piatok , 27 januára 2023
Home / Rodina / Partnerské vzťahy / Jednoducho Dvaja: “Byť „dvoma“ je veľká výhoda pri fotení svadby.”

Jednoducho Dvaja: “Byť „dvoma“ je veľká výhoda pri fotení svadby.”

Fotenie svadieb je jednoducho niečo emotívne a tiež veľmi zodpovedné.

Svadba sa totiž udeje len raz za život (v ideálnych prípadoch), a tak snúbenci chcú mať na tento deň dostatok výpovedných spomienok, ktoré im budú ich “Áno” pripomínať aj po rokoch a budú stále niesť v sebe ten istý náboj a emócie, ktoré cítili v ich veľký spoločný deň.

Jednoducho Dvaja, nie menej, ani viac

Dvaja, to je jednoduché meno dvojice fotografov Natálie Jurčíkovej a Mareka Petríka , ktorí sa prednostne venujú foteniu svadieb a teda vedia, o čom hovorím. Ich fotky presne tieto kvality nesú. Cítiť z nich pokoj, lásku, no aj každú jednu emóciu, ktorá dvoch ľudí počas tohto dôležitého dňa sprevádza. Preto sme s nimi trošku hodili reč a spýtali sa ich, odkiaľ sa vlastne “vzali”, ako sa im spolu pracuje a čo ich vlastne tak na fotení svadieb baví :). A možno vám pomôžeme k inšpirácii, ak aj vás nejaká tá svadba čaká a neviete, čo od fotografov očakávať a ako sa taký fotograf cíti, čo všetko si dokáže všimnúť a aký je rozdiel mladomanželov pred a po obrade, samozrejme okrem priezviska, alebo si jednoducho len spomeniete na svoj vlastný veľký deň.  🙂

Bežný svadobčan v kostole si to asi nevšimne, ale keď my reálne stojíme pred oltárom a fotíme pohľady a tváre mladomanželov, po ich „áno” je to maximálny rozdiel v mimike aj v správaní.

1.Na úvod by ste nám mohli trošku povedať niečo o sebe: ako dlho sa venujete foteniu, ako ste sa dostali k foteniu svadieb a čo na tom, na fotení svadieb, milujete najviac?

Fotenie nás asi odjakživa zaujímalo, aj keď sme ešte mali len malé kompakty. Keď sme sa zoznámili v 16, môj ujo mi dal starý zenit, ktorý si ešte priniesol z Ruska, čomu som sa veľmi potešila. Marek v tej dobe tiež zistil, že majú doma staré analógové zrkadlovky, lebo jeho ocino aj ujo fotili a teda stále fotia. Analóg nás prinútil začať rozmýšľať viac nad fotografiou. Tým že sme nemohli cvakať hlava nehlava, lebo sme mali len 36 pokusov. K foteniu svadieb sme sa dostali v podstate náhodne a aj vtipne. V priebehu jedného roka sme v našich rodinách vydali/poženili troch našich súrodencov a na svadbe každého sme už stáli s fotoaparátom. Na fotení svadieb máme radi tú atmosféru a uvoľnenie, ktoré nastane po tom ako si nervózny ženích a nervózna nevesta povedia svoje áno. Bežný svadobčan v kostole si to asi nevšimne, ale keď my reálne stojíme pred oltárom a fotíme pohľady a tváre mladomanželov, po ich „áno” je to maximálny rozdiel v mimike aj v správaní. Doslova opadne všetok stres. A tento zlom je podľa nás najlepší z celej svadby

2.Čo dokáže ovplyvniť vašu tvorbu? Máte nejaké výhody  a nevýhody toho, že tvoríte dvaja ako celok? Stáva sa, že sa neviete dohodnúť?

Našu tvorbu ovplyvňuje veľa podnetov. Už samotní mladomanželia, miesto svadby, situácie ktoré nastanú na svadbe. Byť „dvoma“ je veľká výhoda pri fotení svadby. V podstate sa nám vďaka tomu podarí zachytiť každú situáciu, ktorá nastane na svadbe a teda často aj jednu z dvoch uhlov pohľadu, čo nikdy nie je na škodu. Zatiaľ sme nenašli nevýhody. A pri podstatných veciach sa vždy vieme dohodnúť, ale niekedy sa stáva, že máme rozdielny názor na tú a akú fotku. Čo je prirodzené, lebo nemáme úplne rovnaký vkus a často je to aj dobré. Veľa sa od seba učíme navzájom.

3.Čo vás na vašej práci najviac fascinuje? Čo máte najradšej?

Kontakt s ľudmi je fascinujúci. Všímať si tú rozdielnosť pováh, snažiť sa to skĺbiť na jednej fotke. Samozrejme niekedy je to aj náročné, ale zároveň to má v sebe čaro. Najradšej máme, keď vieme vďaka foteniu svadieb spoznať nových a zaujímavých ľudí, ktorí nás niečo naučia alebo nám niečo ukážu. Natálka ako žena, má samozrejme rada aj tie emócie na svadbe. Už od odobierky, kedy nevesta odchádza z domu, pohľad na dojatých rodičov, po spomínanú nervozitu, dokedy si mladomanželia povedia svoje áno a následné uvoľnenie a radosť všetkých ľudí na svadbe. Máme radi ked fotky nakoniec vypália, tak ako mali.

4.Stretli ste sa niekedy s netypickou požiadavkou páru, ktorý si vás zavolal fotiť na jeho svadbu? ☺.

Mali sme už takú netypickejšiu požiadavku, a teda fotky nezverejňujeme ☺. Ale že by sme fotili mladomanželov pri zoskoku z lietadla, až takú sme nemali 😀 ( ale nevyhýbame sa tomu)

5.Kde sa vám fotí najlepšie? Pripravujete sa vopred na fotenie, alebo nechávate priestor aj improvizácii?

Najradšej samozrejme fotíme vonku, aj keď je jasné, že vnútorným priestorom sa vyhnúť nedá. Pre nás má veľké čaro aj fotenie v kostole pri sobáši. Samozrejme, že príprava tam je, pred svadbou sa vždy stretneme so snúbencami, aby sme sa dohodli o ich predstave a dozvedeli sa o priebehu svadby. Následne podľa toho konáme. Myslíme, že pri každej svadbe sú „isté povinné zábery“, ktoré ženích a nevesta chcú, aby boli nafotené. To je jasné. S Marekom radi improvizujeme a pri takejto udalosti sa tomu tiež nedá vyhnúť. Fotky máme najradšej tie, ktoré sú spontánne, o ktorých ľudia ani nevedia, že ich fotíme a tie sú podľa nás najlepšie.

 

6.Čo musí mať podľa vás správna svadobná, ale aj iná fotka? Čo musí podľa vás taká fotka vypovedať?

Musí byť výpovedná, bez slov. Musí vyvolať nejakú emóciu, to je jedno, či je pozitívna alebo negatívna, ale musí byť taká, ktorú si zapamätáš. To je podľa nás dobrá fotka.

7.Bývajú páry, ktoré fotíte, nervózne? Stalo sa už, že vám do fotenia aj kecali?

Ako ktoré. Stane sa, že sú, ale snažíme sa mať priateľský prístup aby sa s nami cítili dobre a tak sa uvoľnia. Myslím, že vyslovene nekecali. Niekedy majú predstavy a nápady a to je len prínos ☺.

Ďakujeme za rozhovor a želáme ešte veľa úspechov. 🙂

zdroj: osobný archív Dvaja

Komentáre

komentáre