sobota , 6 júna 2020
Home / Zaujímavosti / Krása a móda / Folklór náš, len sa nám zachovaj! Krásne kvetinové tradičné čelenky od Sohemi Art

Folklór náš, len sa nám zachovaj! Krásne kvetinové tradičné čelenky od Sohemi Art

Mamičky dokážu byť tvorivé a veľmi aktívne aj počas “materskej”. A je veľa príkladov, ktoré tento fakt len potvrdzujú.

Za umeleckým menom Sohemi Art sa skrýva pani Soňa, mamička malej dcérky, ktorá od malička inklinuje k umeniu a tvoreniu.

Pauza, nepauza, čo je súdené, to sa vráti

Jej doplnky sú tvorené precízne, prekypujú farbami, originalitou a najmä je z nich cítiť láska, ktorú je potrebné mať na to, aby bolo niečo kvalitné a vedelo zanechať trvalý príjemný dojem.

A čo je najkrajšie a najdôležitejšie, v jej tvorbe sa ďalej zachováva tradičnosť, folklórne prvky a tým len podčiarkuje jedinečnosť jej výrobkov.

Nám trošku poodhalila čo – to o svojej tvorbe, inšpiráciách, tvorení popri starostlivosti o dcérku a načrela v myšlienkach trošku do svojich snov, ktoré ešte má.

1.Poďme pekne od začiatku. Aké boli Vaše začiatky, prvé krôčiky v oblasti tvorby doplnkov? Pamätáte si ešte na svoje úplne prvé počiny? Čo bolo podnetom pre začiatok tvorby doplnkov?

Odmalička som bola veľmi kreatívna dušička. Našťastie, moji rodičia to videli a naplno ma v tom podporovali. Dokonca doteraz majú odložené moje postavičky vymodelované z ílovitej hliny. Neboli to žiadne umelecké diela, ale ako mi veľakrát povedali, pre nich to má neskutočne veľkú hodnotu. Počas základnej školy som chodila na krúžok výtvarnej výchovy, ale posledné dva roky ma to už prestalo úplne baviť, keďže sa žiaľ celá aktivita sústreďovala len na prípravu na  prijímacie pohovory tých spolužiakov, ktorí chceli pokračovať na umeleckej strednej škole. Vytratila sa z toho kreativita a možnosť skúšania niečoho nového a tak som to nechala na dlhé 4 roky počas štúdia gymnázia. Nakoniec som sa k tomu vrátila na vysokej škole, takže umenie si ku mne predsa len našlo cestu.  Ale stále som sa hľadala, až som sa nakoniec našla vo fotografii. Vďaka nej som sa dostala k tvorbe doplnkov, lebo rada vkladám do fotografií niečo moje, niečo výnimočné a tak som si začala na fotenia vytvárať rôzne doplnky. Keď sa mi narodila dcérka, fotenie muselo ísť úplne do úzadia, lebo som od nej nemohla odísť na pol dňa preč, to sa jednoducho nedalo.  Ale mne veľmi chýbalo to „kreatívne vyžitie“ a tak som začala tvoriť po večeroch doplnky. Nie len pre mňa, ale aj pre všetkých, ktorým sa moje výtvory páčili. A to bol začiatok značky Sohemi art.  A nakoľko každá vecička je originál, potrebujem ich neustále fotiť, takže sa mi podarili spojiť moje dve neskutočne veľké záľuby.

2.Vytvárate krásne party, ktoré dnes zažívajú, podobne ako rôzne iné tradičné prvky spojené s folklórom, návrat na trh. Kde najviac beriete inšpiráciu a je za tým aj nejaký zámer zachovať ich v pamäti pre ostatné generácie?

Party sú moja srdcová záležitosť, keďže okrem nich vyrábam neskutočne veľa iných doplnkov ako sú venčeky, náramky, náhrdelníky, klipy na topánky, pierka, kytice, atď. Je toho neskutočne veľa. Ale veľmi rada tvorím práve party inšpirované hlavne našimi krojmi. Nejde o autentické kópie, v nich len nachádzam inšpirácie. Nechcem niečo kopírovať, ja chcem jednoducho tvoriť a dávať do tvorby to, čo je vo mne. Je to také spojenie niečoho tradičného s niečím novým, niečím, čo bolo našich predkov spojených s tým, čo ja cítim a  čo ja chcem  odovzdať ďalej mojim zákazníčkam. Často krát mi žienky napíšu a pošlú ich kroj a nechajú mi voľnú ruku, aby som im k ich kroju vyrobila originálnu partu. Teraz napríklad počas plesovej sezóny mi posielajú aj ich šaty a ja im k nim doladím doplnky a to nie len pre nich, ale aj pre partnerov. Takže vo veľkej miere ma inšpirujú aj samotné zákazníčky, ako aj každodenný život, jeho maličkosti, ktoré si všimnem, pekné farebné kombinácie, ktoré vytvárajú krásnu harmóniu a samozrejme milujem farebnosť našich krojov. A úprimne, nie je pre mňa nič krajšie, ako keď mi zákazníčky napíšu, že ich partu všetci obdivovali a vďaka mojim doplnkom sa cítili výnimočne. Dokonca viem od jednej zákazníčky, že sa rozhodla s mojou partou založiť tradíciu putovnej party a chce ju odovzdať ďalej.

