sobota , 17 apríla 2021
Home / Dieťa / Batoľa / Deti a hudba (3. časť): Klasické deti

Deti a hudba (3. časť): Klasické deti

Klasická hudba je odjakživa považovaná psychológmi za hudbu terapie. Prečo? Pretože väčšina výskumov dospieva k výsledku, že práve klasická hudba pozitívne pôsobí na ľudský mozog.

Upokojuje ho, stimuluje ho. A aký vplyv má na deti?

Vyššie IQ?

Veľa výskumov sa v minulosti, ale aj dnes zameriavalo a zameriava na oblasť vplyvu klasickej hudby na inteligenciu dieťatka. Podľa mnohých výsledkov má práve klasická hudba, teda tvorba Mozarta, Vivaldiho či Pucciniho pozitívny stimul na detský mozog. Vraj sa zvyšuje kapacita pamäte a mozgová aktivita (www.slovenskypacient.sk). Či je to stopercentná pravda, ťažko povedať. Jedno je isté. Klasická hudba pôsobí upokojujúco.

mozart-83127_960_720
Medzi najviac odporúčaných klasických skladateľov naďalej patrí Wolfgang Amadeus Mozart

Mnohé uspávanky sú ovplyvnené aj Mozartom

Mnohé piesne určené ako uspávanky pre detičky sú ovplyvnené Mozartom, či skladateľom jemu podobným. Prečo? Práve vďaka pokoju, ktorý táto hudba šíri do ľudských buniek a aj vďaka tomu, myslím, že nepoužíva slová a je tu prítomná pravidelnosť rytmu. Teda rušivé prvky nenastávajú a ak hej, tak možno v jednotlivých skladbách, ktoré využívajú silnejšie, výraznejšie nástroje.

Čo je z klasickej hudby najlepšie?

Neexistuje vymedzenie autorov, ktorí sú vhodní pre detičky. Mozart, Vivaldi, Schopen či Puccini? Všetci tí, ktorí kedysi svojou tvorbou brali dych spoločnosti, aj po rokoch ovplyvňujú ľudskú psychiku a existenciu.

Ponúkame vám pár tipov a výberov a aj menší bonbónik v podobe spojenia rockovej hudby z prvej časti a orchestra. 🙂

Mozart, 40. Symfónia

Vivaldi a jeho zima zo série Štyri ročné obdobia

Metallica so San Francisco symfonickým orchestrom

zdroj: YouTube, Pixabay

Komentáre

komentáre