utorok , 29 novembra 2022
Home / Dieťa / Batoľa / Keď bábätko začína očami spoznávať svet

Keď bábätko začína očami spoznávať svet

Veľa rodičov býva zvedavých, ako asi vníma ich maličký batôžtek okolitý svet. Kam až dovidí a čo vidí.

Nazrela som trošku do odborných zdrojov a zhrniem to tak, aby si uspokojili rodičia zvedavosť a zároveň aby sa naučili, ako s maličkým bábätkom pracovať bez toho, aby jeho zraku ublížili a ani aby sa ho nebáli. 🙂

Vývoj zraku novorodenca je dôležitý pre komunikáciu s okolím
Vývoj zraku novorodenca je dôležitý pre komunikáciu s okolím

Zrak ako spôsob komunikácie

Samozrejme, novorodenec toho veľa nenahovorí, teda jeho jediným spôsobom komunikácie je zrak, či použitie rôznych výšok hlasiviek. No na to, aby spokojne komunikovalo s mamičkou, aj oteckom, potrebuje správne vidieť a aby dostávalo správnu spätnú reakciu treba, aby aj rodič vedel, čo vlastne do toho malého mozočku cez zrakové ústroje postupne ide a v akej forme.

Ako ďaleko vidí?

Zhruba do 30 centimetrov. Po troch mesiacoch sa ostrosť zraku zlepšuje a bábo je schopné vidieť aj predmety, ktoré sú od neho vzdialené asi pol metra. Je schopné rozoznať presne, čo drží v rúčke a hravo sa dopracuje k tomu, že začína hmatať aj po vzdialenejších veciach, s čím je už potom spojená aj lepšia motorika. Ale o tom neskôr.

Mnoho rodičov si neuvedomuje, že ich bábätko nevníma tvary hneď a ak náhodou nereaguje na predmety, ktoré pred neho vkladajú, zbytočne znervóznejú
Mnoho rodičov si neuvedomuje, že ich bábätko nevníma tvary hneď a ak náhodou nereaguje na predmety, ktoré pred neho vkladajú, zbytočne znervóznejú

Aké farby rozoznáva?

Zelená a červená. To sú farby, ktoré novorodenec rozozná čerstvo po narodení hneď. Neskôr prvý mesiac sa im aj toto rozhranie špecifikuje a dokážu postupne rozoznávať aj ďalšie farby. No prednosť dávajú červenej a modrej pred zelenou a žltou. Je dosť možné, že je toto uprednostňovanie farieb vrodené, pretože mnohé pozorovania preukázali, že platia aj u dospelých.

Keď sa očká začínajú správne dohadovať

Nazýva sa to binokulárne videnie. Prebieha od približne 8. týždňa života bábätka. Znamená to, že obe očká dokážu sústredene spolupracovať pri vnímaní predmetov, teda sa už málokedy stane, že by nejaké očko zablúdilo. Teda sa krásne zhodnú a lepšie vnímajú, čo sa deje okolo nich. A s tým je, samozrejme, potom spojená aj pohyblivosť hlavičky.

Sme väčší, už vnímame aj pohybujúce sa predmety

Po 8.týždňoch bábätko prechádza do zlepšovania pozorovacích schopností. Sleduje totiž už aj to, čo sa hýbe. Dokáže hýbať hlavičkou, teda zo strany na stranu pozoruje všetko, čo okolo prebehne. Zatiaľ len zo strany na stranu. Stredovú čiaru ešte nezvláda. Teda ak chce čosi vidieť a ono sa to hýbe, pohne hlavičkou alebo vľavo, alebo vpravo. Nikdy nie očkami. Čo by, logicky, len ublížilo.

Na to, aby sa u dieťatka vyvinula správne motorika a uchopovanie predmetov, musí správne rozoznávať ich tvary
Na to, aby sa u dieťatka vyvinula správne motorika a uchopovanie predmetov, musí správne rozoznávať ich tvary

Kedy sa dostaneme k priestoru?

Po pol roku života dokáže dieťatko zvládať pozorovanie priestoru. teda už očká nefungujú len na princípe vľavo-vpravo. Ten priestor, ktorý dokáže rozoznávať, sa zväčšuje a ono naberá väčšiu istotu.

A už sme frajeri

Po polroku sa spolu so zrakom u bäbätka zdokonalí aj motorika. Začne uchopovať predmety, k čomu ale potrebuje zdokonalený zrak, aby vôbec obrysy, presne tvary, uvidelo. Bez toho by sa motorika nevyvinula a predmety by mu z rúčky padali.

zdroj: Marie Vagnerová – Vyvojová psychologie

zdroj obrázkov: Pixabay

Komentáre

komentáre