štvrtok , 25 apríla 2024
Home / Dieťa / Dojča / Črevné ťažkosti. Ako si pomôcť?

Črevné ťažkosti. Ako si pomôcť?

Kto by nepoznal tráviace problémy? Častokrát môžeme smelo prehlásiť, že dokážu byť nepríjemnejšie ako angína alebo zápal priedušiek, pri ktorých je človek predsa viac v pokoji ako pri hnačkách, bolestiach brucha alebo zvracaní.

Vírusy a baktérie

O hnačkách hovoríme vtedy, ak sa u človeka prejaví riedka stolica 3-5 krát denne. Organizmus, ktorý napadol vírus (napr. rotavírusy) alebo baktérie (napr. Salmonela), sa touto cestou zbavuje všetkých škodlivých látok. Vtedy hovoríme o infekčnej hnačke. Najhoršie na tráviacich problémoch je trvanie, tzn. 2-4 dni. Človek sa cíti neskutočne oslabený, má kŕčovité bolesti brucha a pridružiť sa môže aj zvracanie a zvýšená teplota. Pri neinfekčnej hnačke treba hľadať iné dôvody vzniku, a to stres, zlé stravovanie, prípadne skazené potraviny.

hygiena

Čo si naordinovať?

To najdôležitejšie – tekutiny. Lekári najčastejšie odporúčajú neperlivú vodu, slabší čierny čaj a niekomu vyhovujú aj rehydratačné roztoky. Ideálne je zo začiatku podávať tieto tekutiny po malých množstvách, napr. po čajových alebo polievkových lyžičkách. To platí u detí aj dospelých.

V prvých 6-12 hodinách nie je vhodné prijímať žiadne potraviny. Neskôr, pri veľkom hlade, je „dovolený“ kúsok staršieho pečiva, prípadne banán alebo ryžu. Nie je rozumné prestať jesť úplne, napríklad celé dva dni. Telo potrebuje aj trocha potravy na obnovu poškodeného prostredia v čreve.

Dojča a hnačka

Aj dojčené deti trpia črevnými problémami. Samozrejme, mamička stále v dojčení aj môže pokračovať, no taktiež len v malých množstvách. Pri  umelej výžive je vhodné siahnuť na pár dní na bezlaktózové mlieko.

Akútna hnačka

V prípade akútnej hnačky je dobré zahájiť aj liečbu s liekmi určenými pre takéto stavy. Tabletkové alebo tekuté liečivá je možné kombinovať aj probiotikami. „Zázrak“ v podobe zastavenia hnačky netreba však čakať okamžite. Kým sa vytvorí prirodzená mikroflóra v črevách po akútnej hnačke trvá minimálne 5 dní.

Nikdy nevieme, kedy a kde sa stretneme s chorým človekom trpiacim na črevné problémy.

toaleta

V období častých črevných chorôb je dobré použiť probiotiká aj preventívne. Samozrejme, aj pravidelným umývaním rúk sa tiež môžeme vyhnúť nielen infeknčej hnačke, ale aj iným ochoreniam.

foto: pixabay.com

Komentáre

komentáre