štvrtok , 18 augusta 2022
Home / Radíme / Psychológia / Dievča alebo žena?

Dievča alebo žena?

11.október je už niekoľko rokov v kalendári medzinárodných sviatkov zapísaný ako Medzinárodný deň dievčat, venovaný tým najmenším ženám.

Prvým takýmto dňom bol 11.október 2012. Odvtedy sa každý rok verejnosti predostrieva, čo všetko si musia dievčatá prežiť, čím prechádzajú a poukazuje sa na jednotlivé rozdiely medzi dievčatkami z rôznych krajín. Zastrešuje oblasti vzdelávania, ľudských práv, práv na prísun stravy a lekárskej starostlivosti, poukazuje na nerovnosti medzi rôznymi sférami, venuje sa aj vážnejšej téme, akou sú Sobáše v detstve. Je to neuveriteľné, ale ešte aj dnes viac než 62 miliónov dievčat nemá prístup k základnému vzdelaniu, dievčatá vo veku 5-14 rokov trávia priemerne až o 160 miliónov hodín ročne viac, než chlapci,  pri práci v domácnosti (nie len ako bežná výpomoc),globálne 1 zo 4 dievčat je vydaté pred dosiahnutím veku 18 rokov. Bohužiaľ, netýka sa to len krajín tretieho sveta.

My však nebudeme o tomto dni hovoriť vážne, aspoň nie príliš. Očekovali sme si jedno z dievčat, ktoré v tento deň určite oslavovať bude.

Viki je 15 – ročná baba, ktorá teda už dnes vie, čo chce. Trošku sme si posvietili na to, ako ona vníma svoj status dievčaťa. 🙂

 

11.10. sa nám blíži Medzinárodný deň dievčat. Čo názov tohto dňa v tebe vyvoláva? Aké pocity? Vedela si o ňom? 

Vedela som len o Medzinárodnom dni žien. Takže ďalší sviatok v dohľade. Páči sa mi, že sa nezabúda ani na nás, dievčatá. 😛

 

Keď sa nad tým zamyslíš. Prečo myslíš, že tento deň vznikol? (žiadne vedecké odpovede, čisto babsko-ženský pohľad)

Prečo vznikol? Tak to netuším… asi v dnešnej dobe majú Medzinárodné dni už všetci a všetko.. 🙂

 

Keď sa pozrieš do budúcna. Máš nejakú predstavu o tom, akou ženou by si určite chcela byť a akou nie?

Chcela by som byť samostatná žena, závislá sama od seba, aby ma nemusel živiť muž… chcem robiť veci tak, aby som bola spokojná sama so sebou… chcem mať zdravé deti, rodinu… určite nechcem byť zakomplexovaná žena, ktorej sa nič nepáči s ničím nie je spokojná. 🙂

 

Majú baby v tvojom veku vlastne nejaké problémy?  😀

Jasné, že majú! 🙂 A každodenné problémy – Čo si oblečiem? Ako si spravím vlasy? Ako ho očarím? Pozrel sa na mňa?

 

Je niečo, za čo vďačíš každý deň?

Rodina a priatelia… jednoznačne… za to, že ich mám, za to, že sú zdraví, že ma berú takú, aká som a že sú úžasní… v tomto mám veľké šťastie a uvedomujem si to! 🙂

 

Ešte sa ťa spýtam jednu vec. Je niečo, čo ťa vie naštvať, myslím nejaké hlášky, ktoré počúvaš od starších báb, žien?  :D. Čo počúvaš “najneradšej”?

Teraz trošku “važnejšie”… Veľakrát ma nahnevá, keď počujem od dievčat približne v mojom veku, ako nadávajú na rodičov… pritom by im dali všetko na svete… ako si ich nevážia a v podstate nikoho… žiadna vďaka, úcta…. úcta k starším ľuďom už vôbec.

 

A čo by Viki odkázala všetkým babám k sviatku Dňa dievčat? 🙂

 

Buďte samy sebou… ľúbte sa také, aké ste… majte zdravé sebavedomie, verte si, pretože sebavedomé ženy sú najkrajšie… majte sa rady, lebo pokiaľ sa nebudete mať vy rady, nebude vás mať rád nikto… všetky ste úžasné, krásne nesnažte sa byť ako niekto… mať také vlasy, postavu, oblečenie, telefóny… snažte sa byť samy sebou, to vás robí výnimočnou. 

 

Viktorke ďakujem a všetkým babám krásny Medzinárodný deň dievčat!
zdroj obrázkov: Pixabay, osobný archív V.K

Komentáre

komentáre