štvrtok , 24 júna 2021
Home / Radíme / Psychológia / Deň Matiek: Kde sa tento deň vôbec vzal? Mama je jednoducho mama

Deň Matiek: Kde sa tento deň vôbec vzal? Mama je jednoducho mama

Deň matiek je tu. 

Jeden z najrozšírenejších dní všetkých kultúr. Oslavuje sa vážne všade. A aj keď nie v rovnaký dátum, ale hodnotu má všade rovnakú. Veď mama je mama. Kdekoľvek na svete 🙂

Mama môže byť kdekoľvek, stále je to mama

Deň matiek sa u nás oslavuje vždy v druhú májovú nedeľu. Obchody majú už v predstihu v ponuke rôzne výrobky vhodné ako darček pre mamičky, rôzne firmy, spoločnosti sa snažia predstihnúť tú druhú v pripomienke tohto výnimočného dňa. Kde sa však vzal a prečo sa oslavuje? Ako sa symbol matky za tie storočia zmenil? Čo to znamená, byť mamou? Máme tu aj dve respondentky. Posvietila som si na dva názory, dve odlišné kultúry a trošku sa s nimi pozhovárala. Pani Zeena Aqel z USA, moderátorka pochádzajúca z Jordánska a pani Katka Sirotová zo Slovenska.

Anna Jarvis. Zakladateľka tradície osláv Dňa matiek.Začalo to s "Osobou, ktorá pre teba robí viac, než ktokoľvek na svete"
Anna Jarvis. Zakladateľka tradície osláv Dňa matiek.

Začalo to s “Osobou, ktorá pre teba robí viac, než ktokoľvek na svete”

Anna Jarvis bola prvou zakladateľkou, či, ak chcete, objaviteľkou a tou, čo zaviedla, oslavy matiek. Prvý deň matiek sa odohral 20.apríla 1887 v USA. No pripomínať sa začal až po smrti jej mamičky v roku 1908, 10. mája, po jej pohrebe. Dnes na mieste kostolíka, v ktorom sa celá pohrebná ceremónia odohrávala, stojí Kaplnka medzinárodného dňa matiek. Jej myšlienka bola jasná. Tento deň mal pripomenúť spoločnosti, svetu, čo všetko matky znášajú a čo všetko znamenajú . Tento deň mal byť akýmsi spojením matiek sveta, aby sa  mamičky všetkých krajov spojili pre pokoj a mier vo svete…

Želám a si a modlím sa, aby niekto, niekedy, prišiel s Dňom matiek, ktorý by pripomenul jej jedinečnú službu, ktorú poskytuje ľuďom v každej sfére života. Je na to oprávnená (Ann Reeves Jarvis)

Veľmi ma zaujímalo, či si je vôbec nejaká mamička vedomá toho, odkiaľ sa oslavy tohto dňa vzali.

Čo viete o Dni matiek a ako ho vnímate?

Zeena: Viem, že s tým prišla Anna Jarvis. Vraj tak ľúbila svoju maminku, že sa rozhodla , že svet by mal vidieť a uctievať to, čo všetko matky robia. Čo pre mňa tento deň znamená? Milujem ho. Vyrastala som so 4 sestrami a vždy sme sa spolu s otcom snažilo o to, aby mama pocítila dôležitosť tohto dňa. Vyrábali sme jej mnohé darčeky, spolu s ockom sme jej neskôr tie darčeky kupovali, nosili pohľadnice, kvety. Dodnes tie pohľadnice má. Myslím si, že je to skvelá príležitosť aj pre tých, ktorí si príliš na svoje mamy počas roka nespomínajú a nemajú možnosť preukazovať im častejšie úctu, aspoň raz tak urobiť. Pripomenúť im, že tá mama je tu a zaslúži si to.

Pani Zeena to okomentovala najreálnejšie. Byť mamičkou ej skvelé, ale aj tou sa žena učí byť...
Pani Zeena to okomentovala najreálnejšie. Byť mamičkou ej skvelé, ale aj tou sa žena učí byť…

Katka: Viem, že na Slovensku sa oslavuje v nedeľu, v máji. Kedy a prečo sa začal oslavovať, neviem. A čo pre mňa znamená? Zablahoželám tým najdôležitejším ženám v mojom živote, mojej mame, svokre a uvedomím si, čo pre mňa znamenajú a aké je dôležité, že ich mám.

Byť matkou je super. Ale…

Byť mamičkou je skvelé. Je to najúžasnejšia vec, aká sa žene môže prihodiť. O tom žiadna mamička iste nepochybuje. No aj byť mamou, sa občas žena musí naučiť. Nie, že by ten materský pud, inštinkt v sebe nemala, ale fakt, že sa mamičkou stala, je niečo, čo ju ovplyvní na celý život. Nie je hanbou priznať si, že aj byť mamou je vec zvyku, učenia sa. A nielen krátkodobého…rodičovstvo nie je také jednoduché, ako si podaktorí myslia..

Čo pre vás znamená, byť mamou? Materstvo?

Zeena: Úprimne, stále sa snažím na túto otázku nájsť odpoveď. No je to o neopísateľnej láske, ktorá sa nedá slovami vyjadriť. Buďme úprimní, nič na materstve nie je hneď jednoduché, hlavne pre mňa, ktorá o deťoch predtým veľa nevedela a ktorá o materstve veľa nerozmýšľala. Ale už ako mama, keď som videla prvýkrát svojho synčeka, ten pocit, nový život, nové povinnosti, nové stvorenie a je moje…! Nie ej to len o tom, postarať sa o neho. Ale aj o tom, vychovať z neho dobrého človeka. dobrých ľudí je dnes veľmi málo v tomto svete a myslím si, že to všetko začína doma.

Katka: Materstvo je pre mňa splnenie túžob. Je to dar. Nie je to samozrejmosť. Som šťastná, že som sa mohla stať mamou.

Matka doma verzus matka vonku

Dnešná spoločnosť je dosť rozpoltená v otázke toho, či by mala mamička a najmä kedy by mala nastúpiť do práce. A nielen to. Každá matka najlepšie vie, ako sa jej po narodení bábätka hrnú na hlavu rôzne rady, odporúčania a ako jej z toho všetkého v hlave vzniká zmätok. Najmä vo veci práce. Kedy by mala, kam by mala, čo by nemala… Je toho dosť.

Dnešná spoločnosť dosť rieši to, či by mala mama pracovať a vlastne robiť všetko, na čo sa cíti, že je schopná robiť , alebo ostať doma a starať sa o dieťa.  Je to preto, že tá druhá skupina ľudí si myslí, že byť mamou je niečo ako stratiť vlastný život. Čo si myslíte?

Zeena: No predovšetkým by sa spoločnosť mala starať sama o seba a nehovoriť ženám, čo by mali robiť… Vzala som si rok voľna  z práce kvôli synčekovi, ale nie každá matka má tú možnosť a viniť ju za to je hnusné. V oboch prípadoch je to o obetovaní sa. Nie je to o tom, 100 % dobrom a 100% zlom. Keď príde na to, rozhodnúť sa, buďme si proste ako matky isté, že robíme to, čo je pre nás a naše deti správne a najlepšie. Súdenie a posudzovanie matiek by malo skončiť.

Kaplnka Dňa matiek
Kaplnka Dňa matiek

Katka: “Materská „dovolenka“ podľa mojej skúsenosti rozširuje obzory. Je to obdobie spoznávania svojich limitov ale aj silných stránok. Stala som sa efektívnejšou, odhalila som, čo ma baví. Obdobie komunikatívnosti, otvorenosti, hľadania, osobného rastu, rýchleho resetu, schopnosti kvalitného relaxovania, zrelosti. Uvedomenie si, aké namáhavé je zarobiť si pár desiatok eur mesačne na úkor voľného času. A tiež etapou sebaovládania, trpezlivosti, empatie a nových poznatkov. Práve počas materskej som spoznala najviac zaujímavých ľudí, hoci som predtým pracovala v korporáciách s tisíckami zamestnancov.”

“Mnohé z nich pracujú počas celej materskej, sú dobrovoľníčkami. Práve ženy na materskej tvoria najsilnejšiu tvorivú a podnikavú skupinu, ktorá si privyrába rôznymi spôsobmi. Pečením, upratovaním, ručnými prácami, opatrovaním detí, prekladateľskou činnosťou, doučovaním, predajom, blogovaním, copywritingom…”

(https://katarinasirotova.blog.sme.sk/c/451941/hlupnu-zeny-pocas-materskej.html)

A správa pre všetky mamičky vo svete ku Dňu matiek?

Zeena :

Ak veci nejdú správnym smerom a máte pocit, že to nezvládate, vedzte, že každá jedna z nás bola vo vašej koži. Ak potrebujete pomoc, oporu, nebojte sa toho. Neklaďte si zbytočne otázky. Svet nemá právo vás súdiť za žiadnych okolností. Užívajte si každý moment so svojím dieťatkom, občas a stále ho objímajte, pusinkujte a hovorte mu, ako ho ľúbite. Ste nenahraditeľná a najdôležitejšia súčasť a osoba v jeho živote. Krásny deň matiek!

Katka:

Príchodom dieťaťa sa každá žena zmení. Pretaví sa do niečoho odolnejšieho, skúsenejšieho. Neurážajme a nepodceňujme sa teda, ale vážme si ten vzácny čas na materskej a naše poslanie matky.(https://katarinasirotova.blog.sme.sk/c/451941/hlupnu-zeny-pocas-materskej.html)

 

ENG:

Mothers day is here

One of the most wide – spread day of every culture. It is celebrated everywhere. Even not at the same day, its worth is the same. Mum is mum. Everywhere

Mum can be from anywhere, she is still mum

Like every year we celebrate Mother’s day on second Sunday in the May. Shops and companies are hurry in ordering of many gifts and ideas for this day. But, where this day came from and why we celebrate it? What everything motherhood consists of? I asked one lady from abroad. Zeena Aqel TV host from Jordan, now resides in USA. What did she tell us?

 

It all began with „Person, who did for you more than somebody else“

First Mother’s day was on 20th April 1887 and Anna Jarvis was that girl who started with reminding of what mother means to society. She began with this idea finally in 1908 after death of her Mummy. Her thought was clear. This day was meant to be as a memory of what mothers are for society and what worth they are for their kids. It was meant to tie mothers all around the world to make a stability in areas and bring the peace.

I hope and pray that someone, sometime, will found a memorial mothers day commemorating her for the matchless service she renders to humanity in every field of life. She is entitled to it.

 

I was interested in thought, if our mothers in the world knows where this idea of Mothers day came from and what motherhood means to them.

What do you know about celebrating Mother”s day and how you take it? 

Zeena: I know it started with Anna Jarvis who loved her mother so much and decided that the whole world should see and honor what mothers do ! “The person who has done more for you than anyone in the world” she once said !

This is my first as a mother I feel overwhelmed and blessed.

What does this day mean to you?

I love Mother’s Day I grew up with four other sisters with my mom and dad. We always made sure it’s a very special day for my mom since we were kids we would make her hand made cards and buy her flowers and dad helped with buying presents of course ! And she still has all the cards until this day ..

I also think it’s a very nice way to give those who doesn’t honor their mothers the way they should a chance to show their appreciation. It’s like a reminder for them !

Be mother is perfect. But…

Be mum is perfect. It’s all full of love and sacrificies and mother can live nice moments but everybody agree that even to be a mother is something what woman has to learn to be. It’s not about missing instinct, or something, but motherhood changes everything in women’s life and she is touched by it for the rest of her life and has to learn how to live with it. It is not the shame admit that she needs help or time to fit in. Parenthood is not simple as some people thinks.

What does it mean to you, being mother, motherhood? 

Zeena: To be honest I am still trying to answer that question but it’s something about that unconditional love that you can’t express it with words.

I never thought of being a mom before and when it happened it changed my life. Let’s just be clear about one thing: nothing about motherhood is easy specially for someone like me who knew nothing about kids ..But as a mom I was born that day with my Baby boy. I was so scared just like him. It’s a new life, new responsibilities, it’s a real human and he’s mine !!! And it’s my job now not only to take care of him but also to raise a good man and a decent human. This world is in serious need for more good people and I think it all starts from home !

Mother at home versus Mother outside

Todays society is still not unit at if mother should stay at home and care about children or if she could go to work. Some people says, that being mother means lost everything from life. Every mother around the world knows that feeling and that moment when everyone around her gives her advices and try to tell her how she should live and does things around the baby…Ant even when they mean it well, this can make a mess in her head. At least in thing of going to work after childbirth. When, where, why….everything.

Today is usually in society fight between people who think that mother should not work, or do something more, than care about her child, and people, who think that mother should does everything she think she is able to. This is because some people thinks that being mother means lose choices and something like “End of her life”. What do you think?

Zeena:I think the society should stop telling women what to do !

I am taking a year off from work to stay home with my baby but not everyone has the option and the ability to do that. But making another  mom feel guilty for leaving her child and going to work is an awful thing to do , in both situations there are some sacrifices. There is no shame in being honest with our selfs and actually admitting that there is no right or wrong when it comes to these decisions and we are never 100% sure , so we just have to believe that we are making the best choices for our babies ! The society shaming and judging moms who don’t do things the old fashioned way should end ! And we should start empowering each other to change the standards and outcome that mentality!

And message for mothers in this day? 🙂

Is there some message, you’d like to send to all mothers around the world? 🙂

Zeena:

When things gets really hard and you get that feeling that you are not doing it right, just remember that every good mother out there lived this exact moment ! You are not alone in this. Get the support and the help you need, don’t hesitate to ask questions and say how you feel and please don’t care about the world watching and judging you !

Enjoy every moment of every day, hold your baby a little longer, kiss your baby one more time and keep saying “I Love you” to your little angel. You are the most important and the only irreplaceable person in their life , Happy Mother’s Day!

 

 

 

zdroj obrázkov: osobný archív Z.Aqel, internet

source of pictures: Zeena Aqel archive, internet

Komentáre

komentáre