utorok , 29 novembra 2022
Home / Mikročlánky / Folklór náš, len sa nám zachovaj: Korene

Folklór náš, len sa nám zachovaj: Korene

To, že má naše malebné Slovensko krásne regióny, ktoré symbolizujú originálne kroje a tradície a zvyky, o tom, myslím, niet diskusie.

Snáď každý z nás pochádza z kraja, kde sú jednotlivé ľudové zvyky iné, než v tom susednom, každý kraj má “to svoje”. A v tom je naše Slovensko krásne. Farebná hra tónov a tvarov. V ľudovej slovesnosti, umení. Každý máme svoje “korene”, na ktoré sme hrdí. A všetky tieto korene tvoria jeden národný celok.

O tom, že samotný folklór, ktorý je v našej kultúre rozšírený a prítomný, nie je len vecou minulosti, chcú súčasníkov presvedčiť aj umelci z folklórneho súboru Zemplín v spolupráci s kapelou Iconito. Títo sa spojili a vytvorili projekt s názvom Korene, ktorý by mal mať za úlohu vzdelávať najmä mladé generácie a viac im naše tradície priblížiť.

Jedná sa o hudobné dielo s tanečnými prvkami, ktorého cieľom je propagovať osvetu tradičnej ľudovej kultúry. (www.korene.sk)

Na začiatok vydali do sveta pieseň s rovnomenným názvom, ktorej videoklip je darom pre oči. Videoklip natočený v malebných kútoch našej krajiny podáva divákovi prekrásne obrazy z jednotlivých častí Slovenska. V klipe vystupuje 6 hercov, ktorí znázorňujú 6 regiónov v krojoch pre daný región typických.

Ako hlási samotná zostava na svojich sociálnych sieťach:

PROJEKT KORENE popisuje diferenciáciu medzi jednotlivými časťami Slovenska medzi mladých ľudí, ktorí možno nemajú vedomosť o jedinečnosti jednotlivých prvkov, ktoré vznikli na území Slovenskej republiky a sú ojedinelým svetovým unikátom. O aké prvky pôjde? Zameriame sa napríklad na Horehronský spev, Terchovskú muziku či Fujaru…(Korene FB)

Pôjde teda o širšiu škálu prvkov, na ktoré možno narážame častejšie, než si dokážeme uvedomovať. A ktoré by nemali byť čímsi z časového hľadiska výnimočným. Ide predsa o naše zázemie, naše putá.

Okrem iného si projekt dáva za úlohu vzdelávať nielen domácich, ale aj zahraničných nielen Slovákov a tým sa dostať aj mimo hranice nášho Slovenska.

Projektu fandíme a držíme palce, nech si nájde stabilnú základňu nielen u nás domácich, ale aj u tých, ktorí tu síce nežijú, ale na svoje KORENE nezabudli. A už teraz sa tešíme na to, čo do národného povedomia aj detí a mládeže Korene prinesú.

Videoklip si môžete pozrieť tu:

zdroje:

https://www.youtube.com/watch?v=paVO_afik0w

https://www.facebook.com/koreneprojekt

Komentáre

komentáre