štvrtok , 9 decembra 2021
Home / Dieťa / Keď dieťatko neje

Keď dieťatko neje

Každé dieťatko prechádza obdobím, kedy doň nedostanete v akúkoľvek hodinu žiadne jedlo. Premýšľate, čím to je, že mu nechutí? Môže to byť z viacerých príčin….

child-1566470_960_720

Prechod od materského mlieka na pevnú stravu

Sú rôzne obdobia vo vývine detičiek, kedy nechutenstvo a odmietanie stravy nastane. Napríklad už vo veku batoľaťa, kedy odstavuje mamička od materského mlieka a bábätko si zvyká na „dospelácku“ stravu, teda pevnú stravu. Zvyk je železná košeľa a teda je ťažké presvedčiť malé batoľa, že mlieko nebude a je na čase začať papať aj niečo sýtejšie a rôznorodejšie. Bude to trvať dlhšie, kým si zvykne a to nechutenstvo a odmietanie jedla príde. No ak sa mamička nevzdá a bude si stáť za svojim, niet dôvodu pochybovať, že si nakoniec drobec zvykne. Najhoršie je, ak mamička ustúpi a vráti sa späť ku pravidelnému kojeniu. Tým celý proces len predĺži. Solenie a sladenie nápojov a jedál tiež nie je dobrý spôsob, ako donútiť dieťa papať.

Nástup do škôlky či školy

Dieťatko si neskôr zvyká postupne na rôzne druhy jedál, aj rôzne úpravy jedál, ale nemôžeme čakať, že aj toto pôjde bez problémov. Pre mnohé deti je problém už napapať sa aj niekde inde, ako doma, preto sa často stáva, že napríklad u tety, či babky nechce jesť nejako často a veľa. Samozrejme je to individuálne. Ide však o „domáce“ prostredie, plné známych ľudí. Nástup do škôlky túto líniu stravovania u známych pretrhne. Dieťa sa ocitne niekde v neznámom prostredí, s neznámymi ľuďmi, ponúkajú mu neraz neznámu stravu.. Takú, akú mama ani babka nevaria. Čo vtedy? Nechať ho, nech si zvykne. Neprehovárať ho, nenútiť ho, nenapomínať ho. Chybou by bolo, keby hneď od začiatku navyknete ratolesť na to, že keď sa vráti zo škôlky, doma dostane náhradu obeda. Potom už nemáte veľké šance na to, aby v škôlke či v škole papať začalo…

Veľa rodičov si myslí, že sladkosťami, či rôznymi inými "náhradami" obeda, či raňajok, vynahradia deťom stravu...Hlavne, aby nebolo hladné. Faktom však je, že tým len pridajú do detského telíčka zbytočnú dávku látok, ktorých má dieťatko dostatok a tým ho vlastne presýtii niečim, čo je k vývinu nedôležité a začne viac škodiť..
Veľa rodičov si myslí, že sladkosťami či rôznymi inými “náhradami” obeda alebo raňajok vynahradia deťom stravu… Hlavne, aby nebolo hladné. Faktom však je, že tým len pridajú do detského telíčka zbytočnú dávku látok, ktorých má dieťatko dostatok a tým ho vlastne presýtia niečím, čo je k vývinu nedôležité a začne škodiť.

Choroba

Nádchy, chrípky, prechladnutia, toto sú aspekty, ktoré nechutenstvo spôsobujú aj u dospelých, nielen u detí. Preto majte s vašou ratolesťou v tomto období strpenie. Určite ste si tým prešli aj vy J

Sú spôsoby, ako s týmito fázami bojovať. No jedným z najdôležitejších a aj najťažších je: nevzdať sa, neustupovať. Treba si uvedomiť aj to, že dieťa od raného veku vie samo usúdiť, či je hladné a či nie. Darmo my mu dávame stravu o viacpočetných chodoch, keď to nemá kde a kedy stráviť. Pokiaľ drobec nehladuje, nestráca na váhe, netreba robiť paniku. Vaše dieťatko samo dá najavo, kedy je hladné. Pokiaľ však problémy pretrvávajú dlhšie a začína strácať na váhe, treba zájsť k odborníkovi, pediatrovi a neskôr možno aj k psychológovi. Len nechcite od drobca, aby jedol na povel. Potrebné je od raného veku navykať ho na určitý režim, ale nie za každú cenu doň dávať jedlo. Môžu nastať zbytočné črevné problémy, alebo v neskoršom veku odpor ku konkrétnemu jedlu.

zdroj: Pixabay

Komentáre

komentáre