štvrtok , 5 augusta 2021
Home / Zábava / Blog / Deti, ktoré filmujú

Deti, ktoré filmujú

Priznám sa, že vždy som tak trošku závidela ľuďom, ktorí sa venujú filmárčeniu. Kým som filmovať nezačala sama a nezistila, že profesia filmára nie je profesia, je to životný štýl. Nie je to zamestnanie, je to život.

Deti pred kamerou

Okrem seba som párkrát vzala pred kameru aj deti. Tak, ako som sa bála, ako budú reagovať, či to zvládnu, tak som bola nakoniec prekvapená. Dieťa pred kamerou je veľakrát viac profesionálne, ako samotný herec. Ide to totiž z neho prirodzene. Nehrá, ono tú rolu normálne stvárni, akoby bola reálna. Nestará sa, či to bude dobré, či to bude dôveryhodné, ako sa bude tváriť, ako bude artikulovať. Proste príde a na jeden šup to dá. Predsa len sa tá detská prirodzenosť dokáže pred kamerou presadiť.

Pri nakrúcaní s deťmi je veľmi príjemná ďalšia vec. Oni sa okamžite s každým skamarátia. Tým, že si neuvedomujú, o čo vlastne reálne ide, nerozdeľujú ľudí v štábe, zvedavosťou rozveselia aj tých najväčších a najvážnejších filmárov a pri komunikácii s nimi doslova zmäkne aj najtvrdšia povaha v štábe. Každý sa o ne stará, každý chce byť s nimi kamarát, pretože sa pri nich všetci cítia príjemne.

Jednou z najlepších vecí pri práci s deťmi na pľaci je aj to, že až tak často nezabúdajú text. Možno ho nemajú toľko, koľko dospelý profesionál, ale vedia dať do toho seba. A to sa ráta.

Deti na pľaci, to sú malí páni a dámy. Po 5 minútach s vami komunikujú ako so seberovným a takým štýlom, že občas aj dospelý pozerá udivene. Netaja sa dokonca tým, že to všetko chcú mať hneď za sebou a keď sa im niečo nepozdáva, jednoducho to povedia 🙂

Rovnaké to bolo aj s našou Miou. Napriek prvotnému strachu a nervozite, mala nablízku osoby, ktorým verila a to len celému procesu napomohlo. Po pár chvíľach sa zoznámila so všetkými aktérmi, mierne pozmenila scenár (nechtiac, aj to sa stáva, ale režisér túto zmenu schválil a ponechal nakoniec 🙂 ), usmiala sa, kam bolo treba a po nakrúcaní bezpečne zahlásila: Už neprídem… Zmena nastala, keď sa zhliadla v televízii. Plány dostali iný spád.

No bola som na ňu veľmi hrdá…

Nuž, aj o tomto je nakrúcanie s deťmi 🙂

zdroj:osobný archív, pixabay

Komentáre

komentáre