utorok , 29 novembra 2022
Home / Rodina / Čo dokážu naše šikovné mamičky? Radiť iným mamičkám! :)

Čo dokážu naše šikovné mamičky? Radiť iným mamičkám! :)

Naša Majka Dvončová je tiež žienkou šikovnou. Okrem mamičkovských povinností radí v oblasti práva rodičov aj ostatným rodičov.

 

 

15240217_10154243117832903_153090877_n
Ukážka z knihy

Mamička, právnička a mnoho iného

Nedávno jej vyšla aj publikácia s názvom Praktický sprievodca pre rodičov, kde nájdete zhrnuté všetky povinnosti, práva a zákony, ktoré sa vás ako rodiča týkajú. Položila som jej k jej práci pár otázok 🙂

1.Kde sa vzala u Teba idea pre tvorbu takejto publikácie? Čo bolo takým tým prvotným cieľom?

Idea napísať takúto publikáciu vznikla počas môjho tehotenstva s prvým synčekom. Bola som doma na rizikovom tehotenstve, tak som premýšľala ako byť trochu užitočná, čím sa zamestnať, keďže von sa chodiť nedalo. Keďže som vedela, že ma všetky vybavovačky v súvislosti s narodením dieťaťa ešte len čakajú, začala som si postupne všetko potrebné študovať. Potom ma napadlo dať to na papier. Bolo toho stále viac a viac, a tak vznikla akási príručka pre rodiča Praktický sprievodca pre rodičov.

Prvotným cieľom tejto publikácie bolo a i naďalej zostáva pomoc pre rodičov s vybavovaním všetkých formalít, ktoré súvisia s narodením dieťaťa, ale nielen s jeho narodením, ale i následným obdobím… Napríklad, keď mamička nastupuje po materskej dovolenke na rodičovskú dovolenku, keď sa vybavujú rôzne peňažné dávky na dieťa, keď si rodičia chcú pozrieť konkrétne právne predpisy týkajúce sa peňažných dávok atď… Keďže som sa predtým venovala dosť rodinnému právu, pridala som i kapitoly, ktoré pokrývajú ťažšie životné situácie ako napríklad spory o výživné, hľadanie právnika, súdne konanie.  Cieľom bolo najmä napísať knihu zrozumiteľným jazykom, aby sa ľudia ľahšie zorientovali v problematike a vyhľadali si to, čo je potrebné.

2.Sama si právnička. Stalo sa ti, že by sa ťa nejakí rodičia pýtali na problémy s právnymi vecami spojenými s rodičovstvom?

Stáva sa mi to pomerne často. Ja som zas typ, ktorý rád pomôže. Venovala som sa nejaký čas i rodinnému právu a následne i právu sociálneho zabezpečenia, čo sú rôzne peňažné dávky atď. Takže rôzne otázky ohľadom rodinnoprávnych problémov dostávam stále. Totiž, vzťahy spojené s rodinou, rôzne životné situácie medzi partnermi, deťmi, to je bežný život, a preto sú tieto otázky dosť frekventované. Rieši to v podstate každý.

15226383_10154243118497903_1678246827_n
 3.Ako vlastne teraz funguješ? Stále “právničíš”, alebo si plnými dúškami užívaš materskú? 🙂

Materskú si užívam plnými dúškami, so všetkým, čo k tomu patrí. Som na rodičovskej dovolenke s dvoma malými chlapcami, jeden už chodí a druhý sa plazí. 🙂 Je to zábava, ale i riadna výzva. Ostať pokojná a trpezlivá, keď je zle, ale zároveň tešiť sa z každého jedného dňa. Viem, že raz to skončí a vrátim sa do pracovného kolotoča. Aby som však ako právnička nezaostala, aspoň po večeroch sem-tam niečo niečo poradím známym, prípadne rada píšem články s právnickou problematikou pre náš portál www.vsetkopremamu.sk.

Informácií je veľa, problémom skôr je to, že nikde nie sú komplexne zhrnuté…

4.Myslíš si, že štát a úrady dostatočne informujú rodičov, aj tých nastávajúcich o tom, aké práva a povinnosti vôbec majú? Sú rodičia informovaní dosť?

Informácií je veľa, problémom skôr je to, že nikde nie sú komplexne zhrnuté. Práve preto som písala knihu, aby bola aspoň akým takým vodítkom pre rodičov: kam sa pohnúť, na ktoré dvere vôbec zaklopať. Každý úrad informuje na svojej web stránke, prípadne vo svojich priestoroch o tom, čo súvisí priamo s ním. Ale už na seba informácie jednotlivých úradov nenadväzujú. Rodičia zúfalo hľadajú na internete kade – tade. Čo je však najhoršie, miesto toho, aby sa venovali detom, riešia to, kde aké tlačivo zohnať, ako ho vypísať, ktore úrady pobehať. Neskôr zas, kto im postráži deti, keď oni budú po tých úradoch behať. Skôr toto je smutné… Nekomplexnosť informacií, nekomunikácia úradov medzi sebou a stresovanie rodičov.

Ďakujeme a už teraz sa tešíme, komu túto publikáciu Ježiško prinesie ako darček od nás 🙂

 zdroj: archív M. Dvončovej

Komentáre

komentáre