utorok , 29 novembra 2022
Home / Zdravie / Alternatívna medicína / Hojivá masť z nechtíka lekárskeho na tri spôsoby

Hojivá masť z nechtíka lekárskeho na tri spôsoby

Nechtík lekársky (Calendula officinalis) patrí medzi bežné, často krát neželané záhradné bylinky, ktoré sa vysievajú svojpomocne a takpovediac neustále. Už jeho názov napovedá, že sa jedná o významnú liečivú rastlinu, ktorá v našich záhradách zohráva aj estetickú a podpornú funkciu.  

Nechtíkový kvet obsahuje saponíny, flavonoidy (farbivá), karotenoidy (farbivá), polysacharidy (sliz), silice, horčiny a iné látky, ktorým vďačíme za jeho skvelé liečivé účinky. Používa sa na vnútorné aj vonkajšie použitie.

Nechtíkový čaj, masť, olej, tinktúra sa aplikujú zvonka na urýchlenie hojenia rán a ošetrenie pokožky. Výťažky z nechtíka podporujú tvorbu nových tkanív, napomáhajú odtoku lymfy a tekutín z kože. Pôsobia protizápalovo, antivírusovo a antimykoticky.

Na vnútorné použitie sa používa čistý alebo miešaný nechtíkový čaj proti chorobám pečene, žlčníka, pri poruchách trávenia a zápale sliznice žalúdka. Tlmí menštruačné bolesti a staré zdroje poukazujú aj na pôsobenie nechtíka pri odstraňovaní príznakov otravy.

Na prípravu hojivej masti z nechtíka lekárskeho potrebujeme: cca 15 kusov čerstvých alebo sušených kvetov, včelí vosk / bravčovú masť / olivový olej, sklenenú uzatvárateľnú nádobu, 1 veľký hrniec na vodný kúpeľ, 3 menšie hrnce (rajničky), 3 plastové nádobky na krém, sitko, gázu.

Postup:

 1. Nazbierané kvety rozložíme na plech, aby nechcení hmyzí spolubývajúci povyliezali z kvetov von. Plech položíme na pár hodín na zatienené miesto. Nechtík1
 2. Do čistej sklenej nádoby nasypeme kvety a zalejeme ich olivovým olejom tak, aby boli celé ponorené v tekutine (cca 2 dcl).
 3. Uzavretú sklenenú nádobu položíme na slnečnú parapetnú dosku, kde ju necháme stáť 2-3 týždne (kvety sa môžu lúhovať aj kratšie).
 4. Pripravíme si tri menšie čisté rajničky a jeden väčší hrniec na vodný kúpeľ. Do prvej rajničky cez sitko a gázu precedíme odstáty olej. Kvety v gáze vyžmýkame.
 5. Rajničku s olejom vložíme do vodného kúpeľa a ohrievame. Po 5-10 minútach rozlejeme  horúci olej do zvyšných nádob rovnou mierou. Dostaneme 3 rajnice s rovnakým množstvom nechtíkového oleja a pokračujeme vo výrobe nechtíkových mastí.Nechtík2
 6. Horúci olej v prvej rajnici necháme chvíľu vychladnúť a prelejeme ho do prichystanej plastovej nádobky číslo jedna. Nechtíkový olej je nezriedený a bez pridaného ďalšieho mastného média. Obsahuje silné výťažky z nechtíka lekárskeho, je tekutej konzistencie a aplikuje sa na väčšie plochy pokožky na liečenie kŕčových žíl, krvných podliatín, opuchov či na ošetrenie pokožky po silnom opálení. Tento recept sme získali od miestnej pani bylinkárky, ktorá ho používa proti kŕčovým žilám.
 7. Druhý hrniec vložíme späť do vodného kúpeľa, pridáme kocku včelieho vosku (na 1 dcl oleja cca 10 g včelieho vosku), ktorý necháme rozpustiť. Pár minút všetko spolu ohrievame vo vodnom kúpeli. Odstavíme a po chvíľke prelejeme do prichystanej plastovej nádobky číslo dva. Masť je veľmi tuhej konzistencie. Aplikujeme ju na menšie plochy, na suchú a citlivú pokožku ako pomoc pri odstraňovaní ekzémov, akné, záderov okolo nechtových lôžok (názov kvetu nechtíka lekárskeho údajne pochádza práve z ošetrovania nechtových lôžok?). Tento recept sme čerpali z knihy pani Hanky Sekulovej- Darujme si zdravie z vlastnej záhrady.
 8. Olej v poslednom hrnci vložíme do rovnakého vodného kúpeľa a zahrievame. Pridáme dve kopcovité lyžice bravčovej masti (môže byť viac alebo menej). Povaríme ešte pár minút aj po rozpustení masti, odstavíme nabok a necháme chvíľku postáť. Ešte teplú masť prelejeme do nádobky číslo 3. Nechtíková masť je redšej konzistencie a používa sa na stredne veľké a väčšie plochy. My sme si ju prichystali pre vďačných rodinných príslušníkov na odstránenie plesní na nohách. Môže sa použiť aj na urýchlenie hojenia pokožky po silnom opálení, pri preležaninách, na odstránenie svalovej únavy…
 9. Krémy necháme vychladnúť a odložíme na chladné miesto. Na obrázku krémy v poradí, ako sme ich vyrábali zľava doprava. Nechtík3

Poznámky, postrehy, rady:

 • Kvety zbierajte na presné poludnie (11.-12. hod), keď sú doširoka otvorené. Keď sa blíži dážď, kvety sú zavreté a slúžia ako bylinné rosničky na určenie predpovede počasia.
 • Silnejší účinok majú kvety oranžových odtieňov, nie tie žlté.
 • Kvety kvitnú od júna do septembra, v južných oblastiach aj dlhšie.
 • Pre nechtíkovú masť sme skúšali rôzne nosné médiá. Vy si pre svoju vlastnú mastičku môžte vybrať len jedného mastného nosiča 🙂 .
 • Môžte vyskúšať aj exotické médiá ako je kokosové maslo alebo nosiče s vysokou výživovou hodnotou (bambucké maslo, mandľový olej). Používať treba bio produkty lisované za studena.
 • Nechtíková masť so včelím voskom má výbornú kvalitu, ale získanie včelieho vosku nie je jednoduché. Nám sa ho nepodarilo zakúpiť ani v špecializovanom obchode na včelie produkty, preto touto cestou ďakujeme rodinnej víle, ktorá nám darovala kocku tohto vzácneho prírodného produktu. Včelí vosk si môžte pripraviť aj doma, v ďalšom článku vám poradíme, ako na to.
 • Doma vyrobené mastičky skladujte v chladničke alebo v studenej komore, kde by mali vydržať minimálne 3 mesiace.
 • Nádobky na krémy sa dajú zakúpiť v lekárni. Môžte použiť umyté nádobky z krémov na pleť.
 • Pomôcky na výrobu krémov musia byť čisté, najlepšie vyvarené (do hrncov nalejte vodu a povarte ju. V tej iste vode môžte vyvariť sitko, prípadne iné kuchynské pomôcky).

Zdroj: Ursel Bühringová- Všetko o liečivých rastlinách;  foto: Slávka Pajunková

Uložiť

Uložiť

Komentáre

komentáre