streda , 20 októbra 2021
Home / Rodina / Rodičia a deti / “Jeden otec mi povedal, že materská ma privedie do šialenstva, no mýlil sa. Miloval som každú minútu!”

“Jeden otec mi povedal, že materská ma privedie do šialenstva, no mýlil sa. Miloval som každú minútu!”

Takto približne začína svoje rozprávanie o skúsenostiach otca na materskej redaktor Huffington Postu, Owen Bennett.

Ako jeden z mnohých otcov, aj on sa rozhodol, že celú starostlivosť o dcérku nenechá na manželku, ale podelí sa, a tak na 3 mesiace prevzal post “ženy na materskej” na seba. Ako si to užil?

Miloval som to viac, ako som si myslel, že je možné

“Keď sme sa s manželkou rozprávali o tom, ako zaranžovať starostlivosť o dieťa a povinnosti s tým spojené, rozhodol som sa vziať na svoje plecia tiež zodpovednosť, o ktorej som vedel, že mi patrí. Odjakživa som sa považoval za feministu. Prečo by si mala moja manželka vziať rok voľna z práce, len preto, že je žena? ”

Je za tým aj rozdiel v platoch

“Ženy trpia tým, že ostanú na materskej. Myslím z finančného hľadiska. Teda ak sa rozprávame o rozdieloch v platoch. Pritom práve muži by mali byť tí, ktorí sa tomuto systému postavia.” Takto vysvetľuje svoje rozhodnutie stiahnuť sa zo svojho neustáleho pracovného tempa a prenechať možnosť aj partnerke. Skutočnosť je taká, že práve mamičky na materskej sú diskriminované. Nielen na Slovensku, ale všade. Pritom, ak sa manžel, partner rozhodne ostať na materskej, tento finančný rozdiel v platoch sa dá za istý čas limitovať.

bonding-1868513_960_720

Odjakživa som sa považoval za feministu. Prečo by si mala moja manželka vziať rok voľna z práce, len preto, že je žena?

“Miloval som každú minútu”

Ostať na materskej, to vyžaduje guráž. Okrem toho sa oteckovia napočúvajú mnohé poznámky typu: Veď sa unudíš, zblázniš, a podobne.

“Mýlili sa. Miloval som to. Takto som mal možnosť vidieť prvé kroky, prvé lezenie na gauč, prvé pokusy o tľapkanie bez príčiny. Chodil som s ňou na detské ihrisko, kde som si nemohol nevšimnúť, že bolo až príliš veľa mamičiek, ale ani jeden otecko. Pritom aj na koncertoch vidno viac oteckov vystrkujúcich svoje dieťa nad hlavu, ako na ihrisku. Zarazilo ma to.”

child-355176_960_720

Stáva sa to už trendom

Dnes už nie je nijako šokujúce, ak sa na materskej dovolenke rozhodne ostať otecko. Pritom nejde o to, že by mamička mala toho dosť, alebo že by začala zanedbávať svoje povinnosti mamy. Spoločnosť stále neakceptuje fakt, že aj mama je človek, a to, že sa jedného dňa z otecka stane na istý čas mamička, len dieťatku prospeje, pretože si vytvorí rovnocenný vzťah tak s maminkou, ako aj ocinkom. 🙂

zdroj: TheHuffingtonPostUnitedKingdom/OwenBennett, Pixabay

Komentáre

komentáre