 

3.Ako dlho asi trvá, kým taký doplnok vznikne? Nechávate si „kecať“ do výroby aj od zákazníkov?

Veľmi ťažko sa to dá časovo ohraničiť. Sú doplnky, ktoré vyrábam niekoľko dní, kde je potrebné presne premyslieť samotnú konštrukciu a potom naaranžovať kvietky tak, aby to všetko krásne ladilo a bolo všetko vo vzájomnej harmónii. Veľa krát sa mi stáva, že keď sa mi niečo na tom nepozdáva, tak som schopná to celé prerábať dovtedy, kým to nie je také, aby som s tým bola naplno spokojná. V tomto prípade niečo vyrábam aj týždeň. Ale sú aj jednoduchšie veci, ktoré dokážem vyrobiť aj za pol dňa, hlavne ak ide o jednoduchšie a veľmi obľúbené doplnky už s overenými kombináciami, ktoré vyrábam pravidelne a už som v nich nadobudla prax a ide to od ruky.

Ohľadom zákazníčok, neviem, ale ja som mala zatiaľ vždy šťastie na milé a úžasné žienky, ktoré viac – menej mi nechávajú voľnú ruku pri tvorbe. Ale pred samotnou výrobou, ja sama ich už tak trošku dotlačím do toho, aby mi poskytli aspoň ich hrubú predstavu,  taký hlavný popis ohľadom veľkosti, farebnosti a štýlu, aby som si vedela o danej zákazníčke aspoň ako tak vytvoriť predstavu, čo sa jej páči a čo očakáva. Aj keď zákazníčka na začiatku presne sama nevie, čo chce, vždy sa dohodneme, že si prezrie moju doterajšiu tvorbu a pošle mi to, čo sa jej najviac páči, čo ju zaujalo a sedí k jej štýlu. Na základe toho ja už jej viem niečo na mieru vytvoriť.

4.Ste mamička malej dcérky, čo sa týka doplnkov, čeleniek pre detičky, býva ona vašim modelom? Bádať na nej už prvé pokusy o pomáhanie a tvorenie?

Moja dcérka, to je môj svet. Nebyť nej, nikdy by som sa tomu nezačala venovať naplno, keďže až počas materskej som sa k tomu mohla začať venovať trošku viac. K výrobe väčšiny detských doplnkov ma inšpirovala práve ona. Ja mám to šťastie, že mám práve takú dcérku, ktorá zbožňuje šatôčky, čelenky a ozdôbky a jednoducho všetko, čo s tým súvisí. Rada sa parádi a sama vlastní neskutočne veľa doplnkov a šiat , ktoré som pre ňu vyrobila. Je to aj moja top modelka, ktorú veľmi rada fotím, aj keď celé fotenie trvá maximálne 10 minút.

Aj keď je to trošku paradox, ale práve ona ma inšpirovala aj k výrobe špeciálneho detského folk setu tvoreného z trakov a motýlika pre chlapcov pri tom, ako som jej šila šatôčky s trakmi a k tomu som jej vyrobila malého motýlika.  Ona sama je veľmi veľká pomocníčka, ale k tvorbe kvetinových doplnkov ju nechcem púšťať, aj keď ona veľmi chce a vždy sa o to pokúša. Pracujem pri nich aj s drôtikmi a nechcem, aby sa o ne porezala, takže kvôli bezpečnosti. Ale najviac mi pomáha pri šití.  Na narodeniny dokonca dostala aj svoju vlastnú detskú šijacu mašinu, ale tá ju čoskoro omrzela, lebo maminka má lepšiu, väčšiu, výkonnejšiu. A veľakrát ma od nej odtlačí a začne akože šiť s vysvetlením, že ja už som dosť šila.Taktiež stále pobehuje s krajčírskym metrom. Vždy, keď ho neviem nájsť, tak viem, že mám ísť hľadať do jej izbičky 🙂

5.Spolupracujete pri návrhoch doplnkov aj s inými tvorcami (napríklad odevov, krojov) ?

Zatiaľ som mala len jednorazové spolupráce na moje fotoprojekty, kde som fotila celé kolekcie, ale momentálne  nemám rozvinuté stále spolupráce. Ale určite by som rada našla ďalších šikovných ľudí, ktorý by vedeli doplniť moju tvorbu s ich krásnymi napr. šatami alebo inými doplnkami využiteľnými pri fotení mojich kolekcií.

6.Spomínate si na svoju najväčšiu výzvu, respektíve na nejakú zvláštnu požiadavku od potenciálnych zákazníkov?

Také naj špeciálne požiadavky som mala vždy pri výrobe doplnkov pre Trnavské divadlo. Tam spolupracujem s výtvarníčkami, ktoré majú presnú predstavu, čo potrebujú vyrobiť ku kostýmom. Vždy je to niečo nové a netradičné a zatiaľ vždy som nad celou tvorbou musela veľmi dlho uvažovať, ako to vyrobiť, aby to vyzeralo dobre, aby to bolo zároveň funkčné a pohodlné pre herečky. Zakaždým to bola obrovská výzva a som rada, že sa im zatiaľ vždy moja práca páčila a sú s ňou spokojní. Napríklad pri výrobe kokošnikov som nespala niekoľko dní, čo som stále premýšľala, ako vytvoriť konštrukciu a ako ich celkovo vyrobiť. Napríklad teraz počas leta som pre nich mala možnosť vyrábať absolútne úžasnú svadobnú partu, do ktorej som sa zaľúbila. Bola naozaj krásna.

7.Tvoríte aj party, ktoré sú autentické pre jednotlivé kraje Slovenska? Dá sa odsledovať náročnosť jednotlivých kvetinových čeleniek a doplnkov?

Ako som už vyššie spomínala, v pôvodných partách len nachádzam inšpiráciu, prvky, čo sa mi páčia, ale nevytváram ich kópie. Vždy ide o party, ktoré si už sama dotváram a dávam tam niečo svoje. A keďže my na Slovensku máme neskutočne veľké kultúrne dedičstvo, tá inšpirácia je nevyčerpateľná. A určite je tam tá náročnosť jednotlivých párt veľmi rozdielna.

8.Je nejaký cieľ, nejaký sen, ktorý by ste chceli dosiahnuť do budúcna?

Môj taký úplne top sen je, aby sa značka Sohemi art stala synonymom originálnych, kvalitných a krásnych doplnkov pre každú jednu nielen nevestu ale aj pre ženu, ktorá túži po niečom originálnom, čo jej dodá pocit jedinečnosti a vznešenosti. Preto si dávam neskutočne veľmi záležať na kvalite a jedinečnosti.

 

9.Dá sa to všetko stíhať a zvládať popri materstve? Kde beriete najviac energie? Čo vás dokáže najviac nabiť?

Aj keď vám to asi príde ako klišé, najviac ma vie nabiť moja dcérka. Každú jednu vec, čo ja vyrobím, ona sama to osobne skontroluje, vyskúša, obzerá sa v zrkadle a vždy ma pochváli, že „Maminka, to je ale krásne“. To ma vždy tak veľmi poteší a povzbudí. Ale časovo je to veľmi ťažké stíhať. Vždy chcem, aby moja výroba nebola na úkor času stráveného s dcérkou, tak výrobu volím na úkor môjho spánku, často krát pracujem do noci a chodievam spať veľmi neskoro. Poprípade, keď naozaj nestíham, tak ide k babičkám a deduškom a ja sa počas tohto času môžem venovať tvorbe.

10.Musíte predtým, než začnete doplnky tvoriť, vidieť potenciálnu nositeľku? Alebo je to skôr o jednotlivých požiadavkách a charaktere udalosti, pre ktoré je doplnok tvorený? A prečo práve kvetinové doplnky?

Je to veľmi individuálne. Niekedy mi zákazníčky pošlú aj fotografiu, samozrejme, že vtedy sa mi lepšie tvorí hlavne z hľadiska kombinácií farieb. Ale pokiaľ zákazníčka už má presnú predstavu, napríklad má šaty, ku ktorým potrebuje doladiť doplnky,  tak v tom prípade sa riadim hlavne jej požiadavkami. Ja sa hlavne snažím vyrobiť taký doplnok, v ktorom sa daná nositeľka bude cítiť príjemne a bude to pre ňu prirodzené. Niektoré ženy sú extravagantné, iné majú rady decentné doplnky a toto treba rešpektovať, aby sa naozaj do danej vecičky zaľúbila. Ale celkovo takéto prispôsobenie podľa fotografie poväčšine volíme, keď zákazníčka vie, že niečo chce, ale nevie, čo presne.

 

A prečo práve kvetinové doplnky? Ťažko to presne vysvetliť, ale myslím, že ma to k nim preto tak veľmi ťahá, lebo ja som veľmi romantický typ a k tej romantike kvety jednoducho patria. A myslím, že je to taký veľmi príjemný a originálny doplnok, ktorý poteší nielen jej nositeľku, ale aj všetkých ľudí, s ktorými prichádza nositeľka do kontaktu. Teda aspoň ja to tak vnímam, keď nosím moje doplnky do spoločnosti.

Ďakujeme pekne za rozhovor a prajeme všetko len to dobré a veľa úspechov aj naďalej 🙂

 

Fotky: Súkromný archív S.A ,  Sohemi Art kvetinové čelenky

 

Komentáre

komentáre