štvrtok , 18 augusta 2022
Home / Dieťa / Jo Nesbø: Deti ho milujú, dospelým naháňa strach

Jo Nesbø: Deti ho milujú, dospelým naháňa strach

Je 5 dní pred Štedrým dňom a celý svet sa už teší na Vianoce. Stalo sa však niečo strašné! Vianoce už nebudú pre všetkých!!!

Nórsky kráľ totiž predal Vianoce pánovi Tranemu a ten vyhlásil, že ich smú sláviť len rodiny, ktoré minú na darčeky najmenej desaťtisíc! No čo bude s deťmi, ktorých rodičia si to nemôžu dovoliť? Doktor Proktor, Bule a Lisa našťastie nájdu vianočného škriatka Stanislawa a pokúsia sa Vianoce zachrániť pre všetkých.

Zachráni doktor Proktor Vianoce?

Piate pokračovanie najbombastickejších dobrodružstiev Buleho, Lisy a doktora Proktora z pera najuznávanejšieho nórskeho detektívkara Jo Nesba.

Na Kanónovej ulici sa už všetci tešia na Vianoce. Zrazu sa však v rádiu ozvú správy: Pán Trane odkúpil všetky práva na Vianoce a nikto ich nesmie sláviť, kým najskôr neutratí menší majetok v niektorom z Traneho obchodov. Bule, Lisa a Doktor Proktor sa rozhodnú, že sa Vianoce pokúsia zachrániť. Musia si poradiť nielen s Traneovskými príšernými dvojčatami, vampírou žirafou z kukučkových hodín, fínskymi stíhačkami a kráľom s plesňou v pivnici, ale aj s vyhoreným, nevrlým vianočným škriatkom, ktorý vôbec nie je taký, ako by ste si vianočného škriatka predstavovali. A všetko, čo majú, je kúštik časomydla a nekonečné zásoby prdiprášku. Hodiny odbíjajú a ticho padá sneh. Ešte nikdy neviseli Vianoce na tenšom vlásku…

Okrem vianočného príbehu už v Slovarte vyšli 4 ďalšie knižky o svojráznom doktorovi:

  • Prdiprášok doktora Proktora
  • Časovaňa doktora Proktora
  • Doktor Proktor a koniec sveta. Možno
  • Doktor Proktor a veľká lúpež zlata

Jo Nesbø a jeho detská tvorba

Jo Nesbø pochádza z Nórska a ak aj doteraz nebol známy deťom, dospelí ho istotne poznajú. Najmä milovníci kriminálok s nečakanými zápletkami. Tento talentovaný spisovateľ sa pritom takmer vôbec nevydal na dráhu úspešného spisovateľa. Nebyť zranenia, ktoré ho pripravilo o sľubne rozbehnutú športovú kariéru, zrejme by jeho skvelé príbehy nikdy neuzreli svetlo sveta. Rozhodol sa preto pre štúdium ekonómie, vďaka čomu sa stal burzovým maklérom a finančným analytikom. Ak sa pýtate, kde bola po celý ten čas ukrytá jeho umelecká duša, pýtate sa správne. Spočiatku ju odkrýval iba po večeroch, kedy aj s mladším bratom Knutom založil pop-rockovú skupinu Di Derre. Tej sa, ako inak, darilo, no jemu to stále nestačilo. A tak sa vo veku 37 rokov konečne odhodlal venovať sa tomu , čomu stále chcel – písaniu.  Jeho prvotinou bol kriminálny román Flaggermusmannen (Netopierí muž), s ktorým sa zároveň zrodila aj postava dnes už známeho detektíva. Harry Hole je dnes už literárnou klasikou, ktorému vďačíme za vyriešenie mnoožstva zložitých prípadov a trošku pokojnejšie noci. Málokto vie totiž vystrašiť tak presvedčivo, ako Jo Nesbø.

Tak, ako ho v žánri severská krimi preslávil Harry Hole, u detských čitateľov zabodoval s príbehmi o podivnom profesorovi. Doktora Proktora, ktorý stále čaká na svoj veľký objav, si obľúbili deti po celom svete, Slovensko nevynímajúc. Zaujímavosťou je, že pôvodne tieto príbehy vznikli ako rozprávky na dobrú noc, ktoré Nesbø vymýšľal pre svoju dcérku.

zdroj/foto: Slovart/Facebook

Komentáre

komentáre