utorok , 29 novembra 2022
Home / Dieťa / Lila Rose: Právo žien zahŕňa aj právo porodiť a byť matkou

Lila Rose: Právo žien zahŕňa aj právo porodiť a byť matkou

Lila Rose. Zanietená aktivistka za práva nenarodených detí. Pre niektorých prehnane, pre mnohých adekvátne poslaniu.

Vec verejného záujmu

V posledné roky sa najmä v USA rozšírila tendencia pretláčania témy potratov do médií. Nie každý to niesol ľahko, najmä nie ženy, ktoré si potratom prešli. Z potratov sa odrazu stala verejná vec a najmä spôsob, ako šokovať, či ako zapôsobiť na veľké masy. Z potratu sa stal spôsob, ako začať politiku tlaku nielen médií, ale aj rôznych politických činiteľov. Nie každý sa na to ostal pozerať so zatvorenými očami. A práve jednou z tých bola aj Lila Rose.

Live Action. Spôsob, ako povedať žene, že plod v nej je človekom a že má právo ho priviesť na svet

Lila založila ešte ako 15 – ročná organizáciu venovanú právu nenarodených detičiek Live Action. Napriek tomu, že mnoho verejných osôb prichádzalo s myšlienkou preukázania, že je to bežná vec, Lila sa rozhodla vziať to z opačnej strany. Začala verejne deklarovať, že stať sa v dnešnej dobe matkou nie je tragédiou napriek nepriaznivej sociálnej situácii, či tlaku okolia. Tam, kde sa iní pokúšali o to, aby sa práva ženy deklarovali ako právo na potrat, či si z neho doslova urobili biznis a nástroj propagácie, sa Lila rozhodla ukázať, že sila ženy spočíva práve v tom, že sa rozhodne dieťa donosiť a že by jej v tom jej okolie, najmä spoločnosť mali pomáhať a podporovať ju.

Nemali by sme zabíjať svoje deti za účelom dosiahnutia svojich snov. To nás neposilní

Nebolo to vždy ľahké. Musela sa predierať svetom, kde panovalo osočovanie a musela o svoje slovo bojovať. namiesto tzv. únikových foriem si vybrala cestu verejnej podpory a povzbudzovania. Robila prieskumy po rôznych spoločnostiach a inštitúciach, ktoré sa potratom venovali a  ktoré ich sprostredkúvali a napriek pokusu mnohých médií zatajiť informácie, podarilo sa jej dostať ich na svetlo sveta a poukázať na rôzne činnosti, ktoré sa snažili tieto inštitúcie zatajiť dokonca aj pred vlastnými klientmi.

A dodnes bojuje s diskrimináciou najmä na sociálnych sieťach. Neodrádza ju to však a naďalej sa aktivuje v boji za nenarodené deti. Ako vraví, každé dieťatko má právo na život, ktorý začína v prvom momente, od počatia. Deklaruje to aj rôznymi výskumami a vyhláseniami lekárov. Tak, ako má každá žena právo donosiť a porodiť dieťa, čo ju v konečnom dôsledku len posilňuje a ak niekto tvrdí opak, nevie, o čom sila ženy je. Toto je Lila Rose.

zdroj: Lila Rose Facebook

Komentáre

komentáre