streda , 22 septembra 2021
Home / Dieťa / Desatoro zlatých výchovných

Desatoro zlatých výchovných

Isto máte každý svoje pravidlá, ktorými sa riadite…  Výchova dieťaťa je náročná. Ak chcete mať z nich dobrých ľudí, to najdôležitejšie je tráviť s nimi čas a zasypať ich láskou…

Spomeniete si na nejaké pravidlo/zlatú radu od svojej mamy? No schválne, na čom sa zhodneme?

  1. To, čo radíte iným, v prvom rade aplikujte sami na sebe!
  2. Za žiadnych okolností sa NEDAJTE odradiť od svojich pedagogických ideálov. Ani ostatní neboli iní, len sa „časom“ nechali odradiť – tak povediac- zraziť na kolená, spláchnuť do záchoda či zaslať do teplých krajín v batožinovom priestore… Nikde však nie je napísané, že práve VY nebudete úspešnejší.
  3. Neporovnávajte! Neporovnávajte sa s inými rodičmi ani svoje deti s deťmi vašich známych. Čo sa na povrchu blyští, zvnútra môže byť…. Hm, čiernobiele.
  4. Trávte s rodinou čo najviac času. To, čo zasejete, budete žať. Klišé? A nie príliš pravdivé? Odpovede prídu neskôr, s tým nič nenarobíme, medzičasom sa môže začať vaša investícia podobať krachom na svetovej burze. To však neznamené, že bez nadčasových vkladov by celé toto výchovné teátro nedopadlo omnoho horšie???
  5. Trávte s deťmi čo najviac času, ale pamätajte na to, že ste rodič a nie animátor  luxusného hotelového komplexu v egyptskom letovisku. Detská fantázia rozkvitá aj bez nalinkovanej preemotivovanej iniciatívy rodičov.
  6. Veďte deti k zodpovednosti a povinnostiam – bod, ktorý si nevyžaduje žiadne premúdrené komentáre.
  7. Rozprávajte sa o všetkom, čo ste zažili mimo spoločného priestoru.
  8. Využite každú pomoc a rady, ktoré vás obklopujú, hlavne tie, ktoré vám do cesty skočili v podobe prekážok.
  9. Zážitky a odmeny dávkujte primerane detským potrebám a veku. Dôležitý bod, ktorý dáva predpoklad, že sa VŠETCI budete tešiť z očakávaného. Ešte dôležitejšie – keď ten moment nastane, deti budú vedieť, ako s očakávaným naložiť – naložiť SPRÁVNE. Čiže: Čo je veľa, to je veľa! Málo je viac. Soľ nad zlato…
  10. Perla na záver: Snažte sa, aby ste nepokazili to, čo vám život (Boh, osud, plánované splynutie mužskej a ženskej pohlavnej bunky) dal do rúk bez známok poškodenia či výrobnej závady.

Ešte jeden bonus na záver: Každý bezvýchodiskový problém má minimálne jedno celkom dobré riešenie… Ďalšie klišé?

 No a čo! 😉 

zdroj foto: pixabay.com

Komentáre

komentáre