utorok , 29 novembra 2022
Home / Hodnotenia / Krstili sme so Zuzkou Štelbaskou jej knihu Trinásťroční

Krstili sme so Zuzkou Štelbaskou jej knihu Trinásťroční

Priznám sa hneď na začiatok, že som dosť váhala, či sa na krst knižky Trinásťroční od Zuzky Štelbaskej vôbec dostavím. Povedala som si totiž, že 13 už som dávno mala a teda, čo ma s takými pubertálnymi deťmi môže spájať? Určite tam budú samí teenageri. Okrem toho som nemala pri sebe ani žiaden notes, takže som to nakoniec dala na teenagera a použila mobil…

Ale, povedala som si, nič za to nedáš, na chvíľku sa vnesieš späť do čias, kedy aj tebe liezlo všetko na nervy. A zistila som, že som urobila dobre. Nielenže ma kniha, a to ako dospeláčku(!), zaujala, ale okrem toho autorka Zuzka Štelbaská (rozhovor s ňou o jej predchádzajúcej tvorbe sme mali TU), je úplne v pohode baba a je to jeden z tých ľudí, ktorí keď vás oslovia, máte pocit, akoby ste boli dlhoroční kamaráti…

Nemohla prísť vo vhodnejšiu dobu

Kniha Trinásťroční mapuje 5 rôznych príbehov 5 rôznych teeenagerov v 5 rôznych obdobiach. Prenáša sa do budúcnosti, ale aj trošku do minulosti a ostáva nohami aj v súčasnosti. Popri prednese rôznych úryvkov od detí, ktoré sa zúčastnili krstu knižky a predniesli každý svoju vlastnú časť a príbeh, som sa miestami akoby pozastavila a “dumala som”.

Príbehy prednášali žiaci
Príbehy prednášali žiaci

Niekto by povedal, že kniha v mnohom akoby straší. Ja som mala na začiatku podobný pocit, kým som si už ale dospelým vnímaním neuvedomila, že tie príbehy majú nielen myšlienku, ale aj odkaz. A preto si myslím, že Zuzka nemohla prísť vo vhodnejšiu dobu. Ako sama povedala, 13 rokov je prelomový vek. 13-ročný nie je už ani dieťaťom, a ešte ani dospelým. Sám je zmätený a doslova mu ide práve kvôli tomu všetko na nervy. Hľadá sa, objavuje, spoznáva. Chce dospieť, ale naďalej sa v ňom drží čosi detské (aj dieťa sa vie báť o rodiča, najmä ak je rodič v chúlostivej situácii, akou je pobyt v nemocnici).

Napriek odlišnosti pováh, charakterov, podľa môjho názoru je v knižke pekne znázornený aspekt poučenia sa.

A práve dnešná generácia 13-ročných je totiž tou generáciou, ktorú, teraz ale necitujem, čakajú výzvy…

Svet a jeho budúcnosť ovplyvňuje súčasnosť, nie naopak

Príbehy sa rôznia. Nájdete tam mnohé zážitky a z nich vyplývajúce pocity, ktoré vo vás určite vyvolajú spomienky. Fantázia, prírodné katastrofy budúcnosti, ktoré vznikli na základe našej nevšímavosti, dokonca zánik školstva… Napriek cieľovej skupine násťročných by som osobne možno odporúčala túto knižku prečítať aj tým starším (samozrejme, trinásťroční sú primárnou skupinou, o tom som na chvíľku nezapochybovala a perfektne im kniha padne vhod). Samozrejme, pohľad na problematiku a deje bude odlišný, ale možno predostrú dospelému, možno aj rovno rodičovi, čo sa môže stať, ak niektoré problémy nepodchytíme už teraz. Správnou empatiou môžeme predísť nielen katastrofám, ale aj pochopiť dnešných teenagerov a prestať ich stále brať ako niekoho, s kým len bijú hormóny (Teenager totiž nie je len kopa hormónov. Občas z neho vypadne aj slovo, myšlienka. Treba počúvať.)

So Zuzkou Štelbaskou
So Zuzkou Štelbaskou

Hlavou mi po skončení prednesu prítomných detí prebehla jedna myšlienka, ktorá ma aj teraz drží. Napriek odlišnosti pováh, charakterov, podľa môjho názoru je v knižke pekne znázornený aspekt poučenia sa. V jednom príbehu sa autorka venuje pohľadu do minulosti z obdobia súčasnosti, v inom zas následkom súčasnej činnosti ľudí v budúcnosti. Oba krásne znázorňujú akoby varovanie, aké následky môže mať ľudské konanie pre budúcnosť a rozvoj sveta. V každom období.

A na záver?

Knihu vrelo odporúčam. Autorka krásne zaznamenáva vnútorné prežívanie trinásťročného človeka, čím ho nielenže objasní aj nám, nie trinásťročným, ale možno aj povzbudí cieľovú vekovú skupinu ukážkou toho, že nie, nie sú v tom sami. Používa moderný slovník a dostanete sa aj k východniarskemu nárečiu, čo ma celkom potešilo, a aj pobavilo, pretože napriek mojím prvotným kontaktom s týmto nárečím, kedy som vyhľadávala slovník, dnes už plynulo nielen rozumiem, ale som schopná v ňom aj komunikovať. Samozrejme, nájdete adekvátne témy a zážitky, ktoré dokážu teenagera v tomto veku ovplyvniť.  Potešila ma odlišnosť charakterov v jednotlivých príbehoch. Myslím si, že po zvážení a pri tom, aké rôzne nálady a pocity 13-ročného človeka “postihujú”, je to viac, než aktuálne a vhodné.

 

zdroj obrázkov: osobný archív

Komentáre

komentáre