štvrtok , 9 decembra 2021
Home / Dieťa / Aktivity / Deti v sieti

Deti v sieti

V sieti. To je názov dokumentu z dielne českých filmárov s podporou českej verejnoprávnej televízie, ktorý je už aj na našich obrazovkách.

Ide o radikálny počin znázorňujúci 3 dospelé ženy s rysmi mladých teenageriek, ktoré predstierajú, že majú 12 a snažia sa dostať do “siete” internetových predátorov, ktorí striehnu na neplnoleté deti.

Z lovcov a stali lovení

Internet je priestor, v ktorom sa najmä v poslednom období deti ocitajú najčastejšie. A práve tu číha na ne mnoho nástrah a nebezpečenstiev vo forme predátorov, ktorí hľadajú svoje sexuálne obete medzi malými (najmä) dievčatami.

Za 10 dní sa 3 ženám hrajúcim maloleté dievčatá podarí spojiť s viac než 2400 predátormi na internete. Dokument sleduje “príbehy” všetkých troch od chatovania v detských izbách (v realite vo filmových ateliéroch) po osobné stretnutia(pod dohľadom ochranky a 6 skrytých kamier), kde už vedenie preberajú dievčatá a priamo konfrontujú mužov, ktorí ich vylákali von.

Ide síce o tabuizovanú tému a najmä citlivú, ale potrebnú. Veľa rodičov totiž nemá tušenie, čo ich deti robia na internete a s kým si píšu. Je treba deťom pripomínať, aby boli ostražité a uplatňovať staré dobré “s cudzími sa nebavíme”. No nie vždy sa to rodičom podarí a najmä internetový priestor je miestom, kde sa to kontroluje najťažšie (napriek mnohým rodičovským zámkom a podobne).

Film sa zameriava najmä na kybergrooming, teda na “manipuláciu dieťaťa v online prostredí inou osobou s cieľom presvedčiť ho na osobnú schôdzku v reálnom svete” a s tým spojené neskoršie následky vo forme sexuálneho obťažovania  a zneužívania. Druhým fenoménom , na ktorý sa film zameral, je sexting, teda “dobrovoľné zdieľanie intímnych materiálov, ako fotografií, videí “.

Možno je ťažké predstaviť si, že by sa niečo podobné prihodilo našim deťom, ale pravdou je, že percento detí, ktoré sa stretnú s tým, že by im niekto poslal správu sexuálneho charakteru, postupne, aj keď máličko, ale predsa len, stúpa. V roku 2015 to boli napríklad 2% opýtaných detí, zatiaľ čo v roku 2020 už 9% detí.

Je teda potrebné s deťmi komunikovať priamo. Nikdy totiž nevieme, kedy sa to dotkne aj tých našich.

zdroje: https://ipcko.sk/zakazom-internetu-deti-pred-online-groomingom-neochranime/

https://vsitifilm.cz/

Facebook/V síti

Komentáre

komentáre