utorok , 5 júla 2022
Home / Zaujímavosti / Rozhovory / Čo dokážu naše šikovné… aj nastávajúce mamičky? Predsa písať literatúru všetkého druhu!

Čo dokážu naše šikovné… aj nastávajúce mamičky? Predsa písať literatúru všetkého druhu!

Aj mamičky vedia byť šikovné a týka sa to aj tých nastávajúcich. Zuzka Slaninková je mladou autorkou románov snáď pre každého. Jej knižný debut Na počiatku bolo koleso má už vyše 6 rokov a minulý rok jej vyšla už v poradí tretia kniha, Skrytý dar, o ktorú si môžete aj vy zasúťažiť.

Prežila som s ňou mladosť

So Zuzkou som chodila na gymnázium, a dokonca sme spolu istý čas bývali v „jednej domácnosti“. Zdieľali sme nielen bývanie, ale aj myšlienky, pocity, stavy, sny, nádeje a ciele. V mnohom sme si boli podobné, rozdiely sme nejako nevnímali a nevenovali sme im pozornosť. Toto kamarátstvo trvá dodnes a aj keď sa nevídame už tak často, vždy, keď sa stretneme, je to super pocit. Keď som prvýkrát dostala do rúk jej poslednú knihu Skrytý dar, videla som v nej nielen ju, ale najmä posun od jej prvotiny Na počiatku bolo koleso. Zuzka je totiž druh dobrodružný, ktorý nevidí ohľadom snov a prežívania hranice. A presne to sa premieta aj do jej tvorby. Skrytý dar je preto akousi skrytou výpoveďou o tom, že ak nenasledujeme svoje ciele, sny, máme strach, môžeme sa zaseknúť v akomsi stereotype, ktorý nás pohltí a v nových výzvach a snoch už nevidíme východisko, aj keď naše srdce nám hovorí úplne niečo iné. Pozhovárala som sa s ňou nielen o knihe, ale aj o jej najbližších plánoch po narodení bábätka… 🙂

1.Najskôr nám skús povedať, kde sa vzala inšpirácia k napísaniu Skrytého daru a čo všetko jej predchádzalo.

Sedela som na benefičnom koncerte usporiadanom na podporu Archy (Zariadenie poskytujúce služby pre postihnutých a inak znevýhodnených ľudí, pozn. redakcie). Keď som si uvedomila, akou troškou prispievajú veľké firmy, povedala som si, že také niečo predsa zvládnem aj ako fyzická osoba, obyčajná študentka. Mám rada výzvy. Otázka znela – Čo dokážem? Odpovedala som si: Písať. Úlohu som si stanovila jasne – Napísať knihu s touto tematikou tak, aby zaujala vydavateľstvo a širokú verejnosť. Nebolo to celkom jednoduché, nad textom som premýšľala asi dva roky. Áno, vychádza veľa kníh s témou postihnutia, ale zvyčajne sú vydávané v podobe brožúrky, ktorú si niekto kúpi takpovediac z milosti na ďalšej benefičnej akcii. Nechcela som napísať takúto knihu. Chcela som dielo, ktoré zaujme bežného čitateľa samo sebou a ten sa až ex post dozvie, že kúpou knihy vlastne podporil myšlienku, rodiny či organizáciu, ktorá pomáha ľuďom s rôznou formou či stupňom fyzického alebo mentálneho postihnutia.

20161128_1555391

2.Vidíš nejaký posun vo svojej tvorbe od tvojho knižného debutu?

Človek by sa mal snažiť každým krokom niekam posunúť, netočiť sa  dookola, nestagnovať… Snažím sa meniť, snažím sa napredovať a snažím sa na to využiť všetko, čo mi príde do cesty. Každý jeden zážitok, skúsenosť, každý človek, ba aj zviera, ktoré stretneme, nás môže niečo naučiť. Treba využiť príležitosti, tých dáva život plným priehrštím, stačí otvoriť zmysly a srdce. Bola by so nešťastná, keby som sa neustále kamsi neposúvala a nemenila.. Je už na druhých, aby zhodnotili, či k lepšiemu alebo k horšiemu.

12009635_1509188262706012_2718698155284662910_n

Treba využiť príležitosti, tých dáva život plným priehrštím, stačí otvoriť zmysly a srdce.

3.Aké máš najbližšie plány ohľadom knižnej tvorby? Plánuješ v nej pokračovať aj po pôrode?

Knižnej tvorby sa nechcem vzdať, ale ani nechcem nič unáhliť. Radšej budem niekoľko rokov premýšľať nad textom, ako by som mala narýchlo vyprodukovať niečo, s čím budem nespokojná. Mám námety, príbehy, aj myšlienky a charaktery, ktoré by som chcela priviesť do knižného sveta, ale všetko má svoj čas. Narodenie dieťatka bude významný prelom v mojom živote, ale rozhodne ho nepovažujem za brzdu. Práve naopak. Táto drobná bytôstka mi rozšíri obzory, naučím sa vnímať svet z ďalších uhlov, odkryjú sa mi mnohé tajomstvá, ktoré sa nedajú vyčítať z kníh ani pochopiť na základe skúseností iných ľudí. Teším sa na to a budem robiť všetko pre to, aby som to bohatstvo, ktoré dostávam, dokázala spracovať, zveľadiť a posunúť ďalej, napríklad aj čitateľom.

Ja Zuzke ďakujem za čas venovaný nášmu rozhovoru a už teraz sa teším, že túto úžasnú knihu jedna z vás vyhrá :). Viac o knihe sa dozviete tu: Skrytý dar.

zdroj: FB/Zuzka Slaninka – Skrytý dar, osobný archív

Komentáre

komentáre