobili zázraky, ale po určitej dobe som začala mať pocit, že jeho reč znova stagnuje. Vtedy som s ním začala trénovať denne doma. Večer čo večer som sa ho s papiermi ktoré som dostala od logopedičky snažila motivovať, zabaviť a naučiť správne vyslovovať takmer všetky hlásky. Bolo to náročné, únavné, ale výsledok stál za to. Náš syn začal krásne rozprávať, hlásku R sa naučil ako 5 ročný a do školy nastupoval z tohto hľadiska perfektne pripravený.

A ja som premýšľala, aké by bolo skvelé keby som mala niečo, čo by mi pomohlo viac ako len prefotené papiere. A tak som začala písať príbeh Lucinky, malého dievčatka, ktoré učí svojich kamarátov správne vyslovovať.

Ako dlho DVD vznikali? Mali ste aj nejaký plán, harmonogram, alebo sa stalo aj to, že určité poznatky a podnety prišli až počas tvorby?

Scenár som písala 3 mesiace, počas tvorenia som ho konzultovala s logopedičkou a po dokončení ho ešte skontrolovali 2 ďalšie nezávislé logopedičky.

Mali som obrovské šťastie na ľudí, ktorí nám pomohli DVD natočiť. Či už kameraman a režisér Michal Vasilko Kele, herečka Zuzana Kráľová, či výborný muzikant a zvukár Marcel Vén. V neposlednom rade i môj manžel, z ktorého sa počas postprodukcie, ktorá trvala takmer pol roka ukázal perfektný odborník na obraz a strih.

Počas natáčania sme už robili minimálne úpravy. Celá výroba tak teda trvala asi 9 mesiacov. Takže skoro ako vynosenie bábätka :).

Oneskorený vývin reči je dnes niečo, čoho sa mnohí rodičia obávajú a mnohí napriek znakom, že ich dieťatko môže spadať do tejto kategórie, odmietajú pomoc. Myslíte si, že sú rodičia dostatočne informovaní o možnostiach riešenia tohto problému? Ako vidíte vy nádej pre zlepšenie výslovnosti u takýchto detičiek?

Myslím si, že o probléme oneskoreného vývinu reči nie je v súčasnosti problém zohnať dostatok informácií. Problém je naozaj často vo vnímaní rodičov. Stretávam sa s takými, ktorí by chceli, aby ich ročné dieťa už plynule rozprávalo a keď sa nedarí, riešia, či už majú objednať naše DVD a naopak s rodičmi, ktorých dieťa v predškolskom veku hovorí takmer nezrozumiteľne a oni vôbec tento problém neriešia. Deti potom prichádzajú do školy s poruchami reči, čo ich samozrejme hneď od začiatku znevýhodňuje.

A čo by mohlo zlepšiť tento stav? Stačí len pozorne  sledovať svoje dieťa a dokázať objektívne zhodnotiť jeho stav reči. Nie je hanba priznať, že má dieťa problém s rečou. Viete, vidieť dieťa ktoré sa hanbí v kolektíve detí rozprávať, pretože si je vedomé že mu iné deti nerozumejú, hrať sa opustené mimo iných detí je veľmi smutné.

Preto je dôležité, aby rodičia dokázali objektívne posúdiť stav reči ich dieťatka a ak je potrebné, našli si v tomto období, ktoré je teraz a nie o niekoľko mesiacov či rokov čas venovať sa mu. DVD Lucinka Pusinka im v tom vo veľkej miere pomôžu.

Faktom ostáva, že slovenský trh je na takéto projekty veľmi chudobný. Je síce pravda, že tvorba pre deti je bohatá, ale čo sa týka konkrétnej pomoci rodičom s učením  správnej výslovnosti detí, stali ste sa priekopníkmi na neexistujúcom trhu v tejto oblasti . Čím to podľa vás je? Bolo aj to akýmsi podnetom, že niečo podobné u nás nie je, vytvoriť takéto DVD?

Je úžasné, koľko rôznej zábavnej tvorby dnes pre deti existuje. DVD Lucinka Pusinka mali šťastie, že sa stali prvými nielen zábavnými, ale najmä náučnými DVD. Aj to je v poriadku, boli sme prví a dúfam, že nie poslední. Vzdelávať deti zábavnou formou je najlepším spôsobom učenia, čo nám potvrdzujú množstvá ďakovných mailov alebo správ na FB od rodičov, či pedagógov.

Keďže sme boli prví, išli sme s manželom pri výrobe DVD do rizika. Celú tvorbu sme financovali z vlastných prostriedkov, bez sponzorov, nevedeli sme či sa nám niekedy financie vrátia, mali sme však pred sebou vidinu pomôcť iným rodičom, ktorí musia riešiť problém, s ktorým sme sa pasovali my.

Mnohé deti dnes majú problém s  vyslovovaním hlások typu S,R, L. Pre ktoré vekové kategórie sama odporúčate vaše DVD? Od koľkých rokov je vhodné trénovať podľa nahrávok detičky? Dá sa to aj v školskom veku, či sú DVD určené skôr pre menšie deti?

Vytvorili sme 3 DVD, ktoré na seba nadväzujú obtiažnosťou výslovnosti. Prvé DVD obsahuje hlásky, ktoré by deti mali ovládať v troch rokoch. Druhé DVD obsahuje hlásky, ktoré by mali detičky ovládať cca ako 4-5 ročné. No a posledné obsahuje hlásky, ktoré by už mali vedieť deti pred nástupom do školy. Práve tie najťažšie hlásky ako sykavky, L a R.

Každé DVD obsahuje tú istú, veľmi dôležitú rozcvičku jazyka. Pri trénovaní doporučujeme urobiť 1-2x rozcvičku jazýčka a vybrať si jednu hlásku, ktorú s dieťatkom budú trénovať 2-3x. Trénovanie netreba preháňať, aby sme dieťa neznechutili. A čo je dôležité, rodičia by mali byť pri sledovaní DVD spolu s dieťaťom. Trénovanie každej hlásky obsahuje veľmi zrozumiteľný výklad pre rodičov ako dosiahnuť správne vyslovenie hlásky. Na rozdiel od tých zábavných DVD, Lucinka Pusinka nie sú nahrávky, ktoré deťom pustíme a ideme uvariť obed.

Máte  ďalšie plány do budúcnosti s projektom Lucinka Pusinka?

Lucinka Pusinka je v podstate ukončený projekt. Na naliehanie rodičov sme sa ale rozhodli vybrať zo všetkých 3 DVD časti príbehov, pesničky a trénovanie slov a vydať CD. Veríme, že CD vyjde ešte tento rok.

Na záver by som rada všetkým rodičom odkázala, aby nerobili paniku, keď ich dieťa v útlom veku nerozpráva tak, ako susedove. Každé dieťa je jedinečné a nie všetky začínajú rozprávať skoro. Treba byť ale obozretný a ak ešte približne v 2,5 – 3 rokoch dieťatko nehovorí, je najvyšší čas navštíviť odborníkov a spolu s našimi DVD pomôcť dieťatku naučiť sa vyslovovať správne. A keď vám zarecituje prvú báseň bez chyby, budete hrdí nielen na neho, ale aj na seba.

Viac informácií a možnosť objednať DVD Lucinka Pusinka nájdete na stránke www.lucinkapusinka.sk

obrázky: Lucinka Pusinka

Komentáre

komentáre