štvrtok , 25 apríla 2024
Home / Zaujímavosti / Doba plastová: Prežijeme ju?

Doba plastová: Prežijeme ju?

Počnúc plastovou, i keď výrobcom garantovanou nezávadnou fľašou pre bábätká, cez plastové hračky, príbor pre najmenších z plastu… až po plastové okná, dvere, skrátka takmer všetko je dnes z plastu. Áno, plasty sú všade a či chceme, či nie, naše deti sú s nimi v kontakte hneď od narodenia. A podobne ako my si na ne musia zvyknúť, lebo sa ich nezbavia po celý zvyšok života.

Na mieste je tak otázka: „To všetko plastové, niečo viac, niečo menej zdraviu neškodlivé okolo nás (a už aj v nás) nás pomaly, no o to systematickejšie nedovedie do záhuby?“

Udrela doba plastová

Bola doba ľadová, doba bronzová… až nastala doba plastová. Otázne je, či sme dostatočne odolní voči tej záplave plastov, ktorými sa obklopujeme, ktoré vyhadzujeme, niektorí recyklujeme, ale viac-menej sa ich nikdy celkom nezbavíme. A ako sa kopia hromady PET fliaš na smetiskách i všade po vonku, tak sa množia choroby aj tam a u tých, kde by sme to vôbec nečakali. Ale úprimne, možno sa tomu čudovať? Vieme my, aké sú plasty a veci z nich zhotovené, ktoré dennodenne používame, jeme, kŕmime nimi naše deti, dokonca si v nich prihrievame polotovary a niektorí ich aj chtiac-nechtiac (vďaka uvedomelým susedom, ktorí sa zbavujú plastov pálením) aj dýchame… vieme, ako veľmi sú škodlivé? Bez podrobnej expertízy hovorím: „Je vlastne veľmi čudné, ak je niekto v dnešnej preplastovanej dobe celkom zdravý.“

plast 3

Bisfenol A či ftaláty: Plasty strašia skrátka všade

Ohrievate si v mikrovlnke jedlo v plastových nádobách? Napijete sa nápoja v PET fľaši, ktorú ste si zabudli v aute behom sparného leta? Pokiaľ áno, nerobíte dobre. Jedy uvolňované z plastov nás totiž pomaly, no isto zabíjajú a tiež negatívne ovplyvňujú schopnosť reprodukcie. Áno, je to tak a nič s tým nenarobíme. Bisfenol A (BPA), ftaláty a ďalšie jedy má v organizme prakticky každý a čo je najhoršie, nikto celkom presne nepozná hĺbku dopadu týchto nebezpečných látok na naše zdravie. Prospešné však asi nebudú a tak, hoci sa plastom nedá celkom vyhnúť, skúsme s nimi aspoň narábať a používať ich bezpečne. Ako na to?

plast tit

Základné pravidlo každodenného spolužitia s plastami: Nevystavujte ich teplu!

Problematické látky sa totiž z plastov rýchlejšie a jednoduchšie uvoľnia práve pri vyšších teplotách.

Samozrejme, môžu prejsť aj do vzduchu, ktorý dýchame, rizikovejší je však dennodenný kontakt s potravinami uskladnenými v plaste.

Rizikovosť plastov taktiež narastá ich opotrebovaním.

Preto, ak môžete (čo istotne môžete):

Nepripravujte pokrmy v mikrovlnke na plastových tanieroch alebo v iných plastových nádobách. Jedy totiž do potravín s obsahom tuku prechádzajú až priveľmi ochotne. Prednosť dajte klasickým tanierom z keramiky či skla.

– Obmedzte aj používanie jednorázových PET fliaš na minimum. Jednak tým prispejete k zníženiu objemu tohto typu odpadu (ktorého je na Zemi skutočne strašidelne veeeľa 🙁 ) a tiež sa nebudete vystavovať riziku pôsobenia akýchkoľvek látok, ktoré by sa do nápoja mohli z plastového obalu uvoľniť.

! Špeciálna výstraha! Pozor si dajte najmä na opotrebovanie týchto fliaš a tiež na ich plnenie horúcimi nápojmi. Možno si síce do nich nenalejete teplý čaj, ale plastová fľaša sa vie zahriať aj inak. Napríklad v aute počas horúceho letného dňa. Piť z takto nahriatej PET fľaše rozhodne neodporúčame.

Nebezpečné látky sa skrátka v teple ľahšie uvoľnia, a to platí aj pre interiéry našich áut. Rozpálené auto preto pred jazdou čo najdôkladnejšie vyvetrajte.

Plastové krabičky na potraviny sú samy o sebe minimálne kontroverzné, pokiaľ sú však navyše častým používaním opotrebované či poškriabané, môžu sa podieľať na vzniku závažných zdravotných problémov. Rovnako tak sú na tom aj plastové príbory, detské poháriky a iné veci dennej spotreby z plastu. Samostatnú kapitolu predstavuje čierny plastový riad, ktorý je omnoho častejšie zdravotne závadný, a to aj bez akéhokoľvek opotrebovania.

plast 2

Základná rada znie: Čo smrdí, nekupujte!!!

Pokiaľ plast cítite, znamená to, že sa z neho nejaké látky už uvoľňujú. A keďže v obchode si škodlivosť toho-ktorého plastu len tak nepreveríme (hoci výrobcovia sa nás snažia presvedčiť o nezávadnosti ich výrobkov), riaďte sa inštinktom, a predovšetkým svojimi zmyslami. Čuch vám spoľahlivo napovie, že tu niečo poriadne smrdí…

foto: Wikipedia, Pixabay, Flickr

Komentáre

komentáre