utorok , 2 júna 2020
Home / Dieťa / Folklór náš, len sa nám zachovaj! Party

Folklór náš, len sa nám zachovaj! Party

Priznám sa, že folklór a novodobé zameranie sa na zachovávanie tradícií je mojou srdcovkou a s mnohými článkami z oblasti folklóru ste sa u mňa mohli stretnúť aj predtým. 

Preto som rada, že v tradícii môžem pokračovať a tentokrát sa zamerať na časť, o ktorej sa až tak nehovorí. Ide o súčasť tradičných krojov, ktorá býva veľakrát najvýraznejšia. Ide o party.

Krásne a bohato zdobené pokrývky hláv

Party sú farebné, bohato zdobené, prekrásne ornamenty, ktoré zdobia hlávky dievčat. Majú rôzne motívy, farby, zdobenia. Vyrážajú dych svojou veľkoleposťou. Každý kraj Slovenska má svoj vlastný motív a vzhľad party, rovnako ako kroje.

Folklór náš, len sa nám zachovaj! Iconito

Napriek tomu, že v dnešnej dobe veľmi málo mladých vie, čo to vlastne, také party, sú, stále sú ľudia, ktorí sa snažia aj túto súčasť nášho tradičného odevu a vzhľadu (ak to tak možno nazvať) zachovať a priblížiť ich dnešnej generácii a zároveň oživiť spomienky generáciam starším.

Prikladám vám niekoľko fotiek aj s informáciami o výstavach, kde si mnohé z nich môžete pozrieť alebo naživo, alebo ako súčasťou výstavy fotografií 🙂

Folklór náš, len sa nám zachovaj! Odrastené folklórčatá

“Stará mať” projektu 🙂

Ak chcete niektoré party či ich fotografie, vzhliadnuť aj naživo alebo si spraviť milý výlet s deťmi a oboznámiť ich s touto súčasťou nášho folklóru, máte tak možnosť urobiť v Prievidzi na REGIONART Prievidza, od 4.októbra do 2. novembra 2018, v Poprade v Tatranskej galérii, výstava trvá ešte do 21.10.2018, alebo v Slovenskom Grobe ako stálu expozíciu fotografií v Reštaurácii Pivnica u zlatej husi. 🙂

fotoParty v 21. storočí

Komentáre

komentáre