štvrtok , 9 decembra 2021
Home / Dieťa / Batoľa / Keď bábätko trápia soplíky – 5 rád, ktoré pomôžu

Keď bábätko trápia soplíky – 5 rád, ktoré pomôžu

Keď má bábätko nádchu a soplíky je to určite horšie ako u dospelého alebo malého dieťaťa. Bábätko má problém s dýchaním, ťažko pije z fľašky, ťažko sa i dojčí. Je podráždené, zle sa mu spí. Keďže ešte nevie fúkať do vreckovkyJ a zbaviť sa tak soplíkov, veľakrát sa stane, že hlieny mu sadnú na priedušky, prípadne sa objaví zápal uška, a teda ďalšie komplikácie. Ako teda bábätku pomôcť? Ponúkame týchto základných 5 rád.

Polohujte postieľku. 

Bábätku je treba pomôcť, aby sa mu lepšie dýchalo a nezatekali mu hlieny. Určite sa neodporúča dávať mu vankúš pod hlavu. Polohujte preto do sklonu priamo jeho postieľku, podložte predné nohy postieľky, aby malo hornú časť tela vyššie.

Podporte imunitu a boj s bacilmi vitamínom C.

Na trhu je množstvo prípravkov na podporu imunity i u bábätiek, napríklad tekutý vitamín C určený priamo pre dojčatá.

Pozor na suchý vzduch.

Je vhodné, aby vzduch v miestnosti, kde spí bábätko bol vlhší a nie príliš suchý. Ani dospelým sa v takom prostredí nedýcha dobre. Je preto dobré preventívne vetrať.

Odsávať, odsávať, odsávať.

Asi najzákladnejšie pravidlo pri nádche a soplíkoch u bábätka. Na trhu dostať odsávačky typu, kedy rodič sám ťahá pomocou úst cez trubičku hlieny z nosa bábätka, ručné, ktoré sa mu priložia k nosu a rodič stláča pumpičku a napokon tie, ktoré sa pripájajú na hadicu vysávača. Napriek tomu, že posledná možnosť znie naozaj drasticky, vo svojom okolí počúvam chvály práve na tento typ odsávačky, nakoľko to nie je pre rodiča namáhavé a naozaj dieťaťu vytiahne soplíky dôsledne. Určite túto odsávačku však nemožno odporučiť pre novorodencov, prípadne niekoľkotýždňové bábätká. Predsalen ich sliznica nosa je na tomto svete ešte krátkoJ a je lepšie zvoliť jemnejšie riešenie a odsávačku.

Kvapky do nosa, spreje  – navštívte lekáreň.

V ponuke lekární nájdete opätovne spreje prípadne kvapky do nosa s obsahom morskej soli ako jemnejšie a súčasne prírodné riešenie ako i iné kvapky do nosa určené priamo pre dojčatá.

Takmer každé bábätko sa raz musí popasovať s nádchou a soplíkmi. Je možné mu troška uľahčiť práve radami vyššie, avšak v prípade akýchkoľvek komplikácií určite neváhajte navštíviť pediatra. Prajeme veľa zdaru a málo soplíkov.

zdroj: google, huffingtonpost.co.uk

Komentáre

komentáre