štvrtok , 18 augusta 2022
Home / Zaujímavosti / Krása a móda / Ilustrátorka Janka Danková: Mám rada, keď je predo mňa postavená nová výzva

Ilustrátorka Janka Danková: Mám rada, keď je predo mňa postavená nová výzva

Ilustrovať dnes nie je žiadnou novinkou, ale ilustrovať kvalitne a originálne, to je niečo nie až také bežné.

Janka Danková našťastie patrí do kategórie ilustrátorov, ktorí do svojich diel dávajú seba a podľa toho ich výtvory aj vyzerajú.

Špecifické ilustrácie

Sú originálne, svojské, jasne na nich spoznáte, že ide o ňu, pretože sú špecifické. Robí personalizované obrázky na objednávky a každý jeden jej obrázok znázorňuje reálnu postavičku.

1. Ako dlho sa maľovaniu a celkom ilustráciám venujete, aké boli začiatky a boli aj nejaké obavy? Dnes je totiž ťažšie preraziť v tejto oblasti,konkurencia je už širšia. No vy ste akoby svojou originalitou niekde predsa len inde, ale aj za tým bol, predpokladám, proces.

Ťažko povedať, ako dlho sa tejto tvorivej činnosti venujem, lebo v každodennom živote ma sprevádza už niekoľko rokov. Keď sa mi nepodarilo umenie študovať, ani mi len nenapadlo, že by som sa mu predsa len profesijne venovala. Pracovala som v oblasti médií, v hokejovom klubu, a v čase voľna som kreslila – či už pre seba a svoje potešenie, alebo pre blízkych, ktorým bol môj výtvarný prejav sympatický. Čírou náhodou som sa dostala aj k ilustrovaniu detských knižiek, následne k pripraveniu svojej prvej výstavy. Až zhruba pred rokom som si povedala, že urobím ten odvážny krok vpred a stanem sa „umelcom na plný úväzok“.

Janka sa venuje aj ilustráciam na tričká a predmety 🙂

2. Vaše postavičky sú unikátne. Kde ste k nápadu prišla a ako dlho trvalo, kým sa všetky vyprofilovali na túto podobu, v ktorej sú teraz? Bola vlastne aj iná verzia postavičiek od vás? 

Tie postavičky vznikli tak neuveriteľne náhodne, že to až možné nie je. (smiech) Pred rokom som chcela pre seba pripraviť nejaký rozkošný obrázok, ktorý by znázorňoval môj pozitívny vzťah k výtvarnému umeniu. Nakreslila som si dievčatko (seba) s veľkými mihalnicami a s veľkými vlasmi, ktoré objímalo 3 pastelky. Čo bolo hlavné, že pastelky boli fakt že moc veľké, aby prekrývali väčšinu tváre – nakresliť celú tvár bolo v tom čase totiž pre mňa nemožné a takto rafinovane som svoj problém vyriešila. (smiech) Po uverejnení tohto obrázka na Instagrame sa mi ozvala kamarátka Aďka, či by som i jej nakreslila podobný obrázok dievčatka, ale namiesto pasteliek by malo držať kvietky. Takto sa to vlastne celé rozbehlo a vznikla kolekcia „držím svoj svet pevne v objatí“, pretože primárny dôraz bol kladený na to, aby osôbka vždy stískala to, čo má rada. Z tohto sa vlastne postupom času vykryštalizovali personalizované ilustrácie, ktorým už dokonca vidno celú tvár. (smiech)

3. Predpokladám, že ku kresbám potrebujete občas aj fotky, najmä pri ľuďoch, ktorých idete stvárniť. Pýtate sa niekedy aj na charakterové vlastnosti človeka,ktorého stvárňujete? Pretože mi príde, akoby tie postavičky niečo samy hovorili už len tým, ako vyzerajú a tvária sa. (smiech)

Pýtam si len fotky a podrobný popis predstáv zákazníka o ilustrácii. Ten v drvivej väčšine prípadov sám od seba rozpráva/píše o danej osobe aká je, čo má rada, čo by na obrázku nemalo chýbať. Vždy robím najskôr skicu na papier s tú so zákazníkom konzultujeme, takže spoločnými silami vieme znázorniť danú osôbku na ilustrácii tak, aby sa svojmu skutočnému ja aj naozaj podobala. Nie je to teda len také, že „tu máš fotku a nakresli mi to“, ale vsádzam práve na otvorenú komunikáciu, ktorá mi prezradí všetko, čo potrebujem vedieť.

4. Prekvapila vás už za ten čas nejaká objednávka? Zaskočila vás? Bola taká nejaká, že ste si povedala: “Uf, čo teraz? Vezmem?”

Asi nie, keďže som si spontánne na nič také nespomenula. Mnohé objednávky sú výzvy, najmä keď mám kresliť mužov či psíkov. (smiech) Ale nie je to niečo, pred čím by som cúvala; práve naopak. Mám rada, keď je predo mňa postavené niečo nové, nová výzva, a ja sa s ňou musím popasovať. Práve vďaka ním totiž môžem napredovať, zdokonaľovať sa, byť lepšia. Ako som už spomínala tie moje začiatky, keď som naschvál kreslila veľké veci pred tvár postavičky, tak následne prišli napríklad výzvy, keď si ľudia žiadali, aby bolo vidno celú tvár. Vtedy som sa chytala za hlavu, že ako len ja nakreslím napríklad pekné plné ženské pery? Nikdy som umenie neštudovala, nenavštevovala krúžky, takže som sa učila všetko len doma na princípe „pokus – omyl“. Rovnako i tie pery. A teraz s odstupom času sa tak na tom smejem, lebo nakresliť pekné ústa je v súčasnosti záležitosť na pár minút. (smiech)

Janka pri práci

5. Váš gól do budúcna vo veci tvorby? Je niečo, čo ste ešte neskúšala, alebo čo je pre vás najväčšia výzva? Tá vie byť vo všetkom a aj keď si občas myslíme, že sme dosiahli už asi všetko, dokáže prísť niečo, čo nám ukáže pravý opak a doslova dokáže priniesť nové výzvy a ciele. 🙂

Veľmi nerada si plánujem veci do ďalekej budúcnosti, či robím si veľké vízie. Nemám preto ani žiaden konkrétny cieľ, na ktorý by som sa sústredila. Pre mňa je hlavné, aby som si užila každý deň, každý tvorivý deň naplno, robila ľuďom svojou prácou radosť a prípadne ich aj inšpirovala. Keď som bola ešte malá, snívala som o tom, že raz budem ilustrovať knižku a to sa mi podarilo. Táto skutočnosť ma presvedčila o tom, že nič na tomto svete nie je nemožné a že šťastie sa k nám prikotúľa, len musíme byť trpezliví. Ono vie kedy a v akej podobe má prísť.

Janke ďakujem a dúfam, že sa jej bude aj naďalej dariť! 🙂

zdroj: Facebook (Janka Dankova/Ilustrator)

Komentáre

komentáre