utorok , 5 júla 2022
Home / Dieťa / Aktivity / Folklór náš, len sa nám zachovaj: Odrastené folklórčatá

Folklór náš, len sa nám zachovaj: Odrastené folklórčatá

Folklór náš, veru, len sa zachovaj. Toto sme si povedali aj my a hovoria si to aj mnohí ďalší, ktorým kultúra a jej zachovanie leží na srdiečku a chcú jej prvky a súčasti zachovať aj naďalej, pre ďalšie generácie.

Už sme tu mali kroje a ich výrobu, aj to, čo všetko pre deti znamená tanec a pohyb, teraz tu máme odrastené “folklórča”. 🙂

Prečítajte si aj: Folklór náš, len sa nám zachovaj

Detstvo v  súbore

Veľa detí ešte aj dnes býva súčasťou mnohých detských folklórnych súborov. Zámer privedenia detičiek do súborov je jasný. Čím skôr totiž s povedomím kultúry začneme, tým lepšie aj pre budúcnosť. Ešte predtým, než sa pozrieme na zúbok dnešným detským súborom, tu máme dievča, ktoré už malé nie je, ale detstvo v ňom prežilo, bez následkov a s najlepšími spomienkami. A trošku nám o tom všetko porozpráva 🙂

Prečítajte si tiež: Učiteľka tanca Štefánia Paulíková: tanec, to nie je len vybláznenie sa

Paťka Maciková tancovala v súbore FS Zemplín celých 13 rokov. Začala na prvom stupni na základnej škole a myslím, že odkaz pre dnešné deti a ich rodičov má jasný. 🙂

1.Ako si sa k folklóru dostala a čo ťa držalo v súbore toľké roky?

K folklórnemu tancu ma priviedla, respektíve donútila moja mamka ? , keď som bola v 3. ročníku na základnej škole. Donútila píšem preto, lebo sa mi folklórny tanec zo začiatku nepáčil, ale keď som to skúsila, tak som si to úplne zamilovala a našla si tam kamarátov a druhu rodinu.

2.Ale aj dnes je to netypické pre dieťa. Naučilo ťa to niečomu? Keď si predstavíš život bez tanca a svoj vlastný s ním,vidíš tam nejaké rozdiely?

Jasné, myslím si, že každému to niečo do života dá. Mňa v súbore naučili disciplíne a rešpektu, či už voči trénerovi, alebo k starším tanečníkom.
Život bez tanca si ani neviem predstaviť a hoci už netancujem v súbore, tak stále si zatancujem, či už doma alebo niekde na diskotéke a aj na súbore som stále vítaná ako všetci bývali súboristi ,čiže aj tam si ešte, ak mam čas, zatancujem.
3.Odrazila sa disciplína aj v škole? Zdalo sa ti,že si oproti rovesníkom “usporiadanejšia”?
Prečo si ty osobne myslíš,že je dobré zachovať folklór a tradície? Nemáš tak trošku aj ty pocit,že dieťa zavedené k folklóru má lepšie národné sebavedomie a zodpovednejšie pristupuje k niektorým veciam aj v škole? Určite mu to v mnohom rozširuje obzory a vnímanie.
No určite áno, hlavne tá dochvíľnosť v škole u mňa bola lepšia, pretože v súbore sme stále museli prísť na čas a byť disciplinovaní po celý tréning. Takže mi to ostalo doteraz a keď viem, že niekde musím byť určitú hodinu, tak si radšej vstanem skôr, ako keby som mala meškať.
Folklór určite rozšíri deťom obzory, pretože cestujú po celom svete a spoznávajú okrem našej kultúry aj mnoho ďalších, ktoré sú fakt rôzne a krásne. A myslím, že aj preto je dobre dieťa priviesť k folklóru, pretože ináč by sa o ostatne kultúry samo od seba nezaujímalo.
Paťka v kroji :)
Paťka v kroji 🙂

Človek, ktorý netancoval folklór, nemá páru o tom, kde nosia aké kroje.

4.Nemala si inak niekedy chuť seknúť s tancom v súbore? Keď si bola mladšia, myslím.

Seknúť so súborom som chcela už viackrát, ale stále to bolo kvôli tomu, že som musela na súbor dochádzať. Niekedy to bolo dosť únavne, pretože napríklad v lete sme mali každý víkend vystúpenia a cez týždeň tréningy mimo mesta, ale keď si tanec zamiluješ tak, ako ja, tak ťa len tak niečo neodradí

5.Máš pocit, že si ohľadom slovenskej kultúry a tradícii viac oboznámená, ako tvoji rovesníci? Myslíš si, že práve folklórna tvorba súborov je tá, vďaka ktorým ako – tak ešte podaktoré deti majú znalosť o tom, že nejaká kultúra existuje?

O slovenskej kultúre by som určite veľa nevedela, keby som netancovala v súbore. Tam som sa naučila veci z rôznych regiónov, ktoré sme tancovali, pretože stále pred tým, ako sme sa učili nový tanec, nám tréner pustil video a vysvetľoval, ako to tancovať a keď to bolo nejaké divadelné vystúpenie, tak prišiel náš ujco Hvižďák a snažil sa nám vysvetliť, prečo to tak v tom čase bolo, a chcel, aby sme sa do toho vžili a predstavili si to. A čo sa týka krojov, tak človek, ktorý netancoval folklór, nemá páru o tom, kde nosia aké kroje. Ja to už celkom viem rozoznať.

6.Máš nejakú obľúbenú ľudovú pieseň, na ktorú ste tancovali?

Nemám obľúbenú pieseň, mne sa páčili skoro všetky piesne, na ktoré sme tancovali. Vlastne to bolo tak, že keď sa mi páčil tanec, tak aj piesne v ňom, a bolo len pár tancov, ktoré som nemala medzi obľúbenými, a to tie, ktoré som netancovala(smiech)
Ale nie, najkrajšie pre mňa boli piesne z kartičiek, ktoré sme si s dievčatami spievali.

7.Ak by si mala odkázať niečo rodičom, ktorí sa rozhodujú, či dať, či nedať dieťa do súboru, čo by si im odkázala?

Čo by som odkázala rodičom? Určite neváhajte dať svoje dieťa na súbor, pretože si tam nájde kamarátov ( rodinu ) na celý život, naučí sa stále niečo nové, pochodí kus sveta a odnesie si kopu krásnych zážitkov ?

Ďakujeme krásne Paťke a týmto vás aj pozývame na udalosť, ktorá sa čoskoro odohrá na západnom Slovensku, Medzinárodný festival detských folklórnych súborov, ktorý začína 8.júna a pokračuje do 11.júna 🙂 Určite objavíte mnohé prvky folklóru, ktoré ste nepoznali a najmä vidieť malé deti tancovať húževnato kultúrny skvost, to je niečo nezabudnuteľné 🙂

zdroj: Patrícia Maciková, Pixabay

Komentáre

komentáre