nedeľa , 26 januára 2020
Home / Dieťa / Folklór náš, len sa nám zachovaj! Plisé sukne

Folklór náš, len sa nám zachovaj! Plisé sukne

Možno si pamätáte, možno nie, ale naše babičky kedysi svoje šaty šili vlastnoručne. Medzi rôzne techniky sa vtedy radila aj technika plisovania.

Vznikali tak krásne a precízne skladané sukne, ktoré v dnešnej dobe zažívajú riadny comeback.

Jedineční súrodenci

Na Slovensku sa o to určite zaslúžila aj súrodenecká dvojica Jankiv Siblings z Prešova, Karolína a Michal, ktorí oprášili staré plisovacie stroje a pustili sa do plnenia snov a obnovovania tradícii, na ktoré možno mnohí aj pozabudli.

Začiatky určite jednoduché neboli, no nevzdali to a dnes sú na Slovensku v odvetví módneho priemyslu vo veci plisovania jediní a doslova jedineční!

Za jedinečnou tvorbou stoja títo dvaja súrodenci 🙂

Ich výtvory sú jedinečné, krásne a precízne vyrábané v ich domácom ateliéri. Krásne prelínajú moderné prvky s folklórom a tradičnými prvkami.

Už samotný pohľad na nástroje vypovedá o pracnosti

Samotné plisovanie je technikou skladania látky, ktorá vyžaduje precíznosť, vytrvalosť a pracnosť.

Súrodenci šijú nielen pre ženy, ale aj pre malé dievčatá. Ich ponuka je naozaj bohatá, ale čo je najkrajšie je, že práve vďaka ich šikovnosti, vytrvalosti a talentu sa jedna z najkrajších techník vyrábania odevov môže naďalej šíriť a uchovať aj pre ďalšie generácie.

Veď posúďte samy. 🙂

foto: Jankiv Siblings 

To máte tak. Rada píšem, rada premýšľam, rada sa informujem, rada sa zhováram o všetkom možnom… A ešte radšej toto všetko posúvam ďalej. :). A čo je najdôležitejšie pre mňa, napriek tomu, že nie som ešte mamina, chcem ubezpečiť všetky mamičk, ktoré k nám prídu na “návštevu” webu, že sú skvelé a pre svoje deti to najlepšie a že napriek zodpovednosti, ktorá z materstva plynie, netreba zabúdať na humor a nadhľad. Predsa sa jedna matka nescvokne 🙂

Komentáre

komentáre