štvrtok , 18 augusta 2022
Home / Dieťa / Batoľa / Čo nasleduje po príchode bábätka z pôrodnice domov? Rady iných mamičiek

Čo nasleduje po príchode bábätka z pôrodnice domov? Rady iných mamičiek

Práve ste si priniesli svoje prvé dieťatko z pôrodnice a bojíte sa, ako túto novonarodenú radosť zvládnete?

Aby ste šestonedelie, ale aj nasledujúce týždne po pôrode prežili v šťastí, zdraví a rovnováhe, prinášame vám cenné rady, ktoré prichádzajú priamo zo života – zo skúsenosti iných mamičiek.

Domáce prostredie

Ešte pred narodením bábätka si rozvrhnite izbu, v ktorej budete s dieťatkom spávať a tráviť veľkú časť dňa. Postieľka dieťatka by mala stáť v tesnej blízkosti vášho lôžka. Pri prebaľovacom pulte majte na dosah všetko to, čo potrebuje dieťatko pre svoju hygienu, prebalenie a prezlečenie. Medzi vašou posteľou, postieľkou a prebaľovacím pultom by malo ležať čo najmenej prekážok – noci bývajú neraz hektické  😉 .

Na prvé dni po pôrode sa zabezpečte dostatočnou zásobou plienok, ale aj primeranou zásobou potravín, kozmetiky a ostatných vecí, ktoré si bežná domácnosť vyžaduje – vyhnete sa tak stresu z nákupov. Je skvelé, keď prvé chvíle čerstvého rodičovstva trávite v prítomnosti vášho životného partnera, ktorý vám bude oporou. Nehanbite sa požiadať o pomoc skúsenejšiu ženu z „rodinného klanu“, … ani dobrá kamarátka nie je zlá… 🙂

Ticho či prirodzený hluk

Domácnosť s malým bábätkom by nemala byť príliš hlučná, ale ani sterilne odhlučnená. Zvuky okolia sú vodiacou indíciou na rozpoznávanie dňa od noci, samozrejme, okrem svetla. Ani v tejto otázke by sa dieťatko nemalo miasť, je dobré, keď vie, ktorá časť dňa práve prebieha.

Zvuky prostredia sprevádzajú, dokonca formujú detičky od malička: hluk z ulice, tikot hodín, hudba, hovorené slovo alebo hlasy z rádia, prípadne televízora. Všetky tieto zvuky sú v poriadku. Pri rozprávaní nestišujte hlas –  …. lebo keď zazvoní poštárka u dverí, zašteká pes – ten váš alebo od susedov, alebo sa rozozvučí mobil, vaše bábätko nespraví z vášho života kolotoč. Jednoducho to okolo neho žije.

Pozornosť

Dieťatko potrebuje cítiť vašu prítomnosť, lásku, pozornosť, ale v tých malých rúčkach nepotrebuje vlastniť celý váš životný priestor. Má ten svoj. Pristupujte k prvorodenému, ako keby bolo 3. v poradí. Nemožné? Vôbec nie.

Len si predstavte, že po dome vám pobehujú ďalšie ratolesti, k tomu ešte štvornohý miláčik, na ktorom ste si rodičovstvo trénovali. Je treba navariť, oprať, ožehliť, nakúpiť, vyvenčiť, … okrem mnohých iných povinností, ktoré domácnosť vyžaduje. Príchodom dieťatka sa svet matiek rozšíri a prehĺbi, nie naopak.

Neoddeliteľnou súčasťou rodiny je aj partner, na ktorého netreba zabúdať, a ďalší príbuzní, ktorí vás potrebujú. Je treba poradiť, vypočuť, porozprávať sa a predovšetkým milovať.

Väčšina viacnásobných mamičiek sa s vami podelí o rovnakú skúsenosť: Starostlivosť o prvé dieťatko je vždy najťažšia. S príchodom ďalšieho potomka sa pocit úzkosti, prílišnej zodpovednosti a všadeprítomného strachu vytráca. Organizačné schopnosti mamičiek sa zdokonaľujú.

Naša rada znie: Každá z nás potrebuje čas, aby dozrela v sebavedomú mamičku.

Spánok

Večerné bdenie bábätiek nie je nič zvláštne. Prvé týždne detičky väčšinu dňa prespia. Ich čas je okrem spánku vyplnený kojením-kŕmením, hraním-bdením a nevyhnutnou hygienou. Ak bábätko spokojne prespí väčšinu dňa, pred ďalšou dávkou nočného odpočinku sa potrebuje náležite pripraviť. Ako to vyzerá?

…. hlučne, ako inak. Detičky potrebujú spracovať dojmy, ktoré cez deň prežili. Ich vnímavosť a vývin napreduje prudko dopredu. A teda,  na jednej strane sú zážitky, ktoré detičky počas dňa nabrali. Na druhej strane čas, ktorý je potrebný na to, aby sa deti dopracovali k ďalšej fáze spánku. Najčastejšie plačom, ale nezúfajte. Detský plač stimuluje produkciu materského mlieka, ktorá v prvých týždňoch neraz kolíše.

Keď bábätko nespí, využite tento čas na to, aby ste sa mu povenovali do sýta – upokojte ho kojením, masírovaním bruška, nosením, hajdaním, spievaním. Pokiaľ nejde o závažný zdravotný problém, dieťatko sa unaví, uspokojí a po ďalšej čerstvej dávke dobrého mliečka zaspí.

Kojenie

Materské mlieko predstavujú pre bábätko nevyhnutný zdroj živín a tekutín. Dbajte na to, aby vaša strava bola pestrá a aby obsahovala širokú paletu výživných látok, vitamínov, stopových prvkov. Aj pitný režim je dôležitý. Materské mlieko nie je len zdrojom výživy, s mliečkom svojmu dieťatku odovzdávate aj lásku v podobe biochemických látok, ktoré ľudské telo obsahuje a ktoré mliekom prechádzajú do tela dieťatka. Hormóny šťastia nie sú len abstraktná metafora, ale reálna bio-informácia, ktorá sa nachádza v telových tekutinách. Ale pozor! Okrem hormónov šťastia odovzdávate dieťatku aj hormóny stresu a smútku. Nepohodu s okolím, partnerské problémy a pochybnosti odložte bokom. Je čas na radosť.

Kočíkovanie

Už sme spomínali, že bábätká prvé týždne života zvyčajne prespia. Nie sú náročné na uspávanie. S realizáciou fantázie počkajte, nerozmaznávajte dieťatko kočíkovaním, ale ani mu neupierajte čerstvý vzduch. Poriadne miláčika nababušte a kočík vyložte na balkón či dvor. Časom vás dieťatko samo navedie, kam budú jeho potreby smerovať. Navedie vás, ako inak, krikom. Mnohé mamičky uvádzajú, že ich drobec spí cez deň len v kočíku, samozrejme, počas kočíkovania. Takže, ak sa aj vášmu bábätku bude lepšie zaspávať v pohybe, nakočíkujete sa ešte až-až.

Milé mamičky, týmto príspevkom by sme vás chceli požiadať, aby ste aj vy prispeli do nášho nového fóra. Podeľte sa s nami o vlastné pozorovania a skúsenosti, ktoré by pomohli iným mamičkám – prvorodičkám – ľahšie zvládať prvé týždne rodičovstva. Rady zo života sú tie najlepšie.

Za všetky vaše príspevky vopred ďakujeme.

zdroj foto: Pixabay

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Komentáre

komentáre