streda , 18 mája 2022
Home / Dieťa / Aktivity / Geniálna knižná séria: Slušné správanie

Geniálna knižná séria: Slušné správanie

S knihami pre deti je samozrejme zaplnený knižný trh, ale nájsť knižku, ktorá by v sebe niesla aj niečo náučné a dala sa označiť za knižku pre všetky deti, tých je málo.

Preto som veľmi rada, že sa postupne dostávajú na trh knižky zo série Slušné správanie. Častí bude 9 a ja sa už teraz na každú jednu časť teším.

Vysvetlím pár dôvodov, v ktorých zahrniem, prečo je táto séria nielen prospešná, ale aj prelomová svojím charakterom a podaním.

Od inklúzie po etiku

Doteraz vyšli v tejto série 3 knižky a na rade je štvrtá. Boli to: Ja a môj pes, V mojej izbe a V škôlke. V predpredaji je už aj V kúpeľni.

Teraz pár dôvodov, prečo si myslím a nepochybujem o užitočnosti tejto série pre deti.

1.Prvý a najdôležitejší dôvod je fakt, že knižôčky sú svojím charakterom, podaním a obrázkami stopercentne INKLUZÍVNE. Teda vážne pre všetky deti, bez ohľadu na ich zdravotný stav, hendikep, či špeciálne potreby. Uplatnenie nájdu medzi deťmi verbálnymi aj neverbálnymi, aj takými, ktoré majú možno nejaký stupeň (či už dočasný, alebo trvalý) hendikepu. Môžeme medzi ne zaradiť deti autistické (farby, usporiadanie vecí na obrázkoch, poriadok,proste všetko), deti s Downovým syndrómom (najmä pokiaľ ide o počiatočné fázy neverbálnej komunikácie, ktorá sa týchto detičiek niekedy priamo týka), či detičky so sluchovým postihnutím, proste je to leporelko pre VŠETKY deti, zdravé aj menej zdravé a dokáže ich naučiť potrebné prvky správania aj bez slov.

2.Možnosť samostatnosti pri čítaní. Deti si môžu knižôčku prečítať aj úplne samy a vziať si z každej stránky ponaučenie, čo v nich môže vytvoriť primárny pocit samostatnosti a sebaistoty.

3.Krásne a vševraviace ilustrácie a upokojujúce farby. Kombinácia farieb, aj prezentácia jednotlivých emócií je veľmi dôležitá. V každom obrázku je cítiť “život”.

4.Výber situácií, kde sa deti primárne učia, čo je správne a čo nie. Teda presne tých, ktoré sú základom pre ďalšie rozvíjanie etického a morálneho myslenia.

5.Svojimi obrázkami bez textu prakticky núti deti vytvárať si texty, samozrejme zas a znovu, bez ohľadu na to, či ide o detičky verbálne alebo neverbálne, pretože tie verbálne učí skladaniu slov, zatiaľ čo detičky neverbálne sa naučia ukazovaním a znakmi priraďovať pojmy k veciam na obrázku a ešte aj tvorbe pomenovaní pre jednotlivé emócie a situácie, ktoré uľahčia ich rodičom komunikáciu so svojimi deťmi.

6.Rozmery. Nejde o typické leporelo, ide o knižku vo forme leporela. Teda žiadne skladačky, ale kniha. A k tomu veľkosťou uskladniteľná a najmä nestratiteľná.

zdroj: Slušné správanie

Komentáre

komentáre