štvrtok , 24 júna 2021
Home / Zaujímavosti / Celebritné mamičky / Kristína Farkašová: “To obdobie, odkedy som mama, má ozajstný zmysel”

Kristína Farkašová: “To obdobie, odkedy som mama, má ozajstný zmysel”

Tento rozhovor som mala naplánovaný už dlhšie. Chcela som ho s niekým, kto rolu dôvtipnej mamy spĺňa do poslednej bodky. Kika Farkašová ňou určite je. A, ako aj iné mamy, je prosto mama a plány sú plány a tie deti nepoznajú. 😀

Mama dvojičiek, spisovateľka, blogerka, herečka, moderátorka… a stále žena z ľudu! Najnovšie robí už aj Stand – up. Je to skrátka Žena s veľkým Ž. To je Kristínka Farkašová a ja som veľmi rada, že si našla čas odpovedať na moje nie vždy trefné a normálne otázky. 😀 :). Za čo jej, samozrejme, ďakujem. 🙂

Jej tričká sú doslova pre všetkých
Jej tričká sú pre všetkých

1.Pred nedávnom sa na pulty kníhkupectiev dostala vaša knižná prvotina Som mama. Čo vám prebehne ako prvé mysľou, čo si predstavíte, keď niekto vysloví toto „priznanie“?   Vedeli by ste to porovnať s obdobím, kedy ste ešte sama mamou nebola?

Ja sa vždy smejem, keď stretnem nejakú mamičku s dieťaťom či deťmi, ktorá má na sebe moje tričko s nápisom Som mama, ktoré je aj na obálke knižky. Drzo na ňu vykríknem: “No to by som bez toho trička nezistila, že ste mama.” Dosť sa na tom vždy s dotyčnými pobavíme. Na obdobie, kedy som ešte nebola mamou sa matne rozpomínam, odkedy chodia dievčatá do škôlky a ja som niekedy aj 5 hodín sama v tichosti. Inak si na to obdobie pred materstvom spomínam veľmi matne. Asi preto, lebo to obdobie, odkedy som mama má ozajstný zmysel.

2. Vaše dvojičky Elka a Matilda sú už veľké-malé slečny. Stíhate sledovať, ako sa vyvíja ich osobnosť? Sú tam aj nejaké rozdiely, alebo sú si podobné ako vajce vajcu?

Och, to nie. Sú absolútne odlišné. Ani len zmysel pre humor nemajú rovnaký. Samozrejme, že to sledovať stíham. Nikdy som nič nevnímala pozornejšie a s väčšou zvedavosťou a radosťou. I keď teda niektoré charakterové črty by po svojich rodičoch dediť nemuseli. Ako ich nositeľka viem s absolútnou istotou povedať, že sa s nimi nežije ľahko. (smiech)

Mať doma dve ratolesti - slečny, makačka, ale najmä radosť :)
Mať doma dve ratolesti – slečny, to je makačka, ale najmä radosť 🙂

3. U dvojičiek je známe, že sa nielen navzájom dopĺňajú, ale že sú vo všetkom za jedno a dokážu sa „spolčiť“ aj proti rodičom. Máte niekedy pocit, že ste vlastne, napriek titulu mama, v menšine a diskriminovaná? Nestíhajú vám občas vyparatiť niečo také, že si poviete: “Čo vlastne ja tu robím?”

To si hovorím pravidelne. Niekedy robia také čudnosti, až mi je do plaču, pretože ani neviem reagovať. Ale ešte sa voči mne nespolčujú. Skôr sa tlčú navzájom a ja som už taká tá typická mama, ktorá na ne kričí od sporáka: “Nehádajte sa! Zakážem vám hrať sa spolu!” (smiech) Ak raz nastane moment, že sa proti mne spiknú, budem sa asi v kútiku duše tešiť, že sa mi z nich podarilo vychovať ľúbivé sestry, ktoré vedia držať spolu.

Zazrieť ste ju mohli aj v seriáli Svet podľa Evelyn
Zazrieť ste ju mohli aj v seriáli Svet podľa Evelyn

4. Okrem seriálovej a filmovej herečky, ste aj moderátorka a herečka divadelná. Nepreukazujú sa divadelné gény už aj u vašich báb? „Nedivadlujú“ občas doma?

Divadlujú ako divé. Dokonca robia stand-upy, hovoria vtipy, recitujú neslušné básničky a ešte nebolo sekundy, kedy by sa nehýbali. (smiech) A presne toto isté robia aj iné deti. Takže, chvalabohu, nič výnimočné. Stále môžem veriť, že budú dobre zabezpečenými právničkami, ktoré mi doprajú luxusný dôchodok. (smiech)

S Juniorom počas moderovania
S Juniorom počas moderovania

5. Myslíte si, že byť mamou je privilégium? Nemáte pocit, že titul a postavenie matiek je v dnešnej dobe až moc diskriminované? 

Byť mamou je privilégium. Akurát rozmýšľam, ako škôlkárske sople, ktoré nemajú konca, riešia mamy, ktoré nie sú na voľnej nohe. Neviem si to predstaviť. Ak sú sople u nás, čo sú skoro nonstop, som cez deň s dievčatami naplno a pracujem večer. Toto je veľká výhoda. Je pravda, že ja som si na materstvo šetrila niekoľko rokov, kedy som ešte ani netušila, kedy vlastne budem mať mamou. Odkladala som si po desať eurovkách z honorárov, aby som, keď raz budem mať dieťa, mohla ostať doma. Lebo som samozrejme vedela, že z rodičáku by som vyžila tažko.

Ja som mala roky rokúce v hlave, že sa chcem venovať deťom naplno, že nás nechcem oberať o náš spoločný čas. A to bolo privilégium.

Chvalabohu som si počas materskej vymyslela blogovanie, tričká, a tak som skutočne mohla byť doma. Tie pracovné večery po celodennej šichte mi napriek totálnemu vyhoreniu stáli za to. Som ale šťastná, že v poslednom období si veľa mám na materskej začína plniť svoje sny a začína sa venovať tomu, čo ich naozaj baví. To je paráda. Som totiž prívrženkyňou hesla: “Chceš byť šťastný? Buď.” V tomto prípade je to aplikovateľné.

6. Niektoré mamičky si pri pohľade na svoje deti musia povedať: 9 mesiacov ich nosím, 14 hodín rodím a aj tak sa podobajú na neho. Napadlo to niekedy aj Vám? Nepremýšľate niekedy, keď sa na ne pozeráte, že máte vlastne doma dve svoje kópie, akurát v mladšom a menšom prevedení? 

Iba jedna je moja kópia. (smiech) Druhá je do Jurajovej rodiny. Ale nemyslím si, že by som takto uvažovala. Nikdy mi to nenapadlo. Ale možno vďaka tomu, že sú dve. A teda bez ohľadu na to, ja som šťastná, že som s nimi mohla byť toľko hodín denne, toľko rokov takmer nonstop, len teda škoda, že som ich nemohla nosiť deväť mesiacov, ale len sedem.

12347987_794828137295537_647062498230266800_n

7. Vaša kniha je takým vtipným návodom na prežitie pre všetky matky, taký náhľad na to, ako to vlastne na tej „dovolenke pre matky“ vyzerá. A nielen pre matky, ale aj ženy, ktoré o materstve ešte len premýšľajú. Nebáli ste sa zo začiatku, že niektoré ženy od materstva odlákate? 😀

Aha, tak to mi nenapadlo. Moja knižka nie je uvedomelou premyslenou výpoveďou matky, ktorá má niekoho motivovať alebo odrádzať. Je to náhodný výplod ženy v hladine alfa, ktorá netuší, za dverami luxusného apartmánu na tej spomínanej dovolenke. (smiech) Robila som si srandu, že je to antikoncepčná literatúra, ale nemyslím si.

Každá bystrá osôbka po prečítaní mojej knihy pochopí, že keby nebola mamou, prišla by o skutočne neskutočné zážitky.

8. Byť matkou vlastne znamená nebyť nikdy a nikde sama. Boli nejaké bláznivé miesta, kde ste si uvedomili, že to je už vlastne vážne „hardcore“?

Ja som si to uvedomila práveže opačne. Dievčatá chodia do škôlky a ja som sa sama na zachode cítila normále neisto! Normálne to bolo čudné. Je to dostačujúca odpoveď? (smiech)

9. Predpokladám, že vaše baby už čo – to prehovoria. Prebiehajú už aj nejaké diskusie na tému: “Mami, toto môžem? Nie, nemôžeš. Prečo? Lebo som povedala.”

Obdobie “prečo?” máme už dávno a musím povedať, že prišlo akurát načas. Konečne niekto začal trénovať môj mozog. Asi by som úplne z toho dovolenkovania oblbla! Toto obdobie je úžasné a nikdy sa nestalo, že by som na “A prečo?” neodpovedala. Baví ma to a učí množstvo vecí. A predovšetkým som vďačná, že sú dievčatá také zvedavé. Považujem to za dobrú štartovaciu plochu pre vzdelanie. Raz som jedno dievča odrovnala protiotázkou “A prečo sa ty stále pýtaš a prečo?” Ostalo ticho a po piatich minútach sa vrátilo a opýtalo sa: “Mami, a prečo sa ja stále pýtam a prečo?” (smiech)

zdroj: Facebook/Kristína Farkašová

Komentáre

komentáre