piatok , 27 januára 2023
Home / Pôrod / Mamička, rodíme! / Klystír. Áno či nie?

Klystír. Áno či nie?

Nie práve príjemná procedúra, ktorej sa nevyhne väčšina mamičiek pred pôrodom. Je to však ozaj potrebné?

Je to procedúra, počas ktorej sa do hrubého čreva cez konečník zavádza tekutina, ktorá vyvolá nutkavý pocit na vyprázdnenie.

Prečo sa využíva pri pôrode?

Je pravda, že kedysi ženy takéto metódy nemuseli absolvovať. Dnes sa to však berie ako čiastočný zásah do súkromia matky. Lekári ho preferujú, keďže sa tým zabezpečí hygiena pri pôrode, pretože pri tlakoch a kontrakciách je to úplne normálne, že sa vytlačí aj niečo iné. Výhodou teda je hygienickosť a úplne vyprázdnenie poslúži aj k tomu, že najbližších pár dní nemusíte toaletu navštíviť, za čo sa vám vaše rodidlá, prípadne šitie poďakujú.

Alternatívy

Ďalšími možnosťami, ako sa klystíru vyhnúť je urobiť si ho doma, pred príchodom do nemocnice, alebo si so sebou vziať  miniklyzmu, alebo ho nepodstúpiť vôbec. Nie všetky naše nemocnice sú však v tomto ústretové, treba sa vopred dohodnúť so svojim lekárom.

Miniklyzma

Je to jemný sterilný roztok v malom balení 70ml (pričom klasický klystír sa robí s 1500-2000ml), podanie je podobné ako pri klasickom, vyprázdnenie však prichádza do 30 minút (pri klasickom sú tlaky náhle).

Skúsenosti mamičiek

„Ja som ho absolvovala a bola som rada. Nebyť toho, asi by som sa veľmi hanbila.“ Petra

„Možno by som ho brala trochu inak, keby to tá sestrička nerobila s takou nechuťou. Akože, je to pochopiteľné, ale mala som z toho strašný pocit.“ Magda

„Mne klystír veľmi pomohol v rozbiehaní kontrakcií. Keby trvali ešte dlhšie, asi si vypýtam ešte jeden J“ Majka

„Som tiež za to, aby bol viac-menej povinný. Robím zdravotnú sestru, a poviem vám, že toto je asi najmenej, čo môže mamička urobiť, vzhľadom k tomu, čo ju ešte čaká.“ Rebeka

Vskutku nepríjemný zážitok, ale radosť z bábätka všetko predčí.

foto : pixabay.com

Komentáre

komentáre