Picea abies, smrek obyčajný, patrí medzi najrozšírenejšie ihličnaté stromy nášho podnebného pásma. Z historického a kultúrneho hľadiska zohráva dôležitú úlohu a je významným nositeľom folklórnych a spoločenských prvkov slovenského národa.
Menej známy, ale nemenej podstatný prínos vždy zeleného ihličnanu spočíva v jeho liečivých vlastnostiach. V minulosti sa v ľudovom liečiteľstve pripravovala živicová kaša na hojenie rán a pečené šišky proti tráviacim ťažkostiam. V súčasnosti sa využívajú liečivé účinky éterických olejov. Silice (oleje) sú súčasťou kúpeľov alebo mastí a používajú sa na zmiernenie reumatických či svalových problémov. Výťažky zo smreka obyčajného sa môžu aplikovať aj vnútorne pri liečbe ochorení respiračného aparátu. Silice napomáhajú rozpúšťať hlien, uľahčujú vykašliavanie a prečisťujú dýchacie cesty.
Na prípravu smrekového sirupu proti kašľu a nachladnutiu potrebujeme: mladé smrekové výhonky, trstinový cukor, citróny.
Postup:
- Nazbierame mladé smrekové výhonky. Zber uskutočňujeme od marca do konca mája, vo vyšších nadmorských výškach aj neskôr.
- Do väčšej sklenej fľaše naukladáme vrstvu zelených výhonkov, ktorú prekladáme vrstvou cukru. Na cukor môžeme – nemusíme položiť 2-3 plátky citróna, ktorý slúži na konzervačné účely. Fľašu odložíme na slnečné miesto a necháme 2-3 týždne postáť.
- Sirup precedíme cez sitko s gázou alebo plátnom. Čistý prefiltrovaný sirup prelejeme do fliaš a uskladníme na tmavé chladné miesto.
Postrehy, poznámky, rady:
- výhonky zbierame po daždi alebo ich pred použitím dobre umyjeme,
- zo 4 litrovej fľaše, po vrch naplnenej mladým ihličím, vznikne cca 1,2 litra sirupu,
- sirup je tmavej farby, ktorá je umocnená použitím hnedého cukru,
- užívame 1 až 2 lyžice ráno, sirup má výbornú chuť a je stredne hustej konzistencie,
- odporúča sa užívať počas prechladnutia, ale aj preventívne počas sychravých, zimných mesiacov na posilnenie imunity,
- neodporúča sa užívať pri čiernom kašli a prieduškovej astme,
- podobný postup použijeme pri výrobe skorocelového sirupu, ktorý máme odskúšaný a vrelo ho odporúčame,
- neváhajte do práce zapojiť malých pomocníkov, práca sa stane zábavou a užívanie sirupu, na výrobe ktorého sa podieľali, bude príjemnejšie.
Sirup zo smrekových výhonkov je v našej rodine novinkou a začíname ho testovať. V prípade, že s ním máte skúsenosti alebo časti ihličnanov využívate na prípravu ďalších liečivých produktov, neváhajte a podeľte sa s nami o recept.
zdroj: Hanka Sekulová – Darujme si zdravie z vlastnej záhrady; Dr. Johannes Gottfried Mayer, Dr. med. Bernhard Uehleke, Kilian Saum – Tajomstvá kláštornej medicíny
foto: Slávka Pajunková
Rodičia mi dali život a naučili ma ho milovať. Mojim deťom som dala život ja a oni ma naučili milovať samu seba… A tak mám rada rodinu, deti a ľudí okolo seba, ktorí sú mojim najväčším koníčkom